Gada atklājums jauno talantu plejādē – dziedātāja Paula Dundere

Pavisam drīz sāksies Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvai “Zelta mikrofons” iesniegto pieteikumu vērtēšana, tostarp gada debijas nominācijā. Tajā viena no pretendentēm, kā minimums, uz Top 5 būs arī jaunā dziedātāja Paula Dundere, kura būtu droša kandidāte uz “mikrofonu” daudzpusīgāko jauno skatuves personību kategorijā, tikai viena nelaime – šādas nominācijas… nav.
©Publicitātes foto

Galvenais - spēt mācīties un saprast

Aptuveni pirms mēneša klajā nāca dziedātājas Paulas Dunderes debijas albums “CGI”. Pats par sevi šis notikums nebūtu īpašas izcelšanas vērts -mazums, kam iznāk debijas albumi! -, taču Paulas gadījums ir atzīmējams ar to, ka šī dziedātāja prot ļoti talantīgi sevi pasniegt uz skatuves tieši no komunikācijas ar publiku viedokļa, turklāt arī spēj vēsā mierā uzklausīt viedokļus, izdarot no tiem pareizos secinājumus. “Es labprāt uzklausu to, ko man teikuši citi, piemēram, ka albums kopumā izklausās labi, taču tajā prasītos vēl vairāk manis. Proti, tas ir labs, viscaur klasisks pops visa šī albuma garumā, bet jāatzīst, ka man pašai personīgi vairāk patīk “r&b” un roka ietekmes, un pie tā uzsvērtāk strādāšu savā nākamajā albumā - es vēlos savā mūzikā ienest citas vēsmas. Jāņem vērā, ka šis ir mans pats pirmais albums - man vēl ir kur augt!” savu debijas garadarbu vērtē pati Paula.

Dziesmas viņai krājušās jau gadiem, taču intensīvāk pie albuma strādāts pēdējos deviņus mēnešus. Albuma nosaukums “CGI” jeb “computer generated imagery” tiek tulkots kā “datora ģenerēti attēli”. “Manuprāt, šī metafora lieliski der albuma galvenajai idejai,” prāto Paula. “Šo albumu veidoju kā atskatu uz savu dzīvi, kas noticis pēdējo trīs gadu laikā. Daudz kas ir mainījies, bet ideja un sapnis par šo albumu vienmēr ir sekojis līdzi. Galvenais tā vēstījums ir par to, ka ikvienam no mums, tāpat arī man, ir jāiemācās saprast un atšķirt patiesas emocijas un patiesus cilvēkus no nepatiesiem. Mūsdienās šīs robežas ir ļoti grūti saskatīt. Galvenais, ko esmu iemācījusies šo trīs gadu laikā, ir iemīlēt sevi, saprast sevi un katru dienu kļūt par labāku cilvēku.”

Uz skatuves jau no bērna kājas

Kad Paula Dundere prezentēja savu debijas ripuli Tallinas ielas kvartāla “Angārā”, pārsteidza tas, cik ļoti dzīvi un organiski viņa jūtas uz skatuves - pat neskatoties uz satraukumu (vismaz viņa pati apgalvoja, ka tāds esot), Paula droši un bezbailīgi uz skatuves demonstrēja “stand up” komiķes, pasākuma vadītājas, publikas iekustinātājas, protams, arī dziedātājas un pat dejotājas dotības. “Korporatīvo pasākumu rīkošanas aģentūrām vajadzētu skriešus mesties parakstīt līgumu ar šo meiteni, jo viņa šajā jomā var kļūt par absolūtu Nr.1 - nav taču nekā tāda, ko Paula neprastu! Turklāt bonusam šī valmieriete arī labi izskatās un runā no izteiksmes viedokļa labā valodā,” tas no paša apskatnieka vērtējuma par meitenes performanci. Izrādās, ka tam ir pamats.

Publicitātes foto

“Patiesībā tiešām esmu [bijusi pasākumu vadītāja]!” smejas Paula. “Jāsaka paldies mammai (Iluta Dundere, Valmieras bērnu un jauniešu vokālās studijas '”Smaidiņi'” vadītāja - aut.), kura mani jau kopš bērna kājas ievilka visā šajā lietā. Jau kopš astoņu gadu vecuma esmu vadījusi dažādus koncertiņus - pēdējais, ko vadīju, bija mammas vokālais konkurss “Dziesmu virpulis Valmierā 2023”, diezgan liela mēroga pasākums. Līdz ar to šāda tāda pieredze man jau ir, turklāt esmu diezgan tuva arī ar teātri - Valmieras Viestura vidusskolā pabeidzu teātra klasi, savukārt pagājušajā gadā gāju pie Annas Eižvertiņas skatuves kursos, kas sagatavo pirms stāšanās “teatrāļos”,” stāsta Paula. Vai nav bijis vēlmes turpināt izglītoties aktiermeistarībā? “Nē!” skan momentāna un pārliecinoša atbilde. “Pazīstu ļoti daudzus, kuri šobrīd studē [aktieros], un zinu, cik viņiem ir ciešs grafiks, aizpildīts no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā - man tad nebūtu laika ne mūzikai, ne darbam, pilnīgi nekam citam! Bet man pirmajā vietā ir mūzika.”

Viena no pirmajām “jūtūberēm” Latvijā

Par to, ka mūzika (un izglītība) Paulai ir pirmajā vietā, nav šaubu - tās dēļ viņa pat atteikusies no šajos laikos tik modernās un ienesīgās “jūtūberes” karjeras. Proti, Paula kopš 2013. gada aktīvi veidojusi saturu platformā “YouTube” un ir bijusi viena no pirmajām (reizē ar Sindiju Lo un Evelīnu Pārkeri), kas Latvijā tika saukta par “jūtuberi”, filmējot video par savām ikdienas atziņām un dzīvesstilu.

“Es vienmēr esmu bijis aktīvs bērns, kas piedalās dažādos pulciņos, līdz ar to man nebija daudz brīvā laika, lai dotos ārā ar draugiem. Pavadīju to interneta vidē - skatījos daudz video, mēģināju tos montēt skolai arī pati. Man iepatikās šis process, kad griez ārā klipiņus un liec tos kopā. Tolaik daudz vēroju ārzemju “jūtūberes”, kas veidoja saturu par dzīvesstilu, un nodomāju, kāpēc gan es nevarētu uzfilmēt kaut ko līdzīgu?! Latvijā vēl nebiju neko tādu redzējusi, tikai vēlāk ievēroju arī vietējās meitenes,” tos laikus atminas Paula. Interneta saturu viņa sākusi veidot jau 13 gadu vecumā, un sākotnēji tas bijis tikai prieka pēc. “Man patika saikne ar citām satura veidotājām, bet tad uzradās sadarbības ar ārzemju lētajām apģērbu firmām, kas piedāvāja atsūtīt savas drēbes. Un pēkšņi daudziem atvērās acis - o, mēs taču varam izmantot šo meiteni, lai pareklamētu to vai to! Tas bija pilnīgs trakums! Tā es 15 gadu vecumā sāku pelnīt pirmo naudu.”

Publicitātes foto

Interneta vidē viņa startēja ar savu vārdu (populārākais bija zīmols #TeEsPaula) un veidoja video par kosmētiku, skaistumkopšanu, arī par savu ikdienu, par saviem favorītiem, apģērbu utt. - kā saka pati Paula, “ļoti meitenīgi ikdienišķas lietas”. “Taču man ar laiku kaut kā pazuda dzirkstelīte šo video veidošanai - man vairs nešķita aktuāli tas viss, ko es biju veidojusi līdz šim. Mēģināju to realizēt citā griezumā un citā veidolā, bet… Kaut kā nepatika, man tas vairs nelikās interesanti. Nolēmu vairāk pievērsties mūzikai, izglītībai. Pārcēlos uz Rīgu, un sākās pavisam cita dzīve - studijas, dziedāšana utt. Sapratu, ka man mūzika, ja pat vienmēr bijusi dzīvē galvenā, ir mana sirdslieta un es tajā vēlos ieguldīt vairāk laika.”

Piedalījusies arī “princešu” skaistumkonkursos

Paulas pēdas internetā var atrast pat no meitenes pavisam, pavisam maziem gadiem. “Mani sauc Paula. Es esmu no Valmieras. Es dziedu jau kopš trīs gadu vecuma. Piecu gadu vecumā es iestājos vokālajā studijā “Pekšņi”. Es esmu piedalījusies dažādos konkursos, sākot ar “Cāli” un turpinot ar “Aprīļa pilieniem”, “Jaunās zvaigznes”, “Gaujas atbalss”, “Pērles un dimanti”. Arī starptautiskajā konkursā “Little Miss World”. Protams, ir vēl daudzi citi konkursi, kuros esmu piedalījusies,” atrodama arī šāda vizītkarte.

Atgādinot par mazo skaistumkaralieņu konkursu, Paula smejoties atminas: “Kādreiz piedalījos ne tikai dziedāšanas konkursos, vienubrīd arī tolaik ārkārtīgi populārajos “princešu” konkursos. Caur žurnālu “Avene” iekļuvu kādā finālā un mani uzaicināja braukt uz Turciju, lielo konkursu “Little Miss World”. Tas tieši bija pēckrīzes periods, tāpēc vecākiem vajadzēja savilkt jostas, taču viņi mani vienmēr atbalstījuši un palaida uz šo konkursu. Braucu viena pati - tikai kopā ar pavadoni. Tas bija pilnīgi traks piedzīvojums! Zīmīgā kārtā ieguvu titulu “Labākā dziedātāja” - labs sākums turpmākajam!”

Pašlaik Paula mācās pati (“Dziedāšanā praktizējos visu laiku un eju uz vokālajām nodarbībām, jo balss ir nepārtraukti jātrenē”) un māca arī citus - Agneses Rakovskas jeb Roznieces mūzikas un izglītības platformā “Zvaigznājs”, kā arī bērnudārzā par mūzikas skolotāju, turklāt pasniedz arī privātnodarbības. Paralēli viņa darbojas kā influencere, veidojot saturu platformās “TikTok” un “Instagram”.

Ar lielu komandu panākts labs rezultāts

Atgriežoties pie Paulas debijas albuma “CGI”, jāatzīmē, ka dziedātājai ir laba balss un interesants tembrs, arī dziesmām nav ne vainas. Stilistiski - dejojams pops ar “r&b” un brīžiem arī hiphopa elementiem.

Radiostacijām nodotā dziesma “Delulu” droši vien attaisnos uz to liktās cerības, koncertos publiku iekustinās dejiskā “Atspulgi” ar gluži vai autobiogrāfisko tekstu, un, iespējams, klausītājiem patiks arī tituldziesma - kaut vai tāpēc, ka tajā piedalās arī Edavārdi. Lieliska ir arī albumu noslēdzošā liriskā dziesma “Vienatā” (līdzautori - Emīlija Jermola, Monta Lība, Aivo Oskis). Taču apskatnieks kā labāko kronētu dziesmu “Ķīmiska atkarība” (līdzautori Agnese, “cits zēns” Dagnis Roziņš un reperis Zeļģis), tikai žēl, ka tieši Zeļģis piedziedājis šajā dziesmā - var tikai iztēloties, cik nesalīdzināmi labāk tā izklausītos tandēmā, piemēram, ar Vulturu. Pie katras no dziesmām kopā ar Paulu strādājis vesels atšķirīgu autoru kolektīvs, kam ir arī mīnusi - katra dziesma kaut niansēs, taču tomēr skan krietni citādā stilā. Taču, iespējams, ierindas klausītājs to nemaz nejutīs.

Ja nav plāna B, tad… Jārealizē plāns A!

Domās dziedātāja jau ir pie nākamā lieldarba. “Man nav sev nolikts datums, kad izdošu nākamo albumu, taču dziesmu rakstīšana jau sākusies. Rodas jaunas idejas un to skices, turklāt visu laiku tām ir iedvesma, jo ikdienā strādāju ar bērniem - “Zvaigznājā” palīdzu viņiem rakstīt dziesmas, attīstu to idejas un kā palīgs salieku visas viņu trakās domas vienotā mapītē. Tas tiešām ļoti motivē uzrakstīt kaut ko arī pašai,” atzīst Paula.

“Starp citu, man nesen jautāja par plānu B gadījumam, ja man mūzikā tomēr viss neizdodas,” pēkšņi aizdomājas Paula. “Bija periods, kad dziesmas gan iznāca, taču pozitīvas atsauksmes tās neguva, un man ir bijuši vairāki tādi mirkļi, kas likuši aizdomāties, varbūt tiešām citiem ir taisnība, varbūt tiešām es nemaz nemāku labi dziedāt?! Bet es sapratu, ka man īsti nemaz nav šī plāna B! Tāpēc vienkārši lēkšu ar galvu ūdenī. Koncentrēšos uz savas karjeras ilgtspējību. Varbūt es vēl ļoti daudz un bieži mainīšos, tad redzēsim. Taču ir jāatrod tas konkrētais “mans es”, un to es vēl meklēju.”

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā