TOP 5 lasītākie Neatkarīgās raksti

Šīs nedēļas laikā lasītākie Neatkarīgās raksti – intervijas, komentāri, izpētes raksti un lasāmgabali par visdažādākajām tēmām.
©Foto kolāža

Andrejs Piontkovskis: Trīs Baltijas valstu prezidenti varētu novērst Trešo pasaules karu

Ekrānšāviņš

Andrejs Piontkovskis ir Hadsona institūta zinātniskais līdzstrādnieks, kurš dzīvo Vašingtonā. Viņš ir viens no nopietnākajiem un šobrīd pasaulē populārākajiem putinologiem, kura ekspertīzes ne vienmēr ir patīkamas, toties precīzas. Pašreizējo Krievijas attīstības trajektoriju Putina vadībā viņš prognozēja jau sen.

Kā vērtējat pašreizējo situāciju Ukrainā un tās iespējamo attīstību? Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, ukraiņu diplomāti, politiķi katrā intervijā, katrā uzstāšanās reizē atkārto, ka uz zemes tiekot galā ar pretinieku, bet, lai noturētos, nepieciešama ASV un NATO noteikta “no fly zone” virs Ukrainas.

Tas ir izšķirošais jautājums pasaules vēsturei. Ja nebūs “no fly zone”, tad neskatoties uz visu Ukrainas varonīgo pretošanos, tā tiks pēc kāda laika iznīcināta. Putinam nav nekādu ierobežojumu. Ne morālu, ne juridisku. Viņš bez problēmām var izdarīt ar Kijevu un citām Ukrainas pilsētām to pašu, ko izdarīja Groznijā un Allepo [šīs pilsētas burtiski sagrāva]. Ar to gan nekas nebeigsies. Pēc tam, kad tiks iznīcināta Ukraina, viņš nešaubīgi ies uz Baltiju, atkal šantažējot pasauli ar atombumbu. Šo acīmredzamo patiesību nekādi nevar saprast Rietumos. Jūs droši vien būsiet ievērojuši, ka pēdējās nedēļas laikā asi mainījusies Rietumu attieksme pret Putinu. Notiek lavīnveidīga tādu lēmumu pieņemšana, par kuriem agrāk viņi nekādi nevarēja izšķirties. Sankcijas, “Nord Stream 2” atcelšana, Krievijas izdzīšana no visām sporta, kultūras un citām sfērām. Viņi beidzot ir sapratuši, ka Putins ir Hitlers ar atombumbu. Taču no šīs apjausmas viņi nav izdarījuši nepieciešamos secinājumus. Mani burtiski tracina Baidena izteikumu ķēdīte: NATO kareivju zābaks nekad neskars [viņi nekaros] Ukrainas zemi. Nu, labi. Ukraina nav NATO dalībvalsts. To jau tāpēc arī neuzņēma NATO, lai nebūtu jāaizstāv. Baidens jauc cēloņus ar sekām. Tieši tāpēc Rietumu lielvalstis neuzņēma Ukrainu NATO, jo baidījās no iespējamās kara perspektīvas ar Krieviju. Tagad šī doma papildināta ar vēl vienu frāzi: mēs nekādā gadījumā nenoteiksim “no fly zone”, jo tas rada kara risku ar kodollielvalsti. Bet lai izskatītos cienījami, viņš piebilst trešo frāzi, kas jums Latvijā īpaši svarīga - bet mēs svēti ievērosim NATO 5. panta saistības. Viņš pat izgudrojis jaunu izteikumu - cīnīsimies par katru collu NATO zemes. Diemžēl šo trīs frāžu salikums ir kliedzošu pretrunu kombinācija. Netiek noteikta “no fly zone”, jo viņš baidās no militāra konflikta ar kodollielvalsti. Bet, ja nebūs “no fly zone” Ukraina tiks iznīcināta. Man ir pārmetuši, ka es nenovērtēju Ukrainas armijas spēku, bet to pašu šodien pateica cilvēks, kurš lieliski orientējas militārās lietās - Izraēlas premjerministrs Naftali Benets. Tas bija visai negaidīts paziņojums, jo Izraēla vienmēr ir centusies ar Putinu uzturēt labas attiecības, lai sadarbotos Sīrijā. Benets izteica frāzi: ja tuvākajā laikā pasaules valstis nespers izlēmīgus soļus, tad Ukraina tiks iznīcināta. Ukrainas iznīcināšanas iedvesmots, Putins ies uz Baltiju. Un tad ko teiks Baidens? Neesmu pārliecināts, ka viņš pildīs savus solījumus.

Kāpēc jūs esat tik ļoti pārliecināts, ka Putins ies tālāk un tieši uz Baltijas valstīm?

Es Putina uzvedību un domāšanas veidu uzmanīgi vēroju, pētu jau ceturtdaļgadsimtu, un esmu pārliecināts, ka viņš, kamēr vien būs pie varas neatteiksies no divām centrālajām idejām: 1)mākslīgi izveidotās ne-valsts [Ukrainas] likvidēšanas, kuru kopīgi radījuši (Putina apziņā) Austroungārijas ģenerālštābs un boļševiki; 2) pārliecinoša revanša pār Rietumiem pēc PSRS zaudējumu 3. Pasaules (aukstajā) karā. Tas nozīmē, ka Putins neapmierināsies ar kaut ko mazāku kā Ukrainas valstiskuma likvidēšanu, taču tas viņa sakāpinātās ambīcijas tāpat pilnībā neapmierinās. Viņš alkst publisku Rietumu (NATO) pazemošanu. Visu interviju var izlasīt šeit:

Andrejs Piontkovskis: Trīs Baltijas valstu prezidenti varētu novērst Trešo pasaules karu

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā