Pazīstamā reperu apvienība sagrauj hiphopa krastus

Šīs nedēļas karstākais jaunums – jau vairāk nekā divas desmitgades pastāvošās daudzgalvainās reperu apvienības “Kreisais krasts” jaunais albums “21”. Interesanti, ka tas tika prezentēts labajā krastā – klubā, kas kādreiz bija pazīstams kā “Pulkvedis”.
©Publicitātes foto

Latvju reperi izpelnās pasaules ietekmīgo koncernu uzmanību

Reperu apvienības “Kreisais krasts” albuma “21” nosaukums “simbolizē tās radošās darbības gadus un atspoguļo grupas dalībnieku muzikālo izaugsmi, saglabājot labākas repa radīšanas un izpildījuma tradīcijas”. Savukārt šīs tradīcijas ir ļoti senas - pēc vienas no oficiālajām versijām, tieši šogad reps un hiphops kā kultūra svin savu 50 gadu jubileju. Pie mums šis 70. gadu sākumā Ņujorkas Bronksas rajonā dzimušais stils milzu popularitāti ieguvis tieši pēdējos gados, tāpēc pat nav liela pārsteiguma, ka “KK” albums izdots ietekmīgā koncerna “Warner Music Baltics” paspārnē (jāatgādina, ka grupas “Singapūras satīns” albumu nupat izdeva ne mazāk varenais “Universal Music”) un prezentācijas pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī “varneriešu” pārstāvniecības Baltijā vadītājs.

Publicitātes foto

Dienu pirms albuma nonākšanas mūzikas straumēšanas servisos “KK” aicināja fanus un tuvākos biedrus uz ekskluzīvu albuma noklausīšanos un videoklipa dziesmai “Esam klāt” publisku atrādīšanu mūziķim Mikam Galvanovskim piederošajā Vecrīgas klubā “Pandemonium”, kādreizējā “Pulkvedī”, ar ko apvienībai saistās daudz skaistu atmiņu. Pasākuma laikā reperi papildināja albuma dziesmas ar stāstiem un pieredzi par albuma tapšanas procesu. “Tālajā 2002. gadā šī diena man liktos kā sapnis. Toreiz es cerēju, ka mēs muzicēsim pēc iespējas ilgāk. Šodien trešais albums un 21 gads pavadīts uz skatuves ir atbilde manām cerībām un sapņiem. Esmu lepns, ka varu visus šos gadus dalīt skatuvi ar tik talantīgiem mūziķiem,” teica viens no “KK” dibinātājiem Pionieris.

No absolūta amatierisma līdz lielajām skatuvēm

“Kreisais Kkrasts” ir visilgāk pastāvošā un lielākā organizētā hiphopa apvienība Latvijā. Tā sākotnēji apvienoja Pārdaugavas hiphopa kultūras pārstāvjus. Pēc apvienības izveides 2002. gadā “Kreisā krasta” kustība strauji attīstījās, un Pārdaugavas ielās drīz vien parādījās uzraksti ar burtiem “KK”. Tas bija sākums daudziem producentiem, reperiem, grafiti zīmētājiem un citiem māksliniekiem, kas tagad jau ir labi zināmi Latvijā. 2019. gada augustā izdots apvienības debijas albums “Tilts”, kas tika svinēts ar tūri un vērienīgu koncertu “Hanzas peronā”, bet 2020. gada septembrī izdots otrais albums “Krasta FM”.

Apvienības sākotnējie dibinātāji ir Juris Šteinfelds (Pionieris) un Valters Zvaigznīte (Mazais Z). Pirmais no viņiem ar nožēlu atzina, ka svinīgajā vakarā “Mazais Z nav kopā ar mums”, un sanākušo smieklu šalts pavadībā uzreiz steidza piebilst, ka viss kārtībā, Valters ir dzīvs. Pirms diviem gadu desmitiem uz mēģinājumu beigām daudzi jaunie jau bijuši “nost”, bet tos dabūt vertikālā stāvoklī uz skatuves skaitījies liels sasniegums, savukārt ierakstos nācies sadarboties ar bieži vien apšaubāmiem indivīdiem no rajona, bet tagad var strādāt kopā ar godājamiem mūziķiem uz uzstāties profesionāli un uz lielām skatuvēm - tas viss kā salīdzinājums izskanēja atmiņu stāstos.

Publicitātes foto

Laika gaitā apvienības sastāvs ir mainījies, bet pašlaik “KK” biedru rindās ir vairāk nekā 20 reperu, tostarp ansis, Pionieris, Dairis, Punkts uz I, Kaizers, Būū, Deniss, E.V., Ivans Baigais, Eiksho, JeeKaa, R2RS, Cepums u.c. Savus videosveicienus svinīgajam notikumam bija iesūtījusi arī apvienības vienīgā dāma Būū jeb Ilze Fārte (no Londonas), kā arī šā brīža latvju hiphopa pirmais numurs ansis - viņa uzruna savējiem bija īpaši iedvesmojoša.

Kā latvju hiphopa īsais ceļvedis

Albuma “21” tapšanā piedalījušies gan grupas un Latvijas repa kultūras veterāni (Pionieris, Punkts uz I, ansis, Kaizers, JeeKaa, Eiksho), gan jaunie talanti (Būū, E.V., Henny un Cīgu Pārdevējs), kas “KK” pievienojušies vēlāk, taču ar ne mazāk vērtīgu ieguldījumu. Producēšanas virsvadību uzņēmies “krasta” ilggadējais dalībnieks Punkts uz I, īstajā vārdā Ingus Šusts. Albuma tapšanā piedalījušies arī vairāki Latvijas bītmeikeri, tostarp Beatowski, Silins Beats un trakamelodija, bet dziesmā “RocKKstar” ar savu balsi un ģitāru pavīd Latvijas roka leģenda Ainars Virga. Starp citu, viņa dalība ir diezgan viegli izskaidrojama, jo jau minētais Henny ir tas pats grupas “Līvi” ģitārists Henrijs Mucenieks, “līvu” taustiņnieka Guntara Mucenieka dēls.

Publicitātes foto

Kopumā 15 skaņdarbi ar jau minēto enerģisko kopdziesmu “Esam klāt” un iepriekš dzirdēto “Augstāk par zemi” priekšgalā. “Albums sevī atspoguļo visu mūsu  gājumu un izaugsmi mūzikā no [apvienības] pirmsākumiem līdz šim momentam. Tā skanējums ir daudzkrāsains, un, manuprāt, tam ir perfekts balanss starp smagiem “hardcore” gabaliem un radio draudzīgām, melodiskām dziesmām. Katrs izpildītājs albumā ir piedalījies ar savu pienesumu un saglabājis savu stilu, tādēļ klausītājam būs interesanti paklausīties šo maģisko savienojumu,” ar gandarījumu par paveikto stāsta Punkts uz I.

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā