Trim latviešiem piederot būtiska Ukrainas enerģētikas daļa

Ukrainas Izmeklēšanas valsts birojs sācis izmeklēšanu par ļoti lielu Ukrainas energokompāniju “VS Energy”, kuru kontrolējot Krievijas grupas “Lužņiki” pārstāvji – Kremlim tuvie Aleksandrs Babakovs, Jevgēņijs Giners un Mihails Vojevodins, ziņo ietekmīgais Ukrainas interneta medijs “Ekonomičeskaja pravda”, atsaucoties uz Ukrainas Ģenerālprokuratūras prokurora Romāna Tuļina teikto “Radio Svoboda”.
©Neatkarīgā

Minētajai “VS Energy” (oficiālais nosaukums tai acīmredzot tomēr ir “VS Energy International Ukraina”) pieder piecas elektroenerģijas sadales kompānijas, kas apgādā ar elektroenerģiju ievērojamu Ukrainas teritorijas daļu - Hersonas, Žitomiras, Kirovogradas, Rivnas un Černivcu apgabalus.

Attiecīgi šo elektroenerģijas sadales kompāniju nosaukumi ir “Hersonoblenergo”, “Žitomiroblenergo”, “Kirovogradoblenergo”, “Rivneoblenergo”, “Černivcioblenergo”.

Krievu tur nav, pārsvarā tikai latvieši…

Atbildot uz šo informāciju, “VS Energy International Ukraina” mājaslapā tika publicēts paziņojums, ka kompānijas akcionāri un vadība kategoriski nosoda Krievijas agresiju Ukrainā un apliecinājums šai pozīcijai ir arī atbalsts “Ukrainas bruņotajiem spēkiem desmitos miljonu grivnu apmērā”.

Bet galvenais, kas vēstīts šajā publikācijā - “VS Energy” “jau vairāk nekā 8 gadus pieder ES pilsoņiem”.

Norādīts, ka kompānijas “gala beneficiāri” ir Latvijas pilsoņi Valts Vīgants, Vilis Dambiņš un Artūrs Altbergs,

kā arī Vācijas pilsoņi Oļegs Sizermans un Marina Jaroslavska.

Tāpat kompānijas mājaslapā rakstīts, ka “Jevgeņijs Giners 2014. gadā pārstāja būt par grupas akcionāru gan juridiski, gan faktiski”. Savukārt Aleksandram Babakovam un Mihailam Vojevodinam - “viņiem nekad nav piederējušas “VS Energy” grupas akcijas”.

“VS Energy International Ukraina” oficiāli ziņo, ka šī kompānija, kas daļēji piederot arī trim latviešiem, nodarbojas ar elektroenerģijas sadali piecos Ukrainas apgabalos / https://vsenergy.com.ua/zagalna-informacija/

Kas kopējs “Latvijas Krājbankai” ar Krievijas armiju?

No šeit pieminētām personām Latvijā labi pazīstami ir ne tikai latvieši, bijušie “Lainbankas” īpašnieki Valts Vīgants un Vilis Dambiņš, bet arī Krievijas domes vicespīkers Aleksandrs Babakovs.

Par A. Babakovu Latvijā sāka runāt 2001. gadā, kad tolaik vēl Latvijas valstij daļēji piederošajā “Latvijas Krājbankā” būtisku ietekmi ieguva Nīderlandē reģistrēta kompānija “Macasyng Holding”, kura pieteicās kļūt arī par bankas stratēģisko investoru.

“Latvijas Krājbankas” vadība tolaik publiski apgalvoja, ka “Macasyng Holding” akcionāri “ir ļoti nopietni Rietumeiropas uzņēmēji”, kas mudināja “Neatkarīgo” papētīt šos “nopietnos uzņēmējus”.

Atklājās, ka “Macasyng Holding” ir ieguvusi kontroli pār Krievijas Armijas centrālā sporta kluba (ACSK) futbola klubu. Līdz ar akciju iegādes darījumu par ACSK futbola kluba direktoru padomes priekšsēdētāju kļuvis Vladimira Putina sabiedrotais A. Babakovs, bet par futbola kluba prezidentu - iepriekš minētais J. Giners. ACSK futbola kluba 26% akciju joprojām piederēja Krievijas Bruņotajiem spēkiem.

Nebija šaubu, ka par direktoru padomes priekšsēdētāju var kļūt tikai kluba lielākais īpašnieks vai viņa uzticams pārstāvis. Tāpat nebija nekādu šaubu, ka par Krievijas ACSK futbola kluba līdzīpašnieku nevarēja kļūt kāds nejaušs “Rietumeiropas uzņēmējs”.

