Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 17. līdz 23. aprīlim

Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Vasks un domubiedri, Osokins un Sirmais, Geka, Gāgane un Gupalo
17.04.2021. Santa Raita
 
©Publicitātes foto

Mirdzums un kontrasti kamermūzikā «Lielajā dzintarā»

Sestdien, 17. aprīlī, pulksten 19 Liepājas koncertzāles «Lielais dzintars» koncertsēriju «Personīgi» tiešsaistes video koncertā turpinās kameransamblis «Trio Carmine», kurā apvienojušies spilgti jaunās paaudzes mūziķi: klarnetiste Anna Gāgane, vijolniece Magdalēna Geka, kā arī šveiciešu pianists Lūkass Loss.

Trio darbībā nozīmīgu vietu ieņem šim sastāvam veltīts klasiskais repertuārs, kā arī mūsdienu mūzika, īpaši jauno latviešu komponistu radītie darbi. Jaunie mūziķi vēlas izaicināt klasiskās dogmas un nojaukt robežas, kas atdala klasisko mūziku no citiem mākslas un radošās darbības veidiem, ko savā daiļradē īsteno, sadarbojoties ar video māksliniekiem un aktieriem.

«Programmas «Mirdzums un kontrasti» divi smagsvari ir Bēlas Bartoka un Arama Hačaturjana Trio vijolei, klarnetei un klavierēm, kas abi rakstīti pagājušā gadsimta 30. gados. Lai gan abi komponisti iedvesmojušies no tradicionālajām ungāru un romu tautas mūzikas melodijām, likumsakarīgi, ka skaņraži šo tēmu traktējuši pavisam atšķirīgi. Koncerta pirmās noskaņas radīs čehu komponista J. B. Vanhala klasiskais Trio Mibemol mažorā, savukārt intriģējošu atmosfēru radīs smalkās latviešu modernistes Santas Ratnieces neparastais skaņdarbs «Mirdzums»,» ar koncerta programmu iepazīstina trio dalībnieki.

Klarnetiste Anna Gāgane saņēmusi «Lielo mūzikas balvu 2018» kategorijā «Gada jaunais mākslinieks» un novērtēta ar Šveices valdības izcilības stipendiju. Anna ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra klarnešu grupas koncertmeistara vietniece, darbojas kā pasniedzēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, regulāri koncertē Latvijā un Šveicē.

Vijolniece Magdalēna Geka nominēta «Lielajai Mūzikas balvai 2020» kategorijā «Par izcilu interpretāciju», plaši koncertē visā Eiropā, uzstājusies Vigmora zālē Londonā un Parīzes Filharmonijā. Ieguvusi maģistra grādu Parīzes Nacionālajā augstākajā mūzikas un dejas konservatorijā, kur šobrīd turpina studijas prestižajā «Mākslinieka diploma» programmā. Kā orķestra mūziķe spēlējusi «Kremerata Baltica», Francijas Radio Filharmoniskajā orķestrī un citos kolektīvos.

Šveicē dzimušais pianists Lūkas Loss (Lukas Loss) ar izcilību absolvējis maģistra un bakalaura studijas Bāzeles augstskolā, kur iepazinies ar latviešu klarnetisti Annu Gāgani. Spēlējot kopā gan ar Bāzeles simfonisko orķestri, gan prestižiem koriem un senās mūzikas ansambļiem pierādījis sevi plašā žanru klāstā - no akadēmiskās mūzikas līdz Džordža Gēršvina skaņdarbiem.

Koncerta vadītāja, muzikoloģe un Latvijas Radio 3 - Klasika programmu vadītāja Signe Lagzdiņa iepazīstinās klausītājus ar koncertprogrammas skaņdarbiem un piedāvās starpbrīža sarunas ar «Trio Carmine» izpildītājmāksliniekiem.

Koncertprogrammu papildinās īpaši šai programmai radīts videomākslinieka Mārtiņa Zuša video darbs.

Video:

*Tiešraides pieejas kodus var iegādāties «Biļešu paradīzē».

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā