Jānis Urbanovičs: Baiļu kvotas 

Uz Saeimu  koka šķirstiņā atnestā budžeta prioritātes premjers raksturoja šādi:  “2022.gadā ir trīs lieli virzieni – Latvijas konkurētspējas palielināšana, pakalpojumu pieejamība un kvalitātes uzlabošana, kā arī nacionālās identitātes stiprināšana”. 
16.11.2021. Jānis Urbanovičs
 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Domāju, valdošā koalīcija skaļi nenosauc nākamā gada budžeta projekta galveno prioritāti: Saeimas vēlēšanās 2022.gada oktobrī visiem līdzekļiem atražot pašiem sevi.

Tas, ka valdības partijas sadala valsts naudu atbilstīgi saviem priekšstatiem, ir loģiski. Tā budžetus veido visur pasaulē. Tikai citur ir pieņemts, ka tas notiek, priekšroku dodot valsts interesēm, nevis valdībā pārstāvēto partiju interešu prioritātēm.

Tāpēc mediķi visdziļākajā krīzē lai paciešas, jo “visiem jau vajag”.

Uz kopējā budžeta apjoma tie divi miljomi, kas atvēlēti deputātu īpašo pasūtījumu galdam (sauktam arī par deputātu kvotām), tāds nieks vien ir. Lai gan šo praksi nosoda gan Valsts kontrole, gan korupcijas pētnieki, tomēr tas nemaina koalīcijas degsmi vēlēšanu gadā dažādiem novadiem, sabiedriskām organizācijām, draudzēm, biedrībām uc. pasniegt individualizētas dāvaniņas. Lai ar balstiesībām apveltītie saņēmēji skaidri zinātu - šo jumtu salaboja partija A, kādai biedrībai uzturnaudu sagādāja partija B, par bērnu rotaļlaukumu esiet pateicīgi partijai C…

Nepārprotiet, mēs kā opozīcija abām rokām esam gan par to jumtu, gan jebkuru citu atbalstu cilvēkiem. Tikai - kāpēc šos piešķīrumus finansēt no budžeta sadaļas “neparedzētiem gadījumiem”? Vai tas nav visnotaļ paredzams, ka visām šīm labajām lietām vajag naudu un tas iekļaujams budžetā visparējā kārtībā? Vai tomēr šim dāsnumam ir uzpirkšanas iesaiņojums?

Valdošās koalīcijas pārstāvjiem apzīmējums “deputātu kvotas” griež ausīs, droši vien tāpēcv, ka pirms pāris gadiem šīs kvotas paši ar lielu pompu “izskauda”. Tāpēc ir priekšlikums - šo partiju īpašo, atseviškām vēlētāju grupām mērķēto piedāvājumu saukt par baiļu kvotām! Ja valsts kopējā attīstības gaita ved mūs atpalicībā (citēju prezidentu Levitu!) un ir bailes varu zaudēt, tad šie nelielie piešķīrumi taču var palīdzēt noturēties konkrētos elektorāta segmentos. Un ko gan vairāk var vēlēties, kā turpināt tāpat kā 30 gadus līdz šim!