Neskatoties uz šiem faktiem, “Latvijas Krājbankas” vadība turpināja stāstīt stāstus par “solīdajiem” “Rietumeiropas uzņēmējiem” kā potenciālajiem “Latvijas Krājbankas” stratēģiskajiem investoriem.

Enerģētikas un viesnīcu bizness

Tāpat jau vairāk nekā pirms 20 gadiem dažādu valstu prese rakstīja, ka tieši A. Babakova kontrolētas kompānijas privatizē Ukrainas elektroenerģijas sadales uzņēmumus. “Neatkarīgā” savās slejās atstāstīja šīs publikācijas.

Tagad ukraiņu “Ekonomičeskaja pravda” uzsver, ka minētajai “Lužņiki” grupai pieder arī “viesnīcu bizness”. Bet “Neatkarīgā” jau 2002. gadā aprakstīja divus skandalozus darījumus, kā ar A. Babakovu saistītas firmas ieguldīja 35 miljonus dolāru divās ekskluzīvās viesnīcās Ukrainā.

Proti, divas ārvalstu kompānijas uz trasta līgumu pamata noguldīja minētos 35 miljonus dolāru “Latvijas Krājbankā”, bet Ukrainas viesnīcas šo naudu saņēma jau kā “tīru” “Latvijas Krājbankas” aizdevumu.

“Neatkarīgā” tolaik pauda aizdomas par naudas atmazgāšanu, veicot šādus darījumus, jo - kāpēc bija vajadzīga “Latvijas Krājbankas” starpniecība naudas saņemšanā?

Minētos trasta līgumus no “Latvijas Krājbankas” puses bija parakstījis bankas prezidents Arnolds Laksa, bet no divu ārvalstu kompāniju puses - Aleksandrs Babakovs.

Latvijas tiesībsargājošās iestādes izlikās, ka pēta šos darījumus, bet neko kriminālu laikam neatrada.

Interesanti, kā šādi darījumi tiktu vērtēti mūsdienās? Šķiet, ka iesākumā 35 miljoni dolāru tiktu zibenīgi konfiscēti…

Bet Ukrainas nedēļas laikraksts “Zerkalo nedeli” jau 2002. gadā rakstīja, ka saistībā ar enerģētikas uzņēmumu privatizāciju pa “Ukrainas varas koridoriem staigā” tieši A. Babakovs, dīvainā kārtā uzdodoties par slovāku.

Ukraiņu laikraksts tolaik nebija naidīgi noskaņots, pieļaujot, ka naudīgie krievu vīri, kas uzdodas par slovākiem, Ukrainas valstij izdarīs arī kaut ko labu: “Uz Ukrainu atnākušie ļaudis nav nervozi un ir pamatīgi. Viņi šeit ir ar nopietniem mērķiem un uz ilgu laiku. Vēl jo vairāk, ka viņu pozīcijas Maskavā pēdējā laikā kļuvušas vājākas. Taču šeit iespējams patīkamo apvienot ar lietderīgo - gan jaunu tirgu iegūt, gan lielvalstij Krievijai tas nenāks par skādi. Arī Ukraina kaut ko iegūs - tās pašas rekonstruētās viesnīcas “Oreanda” un “Premjer Palace”.”

“Sabiedrības sargsunim” - paldies vietā izmeklēšanas un tiesas

Kad no “Latvijas Krājbankas” prezidenta amata aizgājušais Arnolds Laksa tika ievēlēts 8. Saeimā un 2002. gada novembrī kļuva par Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētāju, attiecīgi arī par Nacionālās drošības padomes locekli, viņam bija jāiesniedz valsts amatpersonas deklarācija. Tad “Neatkarīgā” atklāja, ka A. Laksam ir miljonu parādsaistības pret minēto Krievijas ACSK līdzīpašnieci “Macasyng Holding”.

Vai tas ir prātam aptverams - Latvijas visslepenāko komisiju loceklim ir miljonu parādsaistības pret Krievijas ACSK līdzīpašnieku? Kur drošības iestādes skatās? Vai tiešām ar valsts drošības risku apzināšanu jānodarbojas laikrakstam “Neatkarīgā”?

Bet 2002. gadā “Neatkarīgajai” par atklāto informāciju neviens paldies neteica. Tieši otrādi - A. Laksa kā augsta valsts amatpersona vērsās pret “Neatkarīgās” žurnālistiem Ģenerālprokuratūrā, pieprasot uzsākt kriminālprocesu par valsts amatpersonas nomelnošanu.

Izmeklēšanu veica Drošības policijas Izmeklēšanas nodaļas priekšnieks majors Ints Ulmanis. Kāds bija izmeklēšanas rezultāts? Gods kam gods, vēlākais Valsts drošības dienesta priekšnieka vietnieks un pulkvedis I. Ulmanis politisko spiedienu izturēja (kā nekā prasītājs taču bija viņa “parlamentārais priekšnieks” - atbildīgās komisijas vadītājs, Nacionālās drošības padomes dalībnieks!) un krimināllietu neierosināja. Vien ieteica A. Laksam vērsties civiltiesā, ja jau viņš jūtas kaut kā aizskarts.

A. Laksa to arī darīja, un sākās ārkārtīgi nogurdinošs tiesas process daudzu gadu garumā ar bezjēdzīgu iznākumu. Proti, “Neatkarīgās” izdevējs SIA “Mediju nams” šo procesu spīdoši uzvarēja, un A. Laksa bija spiests samaksāt tiesas piespriestos tiesas izdevumus, bet “Neatkarīgās” izdevējs AS “Preses nams” to daļēji zaudēja - viens teikums tika atzīts kā godu un cieņu aizskarošs. Šo tiesas lēmumu vairs nebija kam pārsūdzēt, jo AS “Preses nams” jau bija bankrotējusi.

Ietekmīgais Ukrainas interneta medijs “Ekonomičeskaja pravda” ziņo par sākto izmeklēšanu pret Aleksandru Babakovu, Jevgēņiju Gineru un Mihailu Vojevodinu (pēdējais attēlā kopā ar Vladimiru Putinu), kuri patiesībā kontrolējot kompāniju, kas esot “norakstīta” ES pilsoņiem, tostarp latviešiem / https://www.epravda.com.ua/rus/news/2022/05/14/687039/

Uzticamības personu loks

Pat ar dokumentiem ir pierādāms, ka Krievijas domes vicespīkeram un Kremlim tuvajam Aleksandram Babakovam, pret kuru uzsāktas izmeklēšanas ASV (sīkāk skat.) un Ukrainā, bija un ir visai ietekmīgs uzticamības personu loks Latvijā.

Tagad Ukrainā kā “VS Energy” “gala beneficiāri” minētie latvieši Vilis Dambiņš un Valts Vīgants savulaik Latvijā pilnīgi oficiāli uzstājušies kā “Macasyng Holding” pilnvaroti pārstāvji.

Ne tikai kādreizējais “Latvijas Krājbankas” prezidents un Latvijas Nacionālās drošības padomes loceklis Arnolds Laksa, bet arī “Lattelekom” direktoru padomes loceklis Gundars Stūris bija parādā milzu summas “Macasyng Holding”.

Savukārt vēl viens Latvijas stratēģiskā uzņēmuma “Lattelekom” direktoru padomes loceklis - premjera Einara Repšes padomnieks informāciju tehnoloģiju jautājumos (nu jau nelaiķis) Viesturs Šutko - dibināja kopuzņēmumu ar A. Babakova uzņēmumu “Jetfirm Limited” (pilnvaru kopijas ir “Neatkarīgās” rīcībā, publicētas šeit), kurš piedalījās Ukrainas viesnīcu privatizācijā, izlaižot naudu caur Arnolda Laksas un Viļa Dambiņa tolaik vadīto “Latvijas Krājbanku”.

Milzu bagātības rada problēmas

Tagad oficiāli tiek ziņots, ka trīs Latvijas pilsoņi un divi VFR pilsoņi ir kļuvuši par piecu Ukrainas elektroenerģijas sadales kompāniju īpašniekiem. No tā it kā būtu jāsecina, ka trijiem latviešiem ir izdevies iegūt milzu bagātības Ukrainas zemē. Tas šobrīd viņiem ir radījis arī milzu problēmas, ne tikai tāpēc, ka sāktas izmeklēšanas, kam šīs bagātības patiesībā pieder. Elektroenerģijas sadales tīkli atrodas karadarbības zonā un pilnīgi noteikti ir cietuši - būs jāiegulda milzu līdzekļi, lai tos atjaunotu.

Cita starpā, “Ekonomičeskaja pravda” raksta, ka kā Vācijas pilsone noradītā “VS Energy” līdzīpašniece Marina Jaroslavskaja ir Jevgēņija Ginera sieva.