Prokuratūra sākusi pārbaudi par šokējošajā VID izmeklētājas intervijā atspoguļoto

Ģenerālprokuratūra ir sākusi pārbaudi par atstādinātās VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas darbinieces Initas Lūres intervijā laikrakstā “Diena” pausto informāciju.
©Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

“Neatkarīgo” par to vakar informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka. “Neatkarīgā” prokuratūrai cita starpā uzdeva jautājumu, vai tad, ja Initas Lūres teiktais par spiedienu uz izmeklētājiem no VID augstāko amatpersonu, tajā skaitā direktores Ievas Jaunzemes, puses “atrast jebko” par konkrētām personām un viņu radiniekiem ir patiess, tas varētu būt uzskatāms par likumā paredzētu gadījumu, kurā prokuratūrai pašai jāreaģē uz likuma pārkāpumu.

Savukārt tagadējā iekšlietu ministra, bijušā Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Māra Kučinska (“Apvienotais saraksts”) preses pārstāvis Andrejs Vaivars komentāru par VID notiekošo izteica ļoti lakoniski: “Jautājums nav ministra kompetencē.” Objektīvi tas gan nav īsti pamatoti, jo, kā zināms, iekšlietu ministra padotībā ir Valsts drošības dienests, starp kura kompetencēm ir arī, piemēram, valsts ekonomiskā drošība. Ja VID vadību faktiski ir pārņēmis noziedzīgs grupējums, kā tas izriet no I. Lūres teiktā, tad ir grūti atrast būtiskāku problēmu valsts ekonomiskajai drošībai.

Kopumā vismaz valdības partiju politiķu aprindās vakar bija vērojama tendence izvairīties no sarunas par VID notiekošo ar mājienu - “lai finanšu ministrs Arvils Ašeradens un tiesībsargājošās institūcijas ar to tiek galā”, lai gan, ja I. Lūres teiktais atbilst patiesībai, situācija VID ir galēji katastrofāla. Finanšu ministra kā VID galvenā “uzrauga” viedokli “Neatkarīgā” līdz vakardienas vakaram tā arī nesaņēma. Jāatzīst, ka A. Ašeradens ir nonācis politiskās sprukās, jo pat viņa partijas “Jaunā Vienotība” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis iepriekš atzina, ka tad, ja nelikumības VID atkārtosies, “tas būs pēdējais piliens, lai partija prasītu no finanšu ministra atbildīgu lēmumu”. Proti, lēmumu par I. Jaunzemes atlaišanu.

Laikraksta “Diena” 17. februāra numurā publicēta Guntara Gūtes intervija ar nosaukumu “Kas un kā “pasūtīja” Lato Lapsu un Jurģi Liepnieku”. Sarunā ar Guntaru Gūti VID izmeklētāja I. Lūre norāda: “Man tika pateikts, ka man ir jāatrod jebkas uz šīm personām vai šo personu radiniekiem.” Te gan jāpiebilst, ka pati I. Lūre pērn četrus mēnešus pavadīja apcietinājumā, saskaņā ar oficiālo, medijiem noplūdināto versiju - tiekot turēta aizdomās kā dalībniece noziedzīgā grupā, kura centusies izspiest kukuli no meža nozares miljonāra Andra Ramoliņa.

Jebkurā gadījumā, neatkarīgi no tā, vai I. Lūres stāsts ir pilnīgi, daļēji vai kaut nedaudz patiess, skandāli VID šķiet jau sasnieguši to robežu, kad jāvaicā pēc pilnīgas dienesta revīzijas un restrukturizācijas.

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā