Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļu derīguma termiņa norādījumi

Jūs droši vien skatāties derīguma termiņu uz jogurta, kas jau kādu laiku atrodas ledusskapī, bet vai to pašu darāt arī ar produktiem, ko uzklājat uz sava ķermeņa? Ja nē, neuztraucieties, Jūs neesat vienīgais.
17.07.2023. Publicitātes materiāls Abonē digitālo avīzi Neatkariga.lv bez maksas
 
©Publicitātes foto

Turpiniet lasīt, lai uzzinātu vairāk par to, kāpēc Jums vajadzētu pievērst lielāku uzmanību derīguma termiņiem uz personīgās higiēnas produktiem un kosmētikas.

Kāpēc beidzas kosmētikas produktu derīguma termiņš un kā darbojas konservanti?

Jebkurā kosmētikas līdzeklī uz ūdens bāzes vai pakļautā mitruma iedarbībai neizbēgami sāk attīstīties baktērijas un citi mikrobi, piemēram, pelējums un raugs. Uzglabāšanas vides un temperatūras kombinācija, produkta dabiskais mitrums un tas, cik bieži Jūs iegremdējat kosmētikas līdzekļos pirkstus un kosmētikas otas, pakļauj tos jaunai mikrobu dzīvei, un sliktās baktērijas var ātri sākt izplatīties produktā.

Mūsdienās lielākajā daļā skaistumkopšanas līdzekļu tiek izmantoti konservanti, kas palīdz palēnināt vai novērst baktēriju un pelējuma augšanu, nogalinot mikrobus vai radot vidi, kas apgrūtina baktēriju izplatīšanos.

Daži konservanti, piemēram, fenoksietanols, ir "tīras kosmētikas" mārketinga negatīvi vērtēti, taču lielākā daļa no tiem ir nekaitīgi un ir nepieciešams jebkura skaistumkopšanas līdzekļa papildinājums. Bez konservantiem Jūsu ādas kopšanas un personīgās higiēnas līdzekļi, visticamāk, būtu jāuzglabā ledusskapī, un pat tad tie ātri sabojātos un būtu nederīgi lietošanai.

Konservanti laika gaitā noārdās, tāpēc pat tad, ja Jūsu produkti nav atvērti un nav saskarē ar gaisu un mitrumu, tie var sabojāties. Kopumā neatvērtiem skaistumkopšanas līdzekļiem ir aptuveni divu līdz trīs gadu derīguma termiņš. Tāpēc pat tad, ja neatvērtās losjona tūbiņas ir krājušas putekļus pusotru gadu, iespējams, ir pienācis laiks tās atvērt un izmantot.

Kosmētikas līdzekļu derīguma termiņš un laiks pēc atvēršanas

Ne uz visiem produktiem būs uzdrukāts precīzs derīguma termiņš, taču uz tiem var būt redzama ikona, kas atgādina burciņu ar skaitli un burtu M, kas iespiests aiz tā. Šo simbolu sauc par PAO (Period After Opening) simbolu, un tas norāda, cik mēnešus pēc produkta atvēršanas to var lietot. Piemēram, lūpu krāsu ar marķējumu "12M" var lietot 12 mēnešus pēc tās atvēršanas.

Pēc atvēršanas un pakļaušanas gaisa iedarbībai kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļi pēc laika var kļūt mazāk efektīvi vai nedroši lietošanai baktēriju augšanas un atdalīšanās dēļ.

Ja uz Jūsu kosmētikas līdzekļiem ir norādīts derīguma termiņš un PAO ilgums, to derīguma termiņš beidzas, tiklīdz ir sasniegts derīguma termiņš vai PAO beigas.

Kosmētikas derīguma termiņš

Ja pamatkrāsa vairs neslīd tik gludi, šķidrais acu laineris ir kļuvis biezs un spīdīgs vai Jūs vienkārši nevarat atcerēties, kad pēdējo reizi iztīrījāt savu kosmētikas somiņu, iespējams, ir pienācis laiks nomainīt kādu no saviem obligāti lietojamiem kosmētikas līdzekļiem.

Ir ļoti svarīgi ievērot kosmētikas derīguma termiņus un PAO, jo laika gaitā šajos kosmētikas līdzekļos var savairoties baktērijas, kas var izraisīt pūtītes un izsitumus uz ādas, turklāt, lietojot tādus produktus kā skropstu tuša un acu laineris, Jūs pakļaujat sevi acu infekciju vai citiem riskiem. Tām lietām, kuras var asināt, piemēram, acu lainerim un lūpu lainerim, PAO ilgums ir ilgāks, jo asinot Jūs atbrīvojaties no baktēriju uzkrājumiem.

Lietojot ādas kopšanas produktus nedaudz pēc derīguma termiņa beigām, nav lielu seku, taču tie laika gaitā var ievākt baktērijas un atdalīties, un, ja Jums ir jutīga āda, tas var atstāt iespaidu un izraisīt pūtītes, un kairinājumu.

Ādas kopšanas līdzekļi, piemēram, pretpūtītes līdzekļi un saules aizsarglīdzekļi, kas satur aktīvās sastāvdaļas (salicilskābi, benzoilperoksīdu, retinoīdus u. c.), zaudē daļu no savas efektivitātes, kad beidzas derīguma termiņš. Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) klasificē šīs aktīvās sastāvdaļas kā bezrecepšu zāles, tāpēc uz tām ir jānorāda derīguma termiņš.

Saules aizsargkrēma derīguma termiņš

Viens no ādas kopšanas līdzekļiem, kam nepieciešams precīzs derīguma termiņš, kuram vajadzētu pievērst lielu uzmanību, ir saules aizsargkrēms. FDA pieprasa, lai saules aizsarglīdzekļi vismaz trīs gadus saglabātu savu sākotnējo stiprumu. Pēc trīs gadu termiņa beigām saules aizsarglīdzekļu aktīvās sastāvdaļas (cinka oksīds, titāna dioksīds, avobenzons u. c.) sāk sadalīties un zaudē savu spēku, pakļaujot ādu UV staru iedarbībai, kas var izraisīt ilgstošus ādas bojājumus, piemēram, priekšlaicīgas novecošanās pazīmes un saules apdegumus.

Uz saules aizsarglīdzekļu pudelītēm un tūbiņām bieži vien ir norādīts derīguma termiņš, bet, ja šāda datuma nav, izmantojiet saules aizsarglīdzekli trīs gadu laikā no iegādes brīža.

Vai zobu pastai ir derīguma termiņš?

Amerikas Zobārstu asociācija (ADA) un FDA pieprasa, lai uz zobu pastas būtu norādīts derīguma termiņš, ja tā satur fluorīdu. Laika gaitā fluorīds zaudē savu spēju saistīties ar zobu emalju, padarot to mazāk efektīvu kariesa un zobu bojāejas novēršanā, tāpēc ir ieteicams to izlietot divu gadu laikā pēc izgatavošanas.

Tāpat kā ar saules aizsargkrēmu, arī zobu pastas tūbiņai nevajadzētu kalpot veselus divus gadus, ja Jūs pareizi rūpējaties par mutes dobuma veselību un konsekventi tīriet zobus divas reizes dienā, bet, ja Jūs zem izlietnes izrokat vecu tūbiņu un nespējat saprast, kad esat to iegādājies, vislabāk to izmest, ja vēlaties, lai mutes dobuma higiēnai būtu optimāli piemērots produkts.

Kā noteikt, vai Jūsu personīgās higiēnas līdzekļiem beidzies derīguma termiņš?

Neatkarīgi no produkta ir dažas pazīmes, kas liecina, ka derīguma termiņš ir beidzies un ir pienācis laiks tos izmest. Tie ir:

  • Izplūdis aromāts;

  • Krāsas maiņa;

  • Atšķirīga tekstūra;

  • Atdalīšanās;

  • Pelējums.

Padomi, kā nodrošināt ilgmūžīgu kosmētiku un ādas kopšanu?

Ir daži pasākumi, ko varat veikt, lai ierobežotu baktēriju vairošanos, atdalīšanos un sastāvdaļu bojāšanos produktos:

  • Uzglabājiet vēsā un sausā vietā.

  • Mazgājiet vai dezinficējiet rokas, pirms pieskaraties kosmētikas un ādas kopšanas līdzekļiem.

  • Pēc lietošanas cieši aizveriet visus iepakojumus.

  • Nedalieties ar citiem cilvēkiem ar kosmētikas vai ādas kopšanas līdzekļiem.

  • Regulāri tīriet grima otas, sūkļus un citus aplikatorus ar maigām ziepēm bez smaržvielām.

Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļu lietošana, kam beidzies derīguma termiņš, nav nāves spriedums, taču, ja Jums ir tendence uzkrāt skaistumkopšanas līdzekļus, mēģiniet samazināt jaunu produktu iegādi un vispirms izlietot tos, kas Jums ir. Jūs samazināsiet infekciju un ādas bojājumu risku, un, kad produkti darbosies pilnvērtīgi, iegūsiet vislabāko rezultātu.

APMAKSĀTA REKLĀMA

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā