Pornogrāfija vai māksla? Par Covid-19 naudu iegādātie un publiskai apskatei izliktie mākslas darbi raisa šaubas

No Covid-19 naudas Latvijas Mākslas muzejs par pusmiljonu eiro iegādājies mākslas darbus, dažus tik pikantus, ka Kristiana Brektes murālis to priekšā nobāl. Iepirktos mākslas darbus šobrīd virtuālajā galerijā var brīvi apskatīt ikviens, arī nepilngadīgie. Neatkarīgās aptaujātie Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti ir pārliecināti, ka daži darbi no šīs virtuālās galerijas bērnu acīm nav piemēroti.
Tā kā Miķeļa Fišera darbi no gleznu cikla “Sex'n'Spaceships” arī mūsuprāt nav piemēroti bērnu acīm, šo darbu attēlus aizstājām ar ilustrāciju. Tie, kuri vēlas tos redzēt savām acīm, to var izdarīt www.makslaskolekcija.lv. ©Neatkarīgā

Valdība pagājušajā vasarā atvēlēja 550 000 eiro Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) ar mērķi “mazināt Covid-19 pandēmijas izraisīto seku ietekmi uz kultūras nozari, atbalstīt krīzes skartos šobrīd aktīvi strādājošos māksliniekus un vienlaikus kvalitatīvi papildināt muzeja krājumu”. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izveidoja ekspertu komisiju, kuras dalībnieki izvērtēja pēdējo 30 gadu mākslas ainas atspoguļojumu muzeja kolekcijās un apzināja, kuras šī perioda mākslas parādības un autori LNMM krājumā nav pārstāvēti nemaz vai arī ir pārstāvēti ar minimālu darbu skaitu. Šī iepirkuma rezultātā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums tika papildināts ar 107 visu paaudžu šobrīd aktīvi strādājošu Latvijas mākslinieku darbiem. Kā vēsta muzejs, tas ir apjomīgākais muzeja kolekcijas papildinājums no neatkarības atgūšanas brīža. Kolekcijā ir pārstāvēts plašs vizuālās mākslas nozaru spektrs - glezniecība, tēlniecība un objekti, fotogrāfija, video, jauktu mediju instalācijas, starpdisciplināri projekti un dizaina mākslas darbi. Mākslas darbi aptver daudzveidīgu tēmu loku un emocionālo noskaņu amplitūdu - no vispārcilvēciskām vērtībām un globālām aktualitātēm līdz personīgā pieredzē balstītiem pārdzīvojumiem, no neitrāla vērojuma līdz ironiskam vai provokatīvam vēstījumam.

Virtuālā galerija skatāma bez ierobežojumiem

Sākot ar šā gada 1. decembri, valsts iepirktie darbi “Mākslas kolekcijai 2020” skatāmi tiešsaistes platformā www.makslaskolekcija.lv. Kolekcija ir apskatāma bez maksas un bez vecuma ierobežojuma, lai gan vecāki diez vai vēlētos, lai dažus no šiem darbiem redzētu viņu nepilngadīgie bērni. Neatkarīgā izvēlējās divus darbus no šīs kolekcijas, proti, Miķeļa Fišera darbus no cikla “Sex'n'Spaceships (Sekss un kosmosa kuģi)” un palūdza tos novērtēt Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātiem. M. Fišera darbi “Mākslas kolekcijā 2020” virtuāli skatāmi šeit.

Saeimas deputāte Inguna Rībena ir pārliecināta, ka nepilngadīgo acīm šie darbi nav piemēroti.
Savukārt Saeimas deputāts Ritvars Jansons vērtējumā bija vēl striktāks: “Nesaskatu šajos darbos tādu vērtību, lai tos izceltu nedz nepilngadīgajiem, nedz pilngadīgajiem.”

