Daži pabalsti "izsitas" caur budžeta taupības sienu

Nākamā gada sākumā tiks palielināti vairāku pabalstu apmēri, un, lai arī šis pabalsta palielinājums nav liels, arī par to šajā gadā notika sīvs cīniņš. Tas radīja vai drīzāk nemazināja iespaidu, ka ir valsts izdevumi, kuriem “budžeta iespējas” nav tik būtiski ņemt vērā, bet ir maksājumi, kur fiskālajai disciplīnai ir noteicošais vārds.
©Depositphoto

Lielākais pabalsta palielinājums būs cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības, un šī pabalsta palielinājumu izcīnīja visa sabiedrība kopumā, atbalstot ģimeņu, kurās aug bērns ar invaliditāti, iniciatīvu.

Palielināto pabalstu saņems pavasarī

Biedrība “Zelta atslēdziņa”, kas apvieno ģimenes, kuras aprūpē jauniešus ar invaliditāti kopš bērnības, rosināja palielināt kopšanas pabalstu cilvēkiem ar pirmās grupas invaliditāti kopš bērnības pēc tam, kad šie jaunieši sasniedz 18 gadu vecumu, tātad pilngadību. Biedrība aicināja noteikt šo pabalstu daudz augstāku, pielīdzinot to aprūpes centros strādājošo aprūpētāju algai pēc nodokļu nomaksas. Pašreiz šis pabalsts ir 313,43 eiro, bet, atbalstot ierosinājumu, pabalstu vajadzētu noteikt ap 500 eiro mēnesī. “Jauniešu ar invaliditāti vecāki varēs atļauties kaut nedaudz uzlabot savu dzīvi, tā būtu arī atbildīgas ģimenes politikas daļa, jo atbalstītu cilvēku ar invaliditāti aprūpi mājās, nevis institūcijās,” viedokli pamatoja biedrības “Zelta atslēdziņa” aktīvisti.

Jautājumu vairākas reizes skatīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, viedokļi dalījās, kā un kuru pabalstu palielināt. Valdība decembrī pieņēma lēmumu no janvāra tomēr palielināt kopšanas pabalsta apmēru. No 2024. gada 1. janvāra cilvēkiem ar invaliditāti, kuri pārsnieguši 18 gadu vecumu un kuriem invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības, kopšanas pabalsta apmērs tiks palielināts par 100 eiro - līdz 413,43 eiro mēnesī. Vienlaikus valdības lēmums paredz noteikt pārejas periodu kopšanas pabalsta izmaksai cilvēkiem ar invaliditāti no bērnības paaugstinātā apmērā. Kā skaidro Labklājības ministrijā, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra par 2024. gada janvāri un februāri nodrošinās kopšanas pabalsta piešķiršanu un izmaksu vēl iepriekšējā apmērā, tas ir, 313,43 eiro mēnesī, savukārt kopšanas pabalsta izmaksu jau jaunajā, paaugstinātajā apmērā - 413,43 eiro mēnesī - nodrošinās ar martu, vienlaikus veicot kopšanas pabalsta starpības izmaksu līdz jaunajam apmēram par janvāri un februāri.

Piemaksu palielinās par 60 eiro

No janvāra tiks palielinātas piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti, “Neatkarīgā” noskaidroja Labklājības ministrijā. Piemaksa ir viens no valsts sociālajiem pabalstiem, kas ir valsts garantētais finansiālais atbalsts ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti. Tiesības uz piemaksu personai, kura audzina bērnu ar invaliditāti, ir no dienas, kad bērnam noteikta invaliditāte, līdz dienai, kad bērns ar invaliditāti sasniedz 18 gadu vecumu.

No 1. janvāra piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti tiks palielināta no 106,72 eiro līdz 160 eiro mēnesī. Arī šī pabalsta izmaksai nepieciešams pārejas periods. Ņemot vērā, ka piemaksas apmēra pārskatīšanai nepieciešams veikt izmaiņas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācijas sistēmā, grozījumi paredz, ka 2024. gada janvārī un februārī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piemaksu izmaksās līdzšinējā apmērā - 106,72 eiro mēnesī, savukārt martā piemaksu izmaksās jau 160 eiro apmērā un veiks piemaksas starpības izmaksu par janvāri un februāri.

Pabalstu palielinās arī bērniem ar celiakiju

Arī bērniem ar celiakiju no nākamā gada būs lielāks pabalsts - no 1. janvāra atbalsta apmērs ar celiakiju slimiem bērniem tiek noteikts 160 eiro. Līdz šim tas bija 106,72 eiro. Līdzīgi kā iepriekš minētajiem pabalstiem, arī šī pabalsta pārrēķināšanai nepieciešamas izmaiņas informācijas sistēmās, tāpēc janvārī un februārī pabalstu ģimenēm izmaksās 106,72 eiro mēnesī. Savukārt martā atbalsta saņēmēji saņems atbalstu jaunajā apmērā par martu un atbalsta apmēru starpību par janvāri un februāri. Pabalsts paredzēts ģimeņu atbalstam, lai nodrošinātu bērniem bezglutēna diētu.

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā