Čeku loterijā 25 dalībnieki uzvarējuši vairākkārt

Gada laikā, kopš notiek čeku loterija, kopumā pie balvām ir tikuši 1100 loterijas laimētāji, no kuriem 25 loterijas dalībniekiem ir veicies ļoti, ļoti, jo viņi laimējuši vairākas reizes un viens pat sešas reizes!
13.07.2020. Ilze Šteinfelde
 
LAIMĒTGRIBĒTĀJIEM JĀPASTEIDZAS. Lai gan čeku loterijai nav noteikts beigu termiņš, pagaidām nauda balvu izmaksai ir atvēlēta vēl tikai sešām mēneša izlozēm un vienai lielajai gada izlozei ©Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

“Parasti šie atkārtotie laimētāji arī iesnieguši lielāku čeku skaitu, tā palielinot savu iespēju uzvarēt. Tomēr kopumā tādu cilvēku, kas iesniedz netipiski lielu skaitu čeku, nav daudz. Mūsuprāt, tie varētu būt tirdzniecības vietu darbinieki,” Neatkarīgajai pieļauj Valsts ieņēmumu dienesta galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja. Tāpēc VID vienmēr aicinot pircējus neatdot savu potenciālo veiksmi citam, bet gan pašiem ņemt čekus par saviem veiktajiem maksājumiem, reģistrēt tos loterijai un dot sev iespēju laimēt naudas balvu vai kādu papildu balvu no mūsu sadarbības partneriem! Savukārt tirgotājiem VID atgādina, ka viņu pienākums ir čeku izsniegt pircējam.

Jau pirmajā izlozē laime uzsmaidīja vienam dubultuzvarētājam, pirmā pusgada laikā - jau septiņiem dubultuzvarētājiem.

“Situācijas ir ļoti dažādas un veiksmes faktoru paredzēt nav iespējams. Ir gadījumi, kad ar vienu tālruņa numuru tiek reģistrēti burtiski daži čeki un kāds no tiem laimē, taču ir arī tādi gadījumi, kad ar vienu tālruņa numuru tiek reģistrēts liels daudzums attaisnojuma dokumentu un attiecīgi tādā veidā iespēja laimēt pieaug. Vairums jeb 69,6% no visiem laimētājiem loterijā piedalījušies ar 11 līdz 50 čekiem, taču redzams, ka gana liela iespēja uzvarēt bijusi arī ar mazāku iesniegto čeku skaitu - teju 10% laimētāju iesnieguši līdz 10 čekiem, bet 8 cilvēkiem izdevies tikt pie laimesta ar vienu vienīgo iesniegto čeku,” atklāj E. Teice-Mamaja.

Kods kļūdā maksā tūkstošus un reputāciju

Pirmā čeku loterijas izloze notika pagājušā gada 11. augustā. Taču, kā Neatkarīgā jau rakstīja (KĀ TĀ? Čeku loterijas uzvarētāji zināmi divas dienas pirms izlozes), čeku loterijas rezultāti noplūda divas dienas pirms oficiālās paziņošanas, tādā veidā raisot aizdomas par loterijas norises godīgumu.

Valsts ieņēmumu dienests kliedēja aizdomas, uzsverot, ka tā ir bijusi tehniska kļūda. Čeku loterijas tehniskais nodrošinātājs SIA “Mobilly” faktu, ka čeku loterijas uzvarētāji uz brīdi tika publicēti vietnē “cekuloterija.lv”, lai gan pirmā mēneša izlozes uzvarētāji bija jāpublisko ierakstā 11. augustā TV3 raidījumā “Superbingo”, skaidroja ar algoritma kļūdu.

SIA “Mobilly”, kas ir loterijas tehniskais izstrādātājs un uz kura serveriem notiek izloze, Valsts ieņēmumu dienestam samaksāja līgumsodu 4960 eiro apmērā. Taču soda apmērs diez vai spēj izdzēst pērn iesēto šaubu ēnu.

Saskaņā ar VID uzrakstīto tehnisko specifikāciju izlozi veic pakalpojuma izpildītājs, šajā gadījumā SIA “Mobilly”, izmantojot savus datorresursus un programmatūru, tai skaitā kodu, kas ģenerē skaitļus un to secību pēc nejaušības principa, ko izmanto čeku loterijas uzvarētāju noteikšanai. VID informāciju par uzvarētājiem saņem automātiski izsūtīta e-pasta veidā tikai nākamajā dienā pēc izlozes. Tātad faktiski izloze notiek ārpus Valsts ieņēmumu dienesta tieša redzesloka ‒ uzņēmuma telpās un ar uzņēmuma resursiem. Taču ne Valsts ieņēmumu dienests, ne arī Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija čeku loterijas norisi neuzrauga, jo saskaņā ar Čeku loterijas likuma normām šī loterija nav ne Azartspēļu un izložu likuma, ne Preču un pakalpojumu loteriju likuma subjekts.