"Trasta komercbanka" turpina apzeltīt savus likvidatorus

Ja neskaita samērā niecīgo iespēju tapt nogalinātam, piemēram, Aizsaules ielā iepretim iekšlietu resora centrālajai mītnei, tad maksātnespējas administratora darbs ir brīnišķīgs. Likvidējamās “Trasta komercbankas” administrators Armands Rasa oktobrī atguvis 5,7 miljonus eiro, no kuriem maksātnespējas procesa izdevumos norakstījis divus miljonus.
©Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

Jāatgādina, Mārtiņš Bunkus tika nogalināts 2018. gada vasarā. Viņš bija valsts amatpersona, zvērināts advokāts, maksātnespējas administrators un miljonārs vienā personā. Par bagātnieku kļuva tieši valsts darbā, likvidējot “Trasta komercbanku” - viena pusgada laikā kopā ar tiesas iecelto administratoru Armandu Rasu pa abiem viņi sev samaksāja 2,9 miljonus eiro. Bunkus no Aizsaules ielas jau vairākus gadus kā pārcēlies uz Otrajiem Meža kapiem smalkā vietā līdzās valsts prezidentam Jānim Čakstem. Savukārt Armands Rasa turpina kopīgi iesākto darbu jau ar citiem palīgiem.

Neatsverama pieredze

Zvērinātu advokātu biroja “RER Lextal” mājaslapā lasāms, ka tā partneris “Armands Rasa ir LAS “TRASTA KOMERCBANKA” maksātnespējas procesa administrators kopš 2017. gada jūnija, kas ļāvis viņam gūt neatsveramu pieredzi ar kredītiestāžu maksātnespēju procesiem saistītos jautājumos, tostarp kreditoru interešu aizsardzībā. Šobrīd pārstāv virknes LAS “PNB Banka” kreditoru intereses šīs bankas maksātnespējas procesā.”

Armands Rasa no “Trasta komercbankas” likvidācijas turpina gūt ne vien neatsveramu pieredzi, bet arī neatsveramu atalgojumu. Pašas bankas mājaslapā jaunumu sadaļa nav atjaunota kopš pērnā gada vasaras. Tā ir zināma nolaidība, jo aktuālie jaunumi ir ļoti vērtīgi. Tos publicē Latvijas Republikas oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis”. Ievadot meklētājā frāzi “Trasta komercbanka”, darbības pārskatos iespējams izsekot visam neatsveramās pieredzes gūšanas procesam līdz pat bankas likvidācijas sākumam.

Trešdaļa atgūtā - izdevumos

Piemēram (patiešām - tikai piemēram), 2017. gada jūnijā vēl iepriekšējā administratora Ilmāra Krūma laikā kredītiestādes maksātnespējas izdevumi, tajā skaitā administratora un administratora palīga atlīdzība, bija 175 671 eiro. Varētu šķist, ka vienā mēnesī tā uz diviem vīriem ir pat ļoti liela summa. Taču nē! Šāda mēroga maksātnespējas procesam tā ir ļoti maza summa. Liela ir tā, kuru Armands Rasa ar palīgu saņēma šogad oktobrī. “Latvijas Vēstneša” 15. novembra laidienā ievietots oficiālais paziņojums: “LAS "TRASTA KOMERCBANKA" pārskats par 2021. gada oktobri saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 161. panta 2. daļas 10. punktu.”

Pārskatā var uzzināt šādus jaunumus:

* Oktobrī administrators atguvis kredītiestādes aktīvus 5 681 670 eiro apmērā;

* Kredītiestādes maksātnespējas izdevumi saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 166. pantu, tajā skaitā administratora un administratora palīga atlīdzība, bija 1 996 500 eiro;

* Nepieciešamie izdevumi kredītiestādes mantas uzturēšanai un nepieciešamo darba telpu uzturēšanai maksātnespējas procesa laikā: 13 656 eiro;

* Izdevumi publikāciju ievietošanai laikrakstos: 573 eiro;

* Kopā maksātnespējas procesa izdevumi 2 010 729 eiro.

Tātad “Trasta komercbankas” maksātnespējas administrēšanā oktobrī iztērēta teju trešā daļa atgūtās naudas.

Vai tiešām tas ir efektīvi?

Neatkarīgā vēlējās uzzināt, ko par šo neticamo proporciju domā pēc maksātnespējas mafijas atmaskošanas valstī izveidotais Maksātnespējas kontroles dienests. Taču izrādās, šī iestāde uzrauga visus maksātnespējas procesus, izņemot tos, kurās tiek izadministrētas kredītiestādes. Banku maksātnespējas procesa administrēšanu uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Solīja komentēt, vai tas ir normāli.

Neatkarīgā vērsās arī pie paša administratora Armanda Rasas. Sarunai viņš nebija pieejams, taču ar darbabiedrenes starpniecību pavēstīja, ka atbildēšot uz rakstisku jautājumu. Un jautājums ir, lūk, kāds:

“Vai šāds izdevumu apmērs liecina par efektīvu maksātnespējas procesa vadību?”

Uzziņa:

Ar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 14.03.2016. spriedumu uzsākts likvidācijas process.

Licence kredītiestādes darbībai anulēta saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas 03.03.2016. lēmumu.

Ar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 10.05.2017. spriedumu atzīta par maksātnespējīgu. Ar 19.06.2017. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu atcelts administrators Ilmārs Krūms un iecelts administrators Armands Rasa.

Avots: FKTK

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā