Komentāri: Reira nodokļu celšanas un opozīcijas žņaugšanas plāns

14.08.2020. Māris Krautmanis
 
NNLO
Krokodila asaras. Ne vārda par sociāli neaizsargātiem darbinieku tūkstošiem, kas saņem sava veida aplokšņu algas bez sociālās aizsardzības seguma.
14.augusts, 9:27 Atbildēt
hha ha
reira fiksajām idejām vajadzētu rezultēties ar valdības un saeimas padzīšanu.
14.augusts, 9:37 Atbildēt
aapmierinātais
kā izskanēja kādā komentārā - no Covida miljardiem vienīgais ieguvums būs tīras rokas.Savukārt runājot par autortiesībām,tad intelektuāļi pie visām valdībām ir bijuši lielākie stučītāji un pielīdēji,kas labi izgaismojās 'čekas maisu komisijas' publiskajā atreferējumā.
14.augusts, 10:00 Atbildēt
UUdo Ulbergs
Valdošās kliķes humanitātes noziedzību objektīvi atmaskojošajā rakstā minētie līdzšinējie sasniegumi un perspektīvā gaidāmie sasniegumi ne tik daudz ir "583 darāmo darbu" debilās valdības nopelns. Neklātos noklusēt sasniegumu galveno autoru - latviešu elektorātu. Ja tik gaišs un prāta ziņā apsviedīgs nebūtu latviešu elektorāts, tad tādi sasniegumi nebūtu. Būtu pavisam kaut kas cits; latvieši dzīvotu cilvēciski cienīgu dzīvi. Taču tā nav! Latviešu miljonā (par "583 darāmo darbu" debilo valdību 2018.g. 6.X nobalsoja 844 925 vēlētāji) ir izteikts Kronosa/uroborosa instinkts - pašiznīcināšanās mānija. Un tas nozīmē, ka vara tiek dota un tautas liktenis tiek uzticēts tikai padibenēm, neliešiem, idiotiem, koloboracionistiem, deģenerātiem, pederastiem.
14.augusts, 10:20 Atbildēt
AArturs Nagliņš
Pareizi! Kurā parlamentā vēl tā ir sastopams: daunis vada cilvēktiesību un sabiedrisko lietu (tajā skaitā masu komunikācijas līdzekļu) komisiju?
14.augusts, 10:55 Atbildēt
PPēteris Leiškalns
Par Minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu ieviešanu – kopumā atbalstāms pasākums.
Kopumā atbalstāms pasākums.
Blaknes: Vēl arvien nav skaidrs, kura puse uzņemsies saistības nepietiekamās nodarbinātības situācijās (kad darba devējam objektīvi ir nepieciešams neliels darba apjoms konkrētajā specialitātē).
Attaisnojamie gadījumi ir normatīvi jānosaka.
14.augusts, 12:36 Atbildēt
PPēteris Leiškalns
Par Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmju un iedzīvotāju ienākumu nodokļu likmju pārdali
Pēc būtības nerada jaunu naudu. Nedaudz iegūst uz IIN atvieglojumu kapacitātes samazināšanās rēķina, kā rezultātā zaudē ģimenes ar bērniem.
Tabulā ietvertais uzrādījums, ka persona ar vienu apgādājamo pie minimālās algas IIN/VSAOI pārdales rezultātā iegūs papildus 52 euro, ir nekorekts, jo konkrētās pozīcijas ietekme ir jāvērtē pie citiem nemainīgiem. Šajā gadījumā IIN/VSAOI pārdales ietekme būtu jārēķina pie nosacījuma, ka vecākam ir 500 euro alga pirms un pēc reformas. Un te parādās, ka šāda tipa mājsaimniecība zaudē. Vēl lielāki zaudējumi ir mājsaimniecībām ar vairākiem apgādājamajiem.
Savukārt strādājošajiem bez bērniem visās pozīcijās ir pieaugums, kas nozīmē, ka vēl vairāk pieaugs nevienlīdzība starp mājsaimniecībām ar un bez bērniem.
Piemēram, saskaņā ar FM piedāvājumu pozīcija Bruto ienākums 700 euro:
strādājošais bez bērniem šogad neto 541 euro (541 uz mājsaimniecības locekli), nākamgad neto 544 euro (544 uz mājs. locekli).
strādājošais ar 1 bērnu šogad neto 591 euro (285 uz mājsaimniecības locekli), nākamgad neto 589 euro (284uz mājs. locekli).

strādājošais ar 2 bērniem šogad neto 623 euro (208 uz mājsaimniecības locekli), nākamgad neto 609 euro (203 uz mājs. locekli).
Nevienlīdzība, kas jau tā ir liela, pēc FM piedāvājuma – lai arī nedaudz, tomēr pieaug.
Šis liecina par to, ka valsts galvenais rūpju objekts ir strādājošais ar pilnu darbspēju bez bērniem, kura ienākumi uz mājsaimniecības locekli ir gandrīz divkārt lielāki, nekā strādājošajam ar 1 bērnu un gandrīz trīskārt lielāki, nekā strādājošajam ar 2 bērniem.
Ja tiek īstenots priekšlikums atņemt 2 procentpunktos no sociālās apdrošināšanas, tad modelis kopumā apdraud pensiju sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
14.augusts, 12:38 Atbildēt
PPēteris Leiškalns
Par diferencētā neapliekamā minimuma (DNM) augšējās robežas palielināšanu no 300 uz 350 euro
Vislabvēlīgākais iespaids uz strādājošajiem ar pilnu darbspēju bez bērniem, kuri saņem minimālajai algai pietuvinātu atalgojumu.
Blaknes:
vēl lielāka nodokļu un tiem pielīdzināmo maksājumu slodzes atšķirība starp personām, kuras saņem minimālajai algai pietuvinātu atalgojumu un personām, kuras saņem vidējo algu, kā rezultātā vēl vairāk pieaugs aplokšņu algu sektora priekšrocības un vēl vairāk mazināsies to uzņēmumu konkurētspēja, kuri maksā algas legāli;
vēl vairāk tiks subsidēta lētā darbaspēka ekonomika;
vēl vairāk pieaugs nevienlīdzība starp strādājošajiem ar pilnu darbspēju ar un bez bērniem.
Priekšlikums attiecībā uz neapliekamo minimumu:
Aizstāt DNM ar fiksētu neapliekamo minimumu šobrīd DNM aizņemtās fiskālās telpas ietvaros.
Lai neciestu minimālās un tai pietuvinātās algas saņēmēji, paaugstināt minimālo algu līdz 500 euro.
14.augusts, 12:43 Atbildēt
PPēteris Leiškalns
Par ieceri paaugstināt MUN režīma bāzes likmi no 15% uz 25%
Jāņem vērā, ka MUN objekts ir apgrozījums, nevis no bruto ienākuma, kas nozīmē, ka ar šo nodokli faktiski tiek aplikts arī pats nodokļa maksājums, tādēļ to nevar tā tieši salīdzināt ar likmēm citos režīmos.
Arī nosacījums, kas liedz MUN režīmā nodarbinātajiem saņemt jebkāda veida ienākuma nodokļu atvieglojumus, kas cita starpā vecākam ar, piemēram, 2 bērniem, izmaksā 3 reizes dārgāk, nekā personai bez apgādājamajiem (jā, arī šajā pozīcijā Finanšu ministrija ir pamanījusies ieriebt tieši ģimenēm ar bērniem, turklāt, šajā pozīcijā – ļoti sāpīgi) neļauj tā vienkāršoti salīdzināt MUN ar citiem nodokļu režīmiem.
25% likme daļā gadījumu varētu mudināt pāriet uz vispārējo darba nodokļu režīmu, kas savukārt ir saistītas ar ļoti būtiskām izmaiņām grāmatvedībā.
Tehniski: Nav skaidrs, kā veidojas uzrādītais minimālais VSAOI objekts. Pieļauju, ka šajā gadījumā ir domāts VSAOI maksājums no iecerētās minimālās algas – 500 euro.
Blaknes: var radīt problēmas ar daļēju pāriešanu ēnu ekonomikā.
14.augusts, 12:55 Atbildēt
PPēteris Leiškalns
Par autoratlīdzībām:
Nepieciešams nodalīt autoratlīdzības, kuras saņem gada laikā pēc autordarba nodošanas no autoratlīdzībām, kuras saņem vairāk nekā gadu pēc autordarba nodošanas. Pirmajām būtu jāpiemēro vispārējie darba nodokļi, otrajām – iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Protams, mediju īpašniekiem šāds modelis nebūtu izdevīgs, savukārt esošais modelis faktiski nozīmē dzīvošanu uz žurnālistu sociālo garantiju (tostarp, nākotnes pensijas) rēķina.
14.augusts, 12:58 Atbildēt
AAija
Izskatās , ka visa tautai būs jābēg projām no valsts kā bēga lelles no Karabasa leļļu teātra ....
14.augusts, 22:26 Atbildēt
PPirktspēja
Koalīcija un opozīcija. :) Samainot saskaitāmos vietām,summa nemainās. Sistēma viena un tā pati, tikai lielākas daļas labuma guvēji citi.
15.augusts, 6:58 Atbildēt
JJānis
Domāju ,ka ne tikai ierēdniecība un viņus vadošie politisko lēmumu koalīcijā pieņēmēji ir vainīgi pie daudz kā . Vainīgi ir arī masu mēdiju žurnālisti kuri atstāsta presei paredzētajos koridoros teikto,nekritiski aprakstot apkārt notiekošo . Ko nozīmē , Reirs teica vai sacīja ? Tikai to ,ka Latvija žurnalistiskajā izklāsta tiek zīmēta kā valsts kuru pārvalda un ikdienā vada FM . Visiem citiem ,ieskaitot Kariņu , ir tikai funkcionāru loma ,jo būs tā kā izrēķinājuši FM kalpotāji . Budžeta ieņēmumu daļa un iespēja politiski to dalīt kā politiķiem konkrētajā brīdī izliekas ,ka tā ir viņiem pieņemami ,jo labi kārtojas izdomāti labvēlīgi nosacījumi, faktiski tiek pasniegta kā attīstības politika un sociāla progresa piemēri . Savukārt produktu un pakalpojumus radošā , visa IKP veidojošā uzņēmējdarbība nomācoši bieži tiek zīmēta kā traucējošais faktors ,jo lūk nemaksā nodokļus ,nepareizi pērk un pārdod , ar tiem cīnās krietnus tūkstošus liels finanšu ,ekonomikas policijas un prokuratūras darbinieku ,arī citu uzraugu pūlis.
15.augusts, 11:04 Atbildēt
AArtūrs
Kas nu par žņaugšanu ! Mēģinot saprast kas notiek Latvijā palasiet oficiālās statistikas dažādās tabulas un tajās minētos skaitļus. Ar zemkopību ,neraugoties uz apkārt skanošajiem gaudu vai vaimanu vārdiem , kopumā ir jālepojas. Nekad šeit nav ražoti tādi apjomi produkcijas ,nav iegūtas tik augstas ražas ,nav tik daudz eksportēts. Un nejauksim ar veikalu plauktos redzamo. Tā ir tirdzniecība un nevis zemkopība. Piemēram , Latvija ražo 416 olas ,bet igauņi - tikai 116 olas uz 1 iedzīvotāju ,bet veikalos liekas ,ka tur par daudz tieši olas no Igaunijas . Savukārt par graudiem mūs var apskaust 3/4 pasaules ,tik daudz ,proti 1653 kg uz 1.iedz. , te izaudzē Un pārdodam gan Āfrikā ,gan Āzijā. Bet kad sāc lasīt lauksaimniecības statistiku , galva sāk griezties ,jo nekas neiet kopā ar saimniecisko uzskaiti. Tā ,tabula LSSA13 ziņo ,ka valstī esot 69933 lauku saimniecības, pavisam un tajās esot nodarbināti pastāvīgi 162,6 tūkstoši cilvēku . Pilnu darba dienu gan strādā tikai 25,6 tūkstoši !!! Tabula SRG10 atklāj ,ka ekonomiski aktīvas ir tikai 9963 zemnieku un zvejnieku saimniecības ,tātad 60 tūkstoši uzskaitīto saimniecību ir tikai pašnodarbināto piemājas lauciņi . Nu kur nabaga FM lai atrod nodokļu maksātājus šajos lauciņos ? Bet ir tabula SRG020, tur aina attēlota sekojoši : Ar augkopību un lopkopību Valstī nodarbojas 8527 fiziskas personas ; 5771 zemnieku un zvejnieku saimniecības , 421 komercsabiedrības un 134 individuālie komersanti ,kopā minētajā nodarbe tirgus sektorā ir 14853 individuālas un juridiskas personas . Un lai īpaši neuzkristu vārds - zvejniecība ,tad Latvijā ir reģistrētas - 51 jūras zvejas saimniecību un 20 saldūdens saimniecību .
15.augusts, 11:46 Atbildēt
nnils bors
Vai tie mērkaķi vienreiz nevarētu neaiztikt nodokļus! Kā pie varas, tikai kaut ko ļurkā! Ar 8 miljardiem nepietiek ko zagt? Vai šai valstī ir tikai idioti?
16.augusts, 7:48 Atbildēt
DDadzis
Nodokļi ir Latvijas ekonomika.Kā paugstinās ekonomiku neceļot nodokļus?Normālās valstīs ,ceļoties ekonomikai,ceļas arī dzīves līmenis.Sājā jobenij valwtī dzīves līmenis ceļas pie siles pietuvinātājiem.Un uz kā rēķina? Aplaupot nabadzīgos ar nodokļiem.
18.augusts, 8:57 Atbildēt
ZZellis
Ko var gribēt no valdības kura nodarbojas ar tīšu Latvijas ekonomikas, tautsaimniecības iznīcināšanu.
16.augusts, 10:44 Atbildēt
ssantīmiņš
Mūsu valdības lozungs " Nav cilvēku - nav problēmu!" Ja pagājušjā gadsimtā cilvēkus izveda no Latvijas pret viņu gribu, tad tagad tiek darīts viss, lai tauta pati labprātīgi pamet šo valsti....Drīz strādāsim, lai savu algu visu pārskaitītu nodokļos
18.augusts, 11:22 Atbildēt