Šuplinskas jaunā koronavīrusa ābece

Ministriju logos gaisma nedziest līdz naktij, jo valdība nerimst rūpēties par iedzīvotāju veselību un labklājību. Nav aiz kalniem jaunais mācību gads, un ir visādas bažas, kā tad nu būs, kā bērni izglītosies jaunā koronavīrusa ēnā?
29.07.2020. Māris Krautmanis
 
©Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Skolotāji un bērnu vecāki jau var sākt mācīties no galvas Izglītības un zinātnes ministrijā izdomātu jaunu koronalaika ābeci jeb mācību procesa īstenošanas iespējamos modeļus A, B un C.

A ir mācības klātienē, B ir daļēji attālinātas mācības, C ir mācības tikai attālināti.

A variantā skolā varēs notikt klātienes nodarbības, taču tad, ja skola var nodrošināt visas epidemioloģiskās drošības prasības. Tātad, ja skolēnus var sasēdināt cita no cita atstatus, būs jauki un viņi varēs mācīties. Tiesa gan, gara acīm iztēlojoties latvju zemes skolas, grūti iedomāties, kā tas reāli varētu izskatīties. Līdzšinējā valsts politika ir bijusi konsekventi vērsta uz skolu skaita samazināšanu, uz mazo skolu likvidāciju, tāpēc skolu ir palicis mazāk un tajās nav daudz vietas, kur izretināt skolēnus. Būs skolas, kurās kaut ko izdomās - varbūt izmantos kādas aktu zāles vai vēl kādas telpas un saorganizēs nedrūzmēšanos. Taču ne visur būs tādas iespējas. Ļoti jau nu velk uz to, ka dominēs variants B - daļēji attālinātas mācības. Ministrijā ar plus, mīnus 20% precizitāti sarēķināts, cik procentu kāda tipa mācību iestādēm vajadzētu mācīt klātienē, cik attālināti. Pats apbrīnojamākais ir tas, ka ministrijā laikam ir kāda slepena informācija par jaunā koronavīrusa dabu. B variantā paredzēts, ka 1. līdz 6. klašu skolēni nāks mācīties uz skolu, bet 7. līdz 12. klases 40-60% mācīsies skolā, bet otrus 40-60% attālināti.

Tātad bērnus līdz 6. klasei vīruss laikam neķer un viņi to neizplata, toties, tiklīdz skolēns ir ticis 7. klasē, viņš kļūst par staigājošu infekcijas perēkli. Sargies no septītklasnieka!

Vai te tomēr neslēpjas ministres Ilgas Šuplinskas vēlme piespiest ar likuma spēku visiem vecākiem pirkt saviem bērniem „Microsoft Corporation” un citu vadošo gigantu produktus, lai vienreiz par visām reizēm nodrošinātu IT firmu dīleriem stabilu tirgu un prognozējami drošu peļņu.

Joprojām Latvijā ir slikti cilvēki, kas ņemas savās lauku dobēs un nerūpējas par digitālās plaisas sašaurināšanu. Viņi nepieslēdzas internetam, netvīto un nelasa Jaunās konservatīvās partijas svarīgos paziņojumus feisbukā. Viņi ir iedomājušies, ka skola ir par velti un jaunās brīnumtehnoloģijas bērniem būs pieejamas tur. Taču, kad atnāks bāriņtiesas darbinieki, lai atņemtu viņiem bērnus par to, ka viņi nav nopirkuši atvasēm samsungu vai vismaz huaveju, būs par vēlu raudāt.

Ko par to saka Ilga Šuplinska? Izrādās, viņa nemaz tā nav domājusi, bet tā esot bijusi diskusija. Kādi ļaunie par šo tēmu esot sacēluši ažiotāžu, viņa otrdien žēlojās TV3 raidījumā „900 sekundes”.

Nu tad jau visi, kas satraucās un šķīra vaļā Satversmi, lai pārbaudītu, vai tur vēl ir 112. pants par bezmaksas izglītību, ir bijuši viltus trauksmes cēlāji. Šuplinska ir gribējusi tikai padiskutēt, bet bari pārskaitušos vecāku, pašvaldībnieku un citu neģēļu viņai nepelnīti uzbrukuši kā vilki.

Taču būs vēl ļaudis, kas atcerēsies, ka tajos senajos laikos pirms pārdesmit dienām latvju zemi pāršalca ziņa, ka Izglītības un zinātnes ministrija gatavo izmaiņas Izglītības likumā, lai noteiktu, ka attālināta mācīšanās ar viedierīču palīdzību turpmāk būs viena no klātienes mācību formām, kā arī paredzēs, ka ierīce ar interneta pieslēgumu ir viens no individuālajiem mācību piederumiem, ko skolēnam nodrošina ģimene... Tolaik tas nemaz neizskatījās pēc padiskutēšanas.

Vēl ministrijai ir variants C. Tas būs gadījumā, ja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra būs pastrādājusi kā Latvijas infekcijas ievešanas un izplatīšanas aģentūra, atļaujot uzņēmējiem ievest slimus viesstrādniekus no Uzbekistānas un Ukrainas. Ja šie darbarūķi aplaidīs vietējos un vietējie iznēsās kovidu tālāk, uz skolām atnāks variants C - visas klases atkal sēdēs mājās un čatos ar skolotājiem attālināti. Šāds variants pašlaik šķiet nevajadzīgs, jo ik nedēļu noslīkst un iet bojā autonegadījumos daudz vairāk cilvēku nekā no Covid-19. Taču ar šo vīrusu neko nevar zināt.

Bet jābēdā arī nav, jo valsts ir drošās rokās. Valdībai ir informācija, tā zina daudz vairāk nekā ierindas pilsoņi. Tagad, piemēram, ir skaidrs, ka vīruss kļūst īpaši lipīgs pēc pusnakts. Iepriekš tas bija lipīgs pat agrāk - pēc desmitiem. Vēl ir konstatēts, ka bērni kā tādi vīrusu uz bērnudārzu neaiznes, taču, ja bērns atnesīs uz dārziņu no mājām savu mīļo lācīti, uz rotaļlietas noteikti būs maziņi koronavīrusiņi, kas aplipinās visus bērnus un audzinātājas.

Ministre īpaši uzsver, ka ministrijas A, B, C varianti ir tikai ieteikumi. Tātad atbildība skolām, augstskolām, bērnudārziem jāuzņemas pašām. Tas tiešām ir labi. Nevar taču atbildību prasīt no Šuplinskas.