Cietumnieks drošībā, sievai vienkārši jāgaida

Ieslodzījuma vietu pārvalde pēc Neatkarīgās lūguma pārbaudījusi Rīgas Centrālcietumā ieslodzītā Artūra Bikernieka uzturēšanās un drošības apstākļus. Pretēji viņa sievas aizdomām – pārvalde norāda, ka cietumnieks atrodas drošībā.
21.09.2021. Imants Vīksne
 
©Ģirts Ozoliņš/F64

“Informējam, ka minētā persona kamerā atrodas viena, kā arī bija vērsusies ieslodzījuma vietas administrācijā saistībā ar drošības un soda izciešanas jautājumiem. Pārbaudot faktiskos apstākļus, norādām, ka informācija par iespējamo ieslodzītā apdraudējumu neatbilst patiesībai.” Tā skaidro Ieslodzījuma vietu pār valdes preses dienests. Protams, Neatkarīgajai nav iespējas veikt šīs pārbaudes pārbaudīšanu, taču izmisušajai laulenei, kura vērsās ar trauksmes ziņojumu pie Neatkarīgās, neatliek nekas cits kā vien gaidīt atlikušos vīra ieslodzījuma mēnešus un cerēt, ka viss būs kārtībā. Plašāk par to vēstījām publikācijā “Vīrs apdraudēts Rīgas Centrālcietumā, sieva izmisumā”. Vismaz pastiprināta uzmanība konkrētajam ieslodzītajam šobrīd ir pievērsta.

Lai sēž, kam jāsēž

Par to, ka Artūram Bikerniekam bija jāsēž cietumā, nav šaubu. Vienreiz viņš jau pirms tam bija sēdējis par žūpu kompānijā pastrādātu slepkavību. Kad izlaists ārā, otrreiz apprecējies, uztaisījis jaunajai sievai bērnu un atkal savārījis nepatikšanas. Šajā reizē paņemts ciet par sveša īpašuma dedzināšanu un dzērumā bez tiesībām braucot izraisītu avāriju. Nekāds jaukais cilvēks acīmredzot nav, arī brālis sēž turpat cietumā - par izvarošanu. Taču sievai sievas darbs, un viņa ir noraizējusies par vīra drošību drošākajā vietā Latvijā - Rīgas Centrālcietumā. Cietumā sēžot arī Bikernieka ienaidnieki, kas apdraud viņa dzīvību, viņam jau esot uzbrukts ar šķērēm. Tikmēr administrācija pieverot acis uz to, ka ieslodzītie viens otru fiziski ietekmē. Cietuma 5. korpusā viena mēneša laikā fiziski ietekmētas vismaz divas personas, kuras guva vidēja smaguma miesas bojājumus, bet krimināllietas netika ierosinātas. Attiecīgi sieva domā, ka vīrs var nesagaidīt vēl šogad paredzēto brīvlaišanu un bērni var palikt bez tēva.

Cietumā viss kārtībā

Neatkarīgā viņas trauksmes ziņojumu nodeva Ieslodzījuma vietu pārvaldei, kā arī sazinājās ar ieslodzījuma vietu sistēmā strādājušu avotu. Tas apliecināja, ka bažām varētu būt pamats, ja cietumnieku vidū būtu palaista informācija, ka Bikernieks iepriekšējā termiņa laikā sadarbojies ar cietuma administrāciju. Tas savukārt varētu būt sods par brāļa uzvedību ieslodzījumā. Viņš ar neskaitāmiem iesniegumiem un draudiem vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā esot reāli nokaitinājis administrāciju.

Cietums gan nav nekāda viesnīca, tomēr pret ieslodzītajiem jāizturas, kā to paredz normatīvie akti, nevis padomju laikā iedibinātas ārpusreglamenta tradīcijas. Šajā gadījumā acīmredzot viss tomēr ir kārtībā. Ieslodzījuma vietu pārvalde situāciju pārbaudījusi - viss esot kārtībā. Sieva gan tam netic. Taču nekas cits viņai neatliek - gaidīt, kad vīrs iznāks laukā, un cerēt, ka pēc iznākšanas viņš atkal nepastrādās kādus jaunus noziegumus, kuru dēļ atkal sēdēs cietumā un atkal jutīsies apdraudēts pat vieninieka kamerā.