Marks Cukerbergs (Zakerbergs) aizbāž muti Egilam Levitam

Diemžēl vislielākie izaicinājumi un vislielākais problēmu loks, ar ko šobrīd ir jāsaduras kvalitatīvam laikrakstam, kurš pāries uz digitālo formātu, ir starptautisko konglomerātu īpašumā esošo sociālo tīklu piekoptā cenzūra. It īpaši tas attiecas uz “Facebook”. Lai palielinātu lasītāju bāzi digitālajos izdevumos, viens no nozīmīgākajiem instrumentiem ir vietējie un starptautiskie sociālie tīkli.
26.11.2020. Juris Paiders
 
©Neatkarīgā

Šī gada 17. novembrī Neatkarīgās izdevējs “Mediju nams” pieteica “Facebook” maksas reklāmu, lai Latvijas draugus Lietuvā un Igaunijā informētu par to, ka pie mums angļu valodā (President of Latvia: we will overcome the crisis next year) ir izlasāma Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadienai veltītā intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. “Facebook” noraidīja Neatkarīgās piedāvājumu par samaksu izplatīt laikraksta angļu variantā publicēto interviju ar Valsts prezidentu. “Facebook” cenzūras ierobežojumi, kuri tika noteikti sakarā ar ASV prezidenta vēlēšanām, kuras jau labu laiku kā ir noslēgušas (About Ads About Social Issues, Elections or Politics), tika attiecināti pat uz Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita Latvijas valsts svētku interviju.

“Facebook” atteikums izplatīt Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita interviju angliski / Ekrānšāviņš

Tēlaini izsakoties, Marka Cukerberga (pazīstams arī kā Zakerbergs) vadītais globālais gigants ir aizbāzis muti Latvijas Valsts prezidentam.

Šonedēļ “Facebook” atteica Neatkarīgās izdevēja “Mediju nama” pieteikto maksas reklāmu “Facebook”, lai Latvijas draugus Lietuvā un Igaunijā informētu par to, ka pie mums angļu valodā ir publicēta Eiropas Parlamenta deputāta Roberta Zīles intervija par Polijas un Ungārijas veto balsojumā par Eiropas nākamā gada budžetu.

Diemžēl mēģinājums īstenot digitālā laikraksta popularizāciju, izmantojot “Facebook” maksas pakalpojumus, ir saistīts ar vienkārši neticamiem cenzūras ierobežojumiem.

“Facebook” atteikums izplatīt Eiropas Parlamenta deputāta Roberta Zīles interviju angliski / Ekrānšāviņš

Šeit ir jāatgādina, ka “Facebook” algoritma (vai “Facebook” vietējo Latvijas uzraugu) lietojuma ierobežojumi var tikt interpretēti kā cenzūra, savukārt atbilstoši Latvijas Satversmes 100. pantam Latvijā cenzūra ir aizliegta. Izskatās, ka globālais gigants izmanto Latvijas un ES digitālo telpu, lai gūtu peļņu, neievērojot Latvijas Satversmes un ES pamatvērtības par vārda brīvību.

Tā kā šodien notiek Latīņamerikas, Āfrikas un Āzijas valstu žurnālistu savienību vadītāju virtuāla apspriede par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz informācijas izplatīšanas nozari, Latvijas Žurnālistu savienība iesniedza apspriedes dalībniekiem informāciju par “Facebook” ierobežojumiem Latvijā, jo globālo sociālo tīklu piekoptā cenzūra arī citās pasaules valstīs, iespējams, būs vislielākais šķērslis tiem izdevumiem, kuri no papīra formāta pāries uz digitālo formātu.