Paveras aizkulises “Zelta mikrofonam” iesniegto ierakstu vērtēšanas procesam

Šonedēļ “zoom” platformā notika pirmā Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons '24” žūrijas kopsapulce, kurā tika mēģināts salikt pa žanru plauktiņiem iesniegto ierakstu kaudzi, kā arī noteikt, vai visi atbilst nolikumam. Uzreiz jāsaka, ka tas nav no tiem vieglākajiem darbiņiem.
©Foto: Ritvars Stankevičs

Mūziķiem nolikumu laikam labāk uzrakstīt… dziesmā

Vismaz ierakstu jomā latvju mūzikas industrija joprojām piedzīvo nelielu, tomēr augšupeju: šogad vērtēšanai iesniegti 163 albumi (pērn bija 156), 134 dziesmas (111), 120 videoklipi (111) un 15 koncertieraksti (7), bet uz “Gada debijas” titulu ir 46 (45) pretendenti. Tiesa, “iesniegti” nenozīmē, ka tik arī nonāks līdz vērtēšanai, jo ar izpratni par nolikumu mūziķiem un viņu pārstāvjiem ir bijušas problēmas.

Foto: Ritvars Stankevičs

Šoreiz lielākais klupšanas akmens izrādījusies… hronometrāža. “ZM” nolikumā teikts, ka “iesniegtais ieraksts skaitās albums, ja tajā ir vismaz piecas dziesmas, kuru kopējais skanēšanas ilgums sasniedz 15 minūtes, vai kura kopējais skanēšanas ilgums sasniedz 30 minūtes, neatkarīgi no tā, cik dziesmu tajā iekļauts”. Šāds punkts tika radīts, lai reglamentētu pēdējā laikā aizvien populārāko EP jeb minialbumu formātu, jo nebūtu loģiski izvirzīt “mikrofonam” trīs dziesmu digitālo ierakstu, kas teorētiski arī skaitās albums. Ir gan diskutabli, vai šīm piecām dziesmām obligāti ir jāsasniedz 15 minūtes, jo, piemēram, graindkoristi darbojas citādos laika rāmjos (grupas “Trauma Moralis” albums - 8 skaņdarbi, 17 min, “Dehydrated Goat” - 18 kompozīcijas, 22 min, tiesa, abas grupas savus darbus vērtēšanai nav iesniegušas), bet ne jau par to šis stāsts - nolikums ir nolikums, tādi ir šī konkursa noteikumi! Neskatoties uz to, pat kāda lielkalibra grupa (aiz cieņas pret to un tās menedžmentu nepubliskosim grupas nosaukumu) iesniegusi četru dziesmu EP, kura kopējais garums ir 13:23 min! Eu, dārgie mūziķi, jūs uz banku pēc kredīta arī dodaties šādā stilā - neizlasot nolikumu (līgumu)?

Uz vienas hiphopa laipas - Gustavo, Ozols un ansis

Protams, arī pašu mūziķu domas par savu stilistisko piederību bieži vien ir visai jokainas - ļoti daudziem gribas domāt, ka viņi ir pieskaitāmi indī vai alternatīvās mūzikas novirzienam, lai gan patiesībā izdotais albums ir caurcaurēm pops. Par šlāgeri nerunāsim, ieskaitīšanā tā kategorijā laikam skaitās teju vai sods.

Foto: Ritvars Stankevičs

Šo rindu tapšanas laikā ierakstu sadale pa nominācijām joprojām nebija precīzi iegrāmatota, tāpēc pagaidām nav iespējams noteikt, kura no visām kategorijām būs daudzskaitlīgākā, taču jau tagad var prognozēt, kurā būs lielākā plēšanās - tas būs hiphops. Spriediet paši: Gustavo, Ozols, anša un viņa brāļa “Netīrās cilpas” - jebkurš no šī trijnieka pieskaitāms hiphopa smagsvariem, bet vēl taču pieteikumos ir “Singapūras satīns”, “Kreisais krasts”, “Banda Banda”, M. Sencis & Grandmasters Neons, “Zvejnieka dēli” u.c.! Izskatās, ka kāds no straumētāko ierakstu līderiem varētu netikt pat šīs nominācijas Top 5…

Interesanti arī, kas būs “Gada debitants” (pērn triumfēja daudzsološā Vultura), uz kura godu tīko vesela grēda jauno censoņu ar sparīgo Dionu priekšgalā. Arī par šo nomināciju droši vien gaidāmi neapmierināto vaidi, neieraugot sevi sarakstā, taču jāatgādina, ka “debija ir pirmais komerciāli publicētais EP albums vai albums” un “debijas kategorijas mērķis ir izcelt veiksmīgāko aizvadītā gada jauno mākslinieku vai apvienību”. Vienmēr ir bijis pārsteidzoši redzēt, ka iegūt “mikrofonu” par “Gada debiju” kāro pat tādi mūziķi, kuri, piemēram, piedalījušies konkursā “Novaja volna” jeb “Jaunais vilnis”…

Žūrijai ar Žildi priekšgalā vajadzēs izturību un pacietību

Taču vispār - “Zelta mikrofons” ir ļoti atvērts pasākums, tajā laipni aicināts piedalīties ikviens ierakstu radītājs! Neticat? Piemēram, šogad koncertieraksta nominācijai pieteikusies arī apvienība “Pi**ri” ar savu ierakstu “Pi**ri - Vagonu halle”, un nekas, vērtēsim! Pieteikušies arī tādi, kuru mūzika izklausās mazāk vērtīga par ierakstītu nokritušas taburetes rīboņu vai kaķa, kam uzkāpts uz astes, sāpju brēcienu, taču nekas - arī tās ir mākslinieciskās izpausmes…

Foto: Ritvars Stankevičs

Mazliet no oficiālās informācijas. ““Zelta mikrofons” kategorijas veido gan atsevišķi žanri, gan lielās kategorijas kā video un gada dziesma, gan radio un mūzikas straumēšanas vietņu rezultāti. Iesniegtos ierakstus decembra ietvaros vērtē Latvijas mūzikas nozares speciālisti - mūzikas žurnālisti, muzikologi, radio programmu veidotāji, mūzikas industrijas praktiķi vairāk nekā 40 cilvēku sastāvā,” tas no “ZM” mājaslapas. “Ik gadu žūrijas sapulce un ierakstu vērtēšana ir viens no aizraujošākajiem procesiem, kur diskusijas ir karstas līdz pat balsošanas noslēgumam. Katru gadu žūrija nāk klajā ar ieteikumiem, kuru integrējam nākamajā “Zelta mikrofons” rīkošanas gadā,“ tā “ZM” producente Elita Mīlgrāve. Arī taisnība.

Par žūrijas priekšsēdētāju jau otro gadu tika izvēlēts mūziķis un žurnālists Jānis Žilde, kurš tad arī tagad stūrēs “diskusijas, kuras ir karstas līdz pat balsošanas noslēgumam”. Pērn viņam tas izdevās ļoti labi, un nav šaubu, ka sanāks arī šogad, taču Elitas novēlētais “izturību un pacietību” nudien noderēs.

Foto: Ritvars Stankevičs

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā