Vai pēc balsta vakcīnas ir gaidāma superbalsta un tad vēl postbalsta vakcīna?

Latvija pieteikusies kopumā 4 735 452 vakcīnu pret Covid-19 devām no kopumā astoņiem ražotājiem, tostarp tiem, kuru vakcīnas vēl nav apstiprinātas lietošanai Eiropas Savienībā, liecina Veselības ministrijas valdības sēdē sniegtā informācija.
©Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency
Pasūtīto vakcīnu skaits nākamajam gadam vien vairāk nekā divkārt pārsniedz iedzīvotāju skaitu Latvijā!

Kopumā nākamā gada pirmajā ceturksnī plānots saņemt 2 076 780 devu, kas ir lielākais skaits no visiem ceturkšņiem. Otrajam ceturksnim paredzēts 1 377 450 devu, trešajam - 897 962, savukārt ceturtajam - 383 260.

Latvija arī pieteikusies vairāku ražotāju, kuru vakcīnas pagaidām nav apstiprinātas lietošanai Eiropas Savienībā, devām. To vidū ir "Sanofi", "Novavax", "Valneva" un "Curvevac". No šiem ražotājiem visvairāk vakcīnu iecerēts saņemt no "Curevac", kuri gada griezumā piegādās kopumā 946 510 devu. Minēto ražotāju vidū pārējie plāno piegādāt mazāku apmēru devu. Piemēram, "Sanofi" plāno nodrošināt kopumā 158 400 devu, "Novavax" - 162 160, bet "Valneva" - 126 212 devu.

No patlaban izmantotajām vakcīnām visvairāk nākamgad plānots saņemt no "Pfizer"/"BioNTech" - kopumā 1 638 000 devu. Savukārt no "Moderna" paredzēts saņemt 914 600 devu. "Johnson&Johnson" patlaban plāno nodrošināt 525 700 devu, savukārt "AstraZeneca" - 263 870.

Kāpēc tik milzīgi daudz - 4,7 miljoni vakcīnu valstī, kurā vispār ir tikai divi miljoni iedzīvotāju? Pieaugušo ir aptuveni pusotra miljona.

Acīmredzot veselības ministrs Daniels Pavļuts nevēlas atkārtot savas priekšgājējas Ilzes Viņķeles kļūdu, nepasūtot pietiekami daudz vakcīnu, un pasūta varbūt pat vairāk vakcīnu, nekā Latvija spēs apgūt. Ja paliks pāri, nebūs liela bēda - varēs palīdzēt kādai Āfrikas valstij.

Ko šāds liels daudzums pasūtītu vakcīnu var nozīmēt?

Izskatās, ka Latvija jau laikus ir nodrošinājusies pret tādu scenāriju, ka būs vēl un vēl jauni kovida izplatības viļņi un jaunas vīrusa mutācijas. Vai tas nozīmē, ka visiem, kas vakcinējušies, būs jāvakcinējas ne tikai trešo, bet arī ceturto, piekto utt. reizi? Vai tas nozīmē, ka sadarbībspējīgie sertifikāti, kas sākotnēji bija bez termiņa, turpmāk laiku pa laikam tiks anulēti un to derīgumu varēs atjaunot, aizejot vakcinēties trešo, ceturto, piekto reizi? Vai tas nozīmē, ka nepietiks ar vienu vakcinēšanos, bet vajadzēs vēl balstvakcīnu, superbalsta un postbalsta vakcīnas?

Kaut kā tā tas sāk izskatīties.