Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 1. līdz 7. maijam

Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Pakalniņa un Mizišs, Osokins un Bēthovens, Znotiņš un Treinis, izlāde un uzlāde
01.05.2021. Santa Raita
 
©Publicitātes foto

Latvijas filmu maratons tiešsaistē visā pasaulē

Nacionālā Kino centra tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons jau otro gadu notiks tiešsaistē portālā «filmas.lv» - īpaši atlasītu filmu seansi visas dienas garumā no pulksten 11 visā pasaulē, sekojot laika joslām apkārt visai zemeslodei.

Filmu maratons sāksies ar animāciju bērniem. Sekojot laikmeta aktualitātēm, šogad programmai un paralēlajiem notikumiem piešķirta neliela tematiska ievirze dabas un vides problemātikā, ar to saistīti vairāki filmu seansi un arī atsevišķi pasākumi, kas papildinās filmu programmu. Tāpēc arī animācijas filmu seansā būs apkopotas septiņas tematiski vienotas filmiņas, ko veidojuši režisori Roze Stiebra, Dace Rīdūze, Edmunds Jansons, Ēvalds Lācis, Reinis Pētersons, Nils Skapāns un Māris Brinkmanis, bet ievadā režisore Dace Rīdūze iepazīstinās ar savu topošo animācijas filmu «Dusmukule», kas balstīta Agneses Vanagas grāmatās par dusmīgo plastmasas maisiņu un tiek veidota studijā «Animācijas Brigāde» ar Nacionālā Kino centra atbalstu.

Aktuālo tematiku turpinās arī «Eko-klasikas seanss» (pulksten 17.30), kurā varēs noskatīties Latvijas kino vēsturē slavenākās dokumentālās filmas par vidi - «Jumta likums» (2001, autori Andis Mizišs un Māris Maskalāns) un «Leiputrija» (2004, Laila Pakalniņa un Māris Maskalāns), bet nākamajā seansā sekos Lailas Pakalniņas dokumentālā filma «Karote» (2019), kas piedāvā negaidītu skatījumu uz plastmasas karotes absurdo mūžu, un tematiski saderīga diskusija par saistītām tēmām.

«Hroniku seansā» (no pulksten 14) 80.-90. gadu kinožurnālos redzēsim, cik sarežģīta situācija vides aizsardzības jomā bija tobrīd, kad Latvija vēl tikai centās atjaunot neatkarību.

Latvijas filmu maratona programmā plānots arī «Jubilāru seanss» (pulksten 12.30), kurā ar divām spēles īsfilmām no Latvijas Nacionālā Kinofotofonodokumentu arhīva tiks svinētas divas 90 gadu jubilejas - režisoram Varim Krūmiņam (filma «Cēloņi un sekas», 1956) un rakstniecei Vizmai Belševicai, pēc kuras stāsta uzņemta režisores Vijas Beinertes filma «Tās dullās Paulīnes dēļ» (1979).

«Mūžības seansā» (pulksten 15.30) ar filmām «Lūgšana» un «Keep Smiling!» (attēlā) tiks pieminētas divas nesen mūžībā aizgājušas personības - attiecīgi dzejnieks un tulkotājs Uldis Bērziņš (1944-2021) un režisors Askolds Saulītis (1966-2021).

*«Lūgšana». Dzejnieks Uldis Bērziņš Rīgas dzīvoklī tulko tekstus, ar Leonu Briedi Daugavmalā dzer alu, brauc ar vilcienu uz «Itāliju» un Vestienā lasa savu dