Pēc 20 gadiem no pelniem atdzimusi Cesvaines pils

2002. gada decembra sākumā Latviju pāršalca ziņa par milzu ugunsgrēku Cesvaines pilī. Domāju, ka tobrīd reti kurš cerēja, ka šis Eiropas mēroga historisma paraugs, kurā apvienojas arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla uz glezniecība, reiz atdzims visā savā spožumā. Nepilnus 20 gadus pēc lielās nelaimes, šā gada 12. februārī, Cesvaines pils pilnā apmērā atkal vērs savas durvis apmeklētājiem.
Pils kompleksā atrodas vairāki ievērības cienīgi objekti, tostarp senajos staļļos iekārtotais Tūrisma centrs un vecajā alus brūzī iekārtotā kafejnīca/salons “Divi torņi” ©Publicitātes foto

Vairāk informācijas par Cesvaini šeit.

Atjaunoti valsts nozīmes mākslas un vēstures pieminekļi

Kamīns ar vēsturiskajiem zaļajiem, glazētajiem podiņiem pilnībā restaurēts, tam ir vēstures pieminekļa nozīmes statuss / Publicitātes foto

Pēc vērienīgiem pārbūves un restaurācijas darbiem 12. februārī durvis vērs Austrumvidzemes kultūras un mākslas centrs Cesvaines pils. Cesvaines pils atvēršana notiks bez lielām svinībām, tomēr svinīgā gaisotnē. Vēlamies, lai šī diena ir svētki pašai pilij, cesvainiešiem un ikvienam, kurš sekojis līdzi pils atjaunošanas darbiem. Cesvaines pils atvēršanās dienā apmeklētājus priecēs akustiskā klaviermūzika, kas tapusi projekta ALPHA-DO L&A ietvaros. Skaņdarbi ir tapuši Cesvaines pils balles zāles mūziķu telpā uz pils flīģeļa un visu februāri dos iespēju ikvienam pils apmeklētājam jebkurā laikā ieklausīties pils mūzikas skaņu vibrācijās.

Pēc ugunsgrēka pilī soli pa solim ir veikti remonta un restaurācijas darbi - tie prasīja turpat 20 gadus un miljoniem eiro, taču šodien redzamais liecina, ka pils atjaunošanā lietderīgi ir izmantots ik eiro un ik stunda. Cita starpā savu sākotnējo krāšņumu ir atguvis viens no pils kamīniem lielā torņa Medību telpā. Kamīns ar vēsturiskajiem zaļajiem glazētajiem podiņiem pilnībā restaurēts, tam ir vēstures pieminekļa nozīmes statuss, kā arī vēsturisko veidolu atguvusi viena no pils āra terasēm, kuru šobrīd grezno koka kolonnas, kokgriezumi un kapara jumts.

Pilnībā atjaunotas ir divas konsoles kā noslēdzoši elementi otrā stāva vestibilam pie lielajām koka kāpnēm / Publicitātes foto

12. un 13. februārī ikviens interesents būs aicināts apmeklēt pili bez ieejas maksas, bet līdz pat februāra beigām pils būs apskatāma par zemu biļetes cenu - bērniem līdz 16 gadiem pils apmeklējums būs par brīvu, bet pieaugušajiem biļetes cena būs divi eiro. Tā kā līdz 28. februārim valstī ir noteikti ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos, februārī lielas tūristu grupas vēl neuzņems, bet piedāvājumā ir individuāli un nelielu grupu pils apmeklējumi. Marta sākumā biļešu cena tiks pārskatīta, tāpēc taupīgajiem iesakām izmantot laiku, kad ieejas maksa pilī vēl ir simboliska.

Jau šobrīd Cesvaines pils pieņem pieteikumus dažādu pasākumu, gan privātu, gan korporatīvu, organizēšanai un telpu nomai, kā arī esam atvērti sadarbībai ar radošo industriju pārstāvjiem izstāžu, koncertu, meistarklašu, plenēru un citu radošu darbību izpausmēm.

Cesvaines pils būs pieejama apmeklētājiem no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 17.00, bet sestdienās un svētdienās no plkst. 10.00 līdz 16.00. Tuvojoties pavasarim, pils darba laiki nedēļas nogalē tiks pagarināti. Jāpasaka, ka pils pieejama arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Ne visi cerēja, ka pēc 2002. gada liktenīgā ugunsgrēka Cesvaines pils ne tikai tiks atjaunota, bet atgūs arī daudzu gadu laikā zaudēto iekštelpu spožumu / Publicitātes foto

Nepaej garām tūrisma centram

Arī tad, ja pirms brauciena ir apzinātas vietas, ko vēlies ieraudzīt Cesvaines pusē, un nekādu jautājumu vai vajadzības pēc papildu informācijas nav, iesaku iegriezties Cesvaines pils kompleksā izvietotajā Tūrisma centrā, kas atrodas vēsturisko pils staļļu ēkā, kas pēc arhitektu Grīzenbaha un Dinklāges projekta fahverka jeb pildrežģa stilā būvēta 19. gadsimta beigās. Izveidojot staļļa ēkā Tūrisma centru, ir ņemta vērā ēkas vēsturiskā vērtība un arī iekštelpās ieturēts pilij raksturīgais stils, sekmīgi apvienojot mūsdienu standartus un vēstures liecības. Citās ēkas telpās ērti iekārtojies vietējais Bērnu un jauniešu centrs. Staļļi ir viens no četriem Cesvaines valsts nozīmes arhitektūras pieminekļiem.

Dažādā māksla

Ziemā gribas pabūt siltumā un mājīgā atmosfērā, baudot skaistumu un viesmīlību. Visu iepriekš teikto un vēl vairāk Cesvainē piedāvā vietējie mākslinieki, kuri apmeklētājus uzņem ļoti personīgi - pat savās mājās. Piemēram, Vineta Meistere savā privātmājā divas istabas ir ziedojusi krustdūrienā izšūtu gleznu galerijai. Šobrīd izstādītas ir 70 krustdūrienā izšūtas gleznas. Ekskursijas laikā, kad gan jāpiesaka ir iepriekš, Vinetas kundze izstāstīs un izrādīs, kā top krustdūriena gleznas un citi izstrādājumi, kurus turpat uz vietas var iegādāties vai pasūtīt ko ļoti īpašu.

Tikpat viesmīlīgas ir divas māsas mākslinieces, kuras saimnieko pils kompleksā esošajā vecajā alus brūzī. Šeit izveidots salons “Divi torņi”, kurā var iedzert kafiju, baudīt saldējumu un vīnu, papriecāties par filcētiem un tamborētiem ziediem, kā arī kādu no tiem iegādāties. Par salona firmas zīmi kļuvuši simpātiskie, maigie dadži. “Divi torņi” ir kā oāze, kur aizbēgt no pelēkās ikdienas.

Pa aliņam un kādai “stiprā” glāzītei

Kas piederas pie atpūtas ceļojuma? Vakarā, kad Cesvaine ir līkumu līkumiem izstaigāta, apbrīnota atjaunotā pils un krustdūrienu māksla, par ļaunu nenāks kāda pudele īpaša alus vai stiprāka dzēriena. Lai nepazaudētu Cesvaines klātbūtnes sajūtu, arī dzērieniem jābūt no Cesvaines. Mazā Cesvaines alus darītava, kas atrodas tiešā uzņēmuma “Cesvaines piens” tuvumā, kura veikaliņā var iegādāties ļoti garšīgus sierus, ir atdzīvinājusi 150 gadu senas alus darīšanas tradīcijas. Vietējie iedzīvotāji ir atbalstījuši alus brūža atjaunošanu un dalījušies ar senām fotogrāfijām un stāstiem, lai šodien brūvētais alus būtu līdzvērtīgs senajam, pirms 150 gadiem tapušajam alum. Arī pudeļu dizains un etiķetes ir ļoti līdzīgas, ja ne tādas pašas kā senāk. Ekskursija alus brūzī gan ir jāpiesaka iepriekš, bet alu iegādāties var gandrīz vienmēr - protams, darba laikā.

Savukārt stipro dzērienu cienītājiem jau laikus jāpiesaka degustācija un ekskursija uzņēmumā “Nord wolf”, kura ražotne atrodas pils kompleksā un senāk bija pazīstama ar nosaukumu “Cesvaines brūzis”. Ekskursija un degustācija izmaksās piecus eiro, taču tā būs iespēja līdzņemšanai iegādāties tieši tā dzēriena pudeli, kas garšo vislabāk.