Miķeļa Fišera gleznu cikls “Sex'n'Spaceships”, kas tapis 1995. gadā, izaicināja institūciju varu un kritizēja tradīciju. Darbu, kas tika radīts, lai iegūtu Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas diplomu, toreiz noraidīja. Šo leģendu izmanto kā piemēru diskusijās par cenzūru un konservatīvismu, kā arī ilustrāciju paradoksam, ka savulaik diskvalificētais students šodien ir prestižās Purvīša balvas ieguvējs, skaidro virtuālās galerijas veidotāji.


Kvalitatīvs muzeja krājuma papildinājums

“Mākslas kolekcijas 2020” virtuālā vide - www.makslaskolekcija.lv - tapusi, pateicoties advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.

“Iepirktie mākslas darbi, kļūstot par daļu no muzeja krājuma, ir tas kvalitatīvais papildinājums, ar ko tālāk var strādāt pētnieki, kuratori un citi interpreti. Esam ļoti gandarīti, ka unikālais mākslas darbu iepirkums, mērķtiecīgi izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas, tagad būs pieejams ikvienam. Paldies lēmumu pieņēmējiem, kas uzklausīja Kultūras ministrijas Vizuālās mākslas padomes rosinājumu šādas mākslinieku atbalsta programmas izveidei un tālredzīgi atrada par iespējamu to finansēt, paldies māksliniekiem par sadarbību un ekspertiem par produktīvo darbu. Pateicoties platformas projekta darba grupai, esam spēruši nākamos soļus digitālās transformācijas virzienā, un tas ir likumsakarīgs rezultāts ilggadējam advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” atbalstam,” uzsvēra Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Vienlaikus parādīt visu “Mākslas kolekciju 2020” izstāžu zālē nebūtu iespējams, taču tiešsaistes platformā tā ir pieejama ikvienam interesentam. Digitālajā katalogā sniegta informācija latviešu un angļu valodā par katra mākslas darba tapšanas apstākļiem un ideju, pievienota tehniskā informācija un attēls vai video ieskats. Mākslas darbu datubāze piedāvā iespēju izmantot dažādus atlases kritērijus - pēc kategorijām “Glezniecība un grafika”, “Fotogrāfija”, “Video, tēlniecība un objekti” vai “Video un jaukta veida instalācijas”, kā arī meklēšanā atzīmēt šādus parametrus: autora vārds un uzvārds, mākslas darba tapšanas gads. Tāpat platformā atrodama informācija par projektu kopumā.

“Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tiešsaistes platforma - “Mākslas kolekcija 2020” - ir iespēja virtuāli visai pasaulei rādīt to, ko Latvijas laikmetīgās mākslas mākslinieki radījuši pēdējo 30 gadu laikā,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis, norādot, ka no Kultūras ministrijas piesaistītā Covid-19 finansējuma jaunās kolekcijas izveidei ieguvēji ir gan muzejs, mākslinieki, mākslas pētnieki un vēsturnieki pašu mājās un ārvalstīs, gan pedagogi, skolēni un, protams, muzeju apmeklētāji - visa sabiedrība, gan tā, kas šodien, gan tālā nākamībā, kad “Mākslas kolekcija 2020” būs kļuvusi par senu, bet nozīmīgu Latvijas mākslas vēstures lapaspusi.”

Advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” vadošā partnere Līga Mervina pauž pārliecību: “Platforma “Mākslas kolekcija 2020” iemieso mūsdienīga muzeja ideju, jo pēc būtības ir laikmeta garam atbilstošas kultūras infrastruktūras būvēšana, kas sniedzas ārpus muzeja ēkas sienām. Šis projekts ir apliecinājums tam, ka mākslas vērtību saglabāšana ir aktīvs process, kurā ar savu pienesumu iesaistīties varam mēs visi. Daudzi mākslinieki minējuši to, ka viņu darba patiesā jēga atklājas vien mijiedarbībā ar skatītāju, un jaunizveidotā platforma tieši atbalsta šī mērķa sasniegšanu.”

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā