Neatkarīgā iesaka: "Top 10" notikumi kultūrā no 6. līdz 12. jūnijam

Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Skrastiņš un Dzelzītis, Kalniņa un Zemītis, Auziņš un Vītoliņa
06.06.2020. Santa Raita
 

2.lapa

Fotomeistara Ata Ieviņa «Faraona dārgumi»

No piektdienas, 12. jūnija, Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs būs skatāma latviešu mākslinieka un foto meistara Ata Ieviņa personālizstāde «Faraona dārgumi», kas notiks Rīgas fotomēneša programmas ietvaros.

Savukārt ceturtdien, 17. jūnijā, pulksten 18 Latvijas Fotogrāfijas muzejs un Rīgas fotomēnesis ielūdz uz sarunu vakaru un izstādes «Faraona dārgumi» aplūkošanu virtuālajā vidē kopā ar autoru Ati Ieviņu.

Izstādē redzamās asamblāžas ir pēdējā gada laikā Ata Ieviņa radītās vizuālās pasakas, kuru aizsākums meklējams autora interesē par Seno Ēģipti un konceptuālos mākslas eksperimentos. Autoru vienmēr ir fascinējusi Senā Ēģipte, tās tonalitāte, zeltainumus, sarkofāgi, dārgumi un nemitīgie jaunatklājumi. Asociācijas ar Ēģiptes dārgumiem, kurus joprojām izceļ no pazemes, to noslēpumainība un senatnes piegarša fotogrāfa prātā saistījās ar pasakām par Faraonu. Autors apgalvo, ka viņš nevarot uzrakstīt labu pasaku, toties spēj tādu izdomāt un realizēt ar dažādu tehniku un glezniecisku elementu palīdzību.

Savu autortehniku Atis Ieviņš formulē pats, un šobrīd viņš strādā instalācijā un fotosietspīdē. Darbu tehnoloģija ir izteikti eksperimentāla un balstās uz gadiem ilgas pieredzes, pārbaudot dažādu materiālu deformācijas mehāniku un to saderību. Asamblāžu daudzos uzslāņojumus veido dažādos periodos kopētas paša autora oriģinālfotogrāfijas, līme, špaktelis, kartons, visa veida aerosoli, folija (siltumasega), sintētiskais siets, marle, akrila krāsas un marle. Lēnām, sižetiski eksperimentējot, tiek izmantota kodināšana un spīdināšana, notiek glezniecisko faktūru sasaiste un reljefa izveide, daži darbi ir pat noturēti pagrabā, kur krasās temperatūras izmaiņas un mitrums ietekmē attēlus.

Atis Ieviņš ir netipisks padomju laika fotogrāfs, beidzis Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu, bet par tekstilmākslinieku tā arī nekļuvis, jo viņu vienmēr saistījuši dažādi eksperimenti un jaunu māksliniecisko veidu meklējumi, kuros tika apvienota glezniecība un fotogrāfija.

60. gadu otrajā pusē un 70. gados autors aizrāvās ar fotokodinājumiem. Savukārt 70. un 80. gados viņš bija saistīts ar tolaik vēl mazpazīstamu grafisko tehniku - sietspiedi jeb zīdspiedi. Sietspiedes tehnikas apgūšanā liela nozīme bija viņa kolēģim māksliniekam Aldonim Klucim, kurš lieliski pārzināja sietspiedes tehnoloģisko procesu. Atis Ieviņš izmantoja fotosietspiedes tehniku, par pamatu ņemot paša uzņemtās fotogrāfijas. Arī šobrīd viņš turpina nodarboties ar fotogrāfiju bojāšanu, kā viņš smejoties saka, jo arī izstādei «Faraona dārgumi» izmantotās fotogrāfijas ir atrastas paša arhīvos.

Rīgas fotomēnesis ir starptautisks fotogrāfijas festivāls, kas norisinās kopš 2014. gada. Šogad festivāls pievēršas instinktīvajam, dabiskajam un nezināmajam, priekšplānā izvirzot fotogrāfijas un mākslas vizualitāti un mākslinieka emocionālo pasauli, par ko it īpaši svarīgi runāt šajā krīzes un nenoteiktības periodā. Mākslinieku darbi saistās ar tādiem jēdzieniem kā sapņi, izmisums, spītība, nāve un arī dīkstāve.

*Līdzās izstādēm, Rīgas fotomēneša mākslinieki veido arī performances pilsētvidē un interneta tiešraidēs. Pilna festivāla programma pieejama www.dikstave.lv.

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā