TOP 5 lasītākie Neatkarīgās raksti

Šīs nedēļas laikā lasītākie Neatkarīgās raksti – intervijas, komentāri, izpētes raksti un lasāmgabali par visdažādākajām tēmām.
12.09.2021. NNeatkarīgā
 
©Foto kolāža

Latvijā daļa pusaudžu potēti ar vakcīnām, ar kurām viņus nedrīkstēja vakcinēt

Pixabay

Vakcinācijas rokasgrāmatā ietvertā informācija liecina, ka Latvijā šobrīd pusaudžus drīkst vakcinēt tikai ar divām konkrētām vakcīnām - “Pfizer/BioNTech” vakcīnu “Comirnaty” un “Moderna" vakcīnu “Spikevax”.

Citu vakcīnu izmantošana bērnu un jauniešu potēšanai pret Covid-19 ir kategoriski aizliegta. Tomēr publiski pieejamā informācija liecina, ka vairāk nekā 100 pusaudži vecumā no 12 līdz 17 gadiem potēti ar “Janssen” un “AstraZeneca”, tas ir, ar vakcīnām, kuras (vismaz pagaidām) nav atļautas bērnu un jauniešu vakcinēšanā pret Covid-19.

Neatkarīgās rokās pagājušajā nedēļā nonāca vēstules kopija, kuru Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) bija sūtījis vakcinēšanas pakalpojumu sniedzējiem, norādot, ka no 1. maija līdz 13. jūnijam Latvijā reģistrētas 106 vakcinācijas epizodes, kurās bērniem ievadīta vecumam neatbilstoša vakcīna.

Tā kā Neatkarīgajai neizdevās gūt apstiprinājumu no SPKC, vai vēstule ir īsta vai arī tas ir viltojums, to nepubliskojam. Vienlaikus tā pamudināja pašiem pārbaudīt, vai vēstulē norādītie fakti atbilst patiesībai.

Atvērtajos datos pieejamā informācija liecina, ka līdz pagājušajai nedēļai 117 jaunieši vecumā no 12 līdz 17 gadiem ir vakcinēti ar “Janssen” vakcīnu un 26 gadījumos vakcinēšana veikta ar “Astra Zeneca”. Abas šīs vakcīnas pagaidām nav atļautas izmantot bērnu un jauniešu vakcinācijā pret Covid-19.

Tāpat līdz 29. jūlijam 136 Moderna “Spikevax” potes saņēmuši jaunieši vecuma grupā no 12 līdz 17 gadiem, lai gan šo vakcīnu jauniešiem atļāva sākt potēt, tikai sākot ar 30. jūliju.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas Komunikācijas konsultante Inga Vasiļjeva Neatkarīgajai atzina, ka šādas problēmas vakcinācijas sākumposmā tiešām konstatētas.

Latvijā daļa pusaudžu potēti ar vakcīnām, ar kurām viņus nedrīkstēja vakcinēt

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā