TOP 5 lasītākie Neatkarīgās raksti

Šīs nedēļas laikā lasītākie Neatkarīgās raksti – intervijas, komentāri, izpētes raksti un lasāmgabali par visdažādākajām tēmām.
©Foto kolāža

Kalvītis pārsteidzas ar rubļu gādāšanu

Uzņēmums “Latvijas gāze” saviem uzticamajiem klientiem un partneriem paziņojis, ka analizē iespējas pāriet uz norēķiniem Krievijas rubļos, kā to no 1. aprīļa noteikusi Krievijas Federācija. Tikmēr Eiropas valstu valdības turpina meklēt risinājumus, lai pēc iespējas ātrāk atteiktos no Krievijas gāzes kurināšanas, un to dara arī Latvija - pašlaik ASV notiek sarunas par sašķidrinātās gāzes piegādēm Latvijai un ilgtermiņa risinājumam - arī mazo modulāro kodolreaktoru izveidi.

Ģirts Ozoliņš/F64

Kopš 1. aprīļa Krievijas gāze uz Latviju netiek pumpēta. Oficiāli tādēļ, ka piedāvātā gāzes cena ir par augstu. Tā skaidro “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis: “Lēmums nesūknēt gāzi pa cauruļvadiem aprīlī tika pieņemts, ņemot vērā vēsturiski augstāko dabasgāzes cenu apjomu aprīlī, kas novestu pie nesamērīgi augstas dabasgāzes pārdošanas cenas mūsu klientiem un padarītu šādus piedāvājumus nekonkurētspējīgus.” Taču praksē galvenā problēma ir Krievijas pieprasītie norēķini rubļos.

Paziņojumā klientiem un sadarbības partneriem uzņēmums optimistiski vēsta, ka rubļi varētu būt risinājums:

“Izvērtējot minētās norēķinu kārtības maiņas atbilstību iepriekš noteiktajam sankciju režīmam, izdarīts pirmšķietams secinājums, ka šāda norēķinu kārtība - Krievijas rubļos - formāli nepārkāpj sankciju režīmu un ir iespējama. Šobrīd “Latvijas gāze” turpina padziļināti analizēt piedāvātās norēķinu metodes maiņu gan no juridiskā viedokļa, gan no koncerna biznesa interešu viedokļa.” Un te būtiski uzsvērt, izskatās, ka šī koncerna biznesa intereses kaut kur sakrīt ar Krievijas Federācijas stratēģiskajām interesēm - pelnīt, lai slepkavotu cilvēkus Ukrainā un izspiestu maksimālu labumu no Eiropas valstīm, kamēr tās vēl ļaujas šantāžai. Uzņēmumu datu bāzē “Lursoft” par “Latvijas gāzi” rakstīts, ka juridiskās personas patieso labuma guvēju noskaidrot nav iespējams, taču “Latvijas gāzes” lielākais akcionārs ar 34% ir uzņēmums “GAZPROM Rossijskoje akcioņernoje občestvo otkritovo tipa”. Kopā ar bijušajam VDK štata darbiniekam Jurim Savickim piederošo firmu “Itera Latvija” “Gazprom” tur ir vairākums, un Kremļa zīmogs visai precei. Tas pasaka visu par “Latvijas gāzes” interesēm, kuras lobē ekspremjers Aigars Kalvītis. Visu rakstu var izlasīt šeit:

Kalvītis pārsteidzas ar rubļu gādāšanu

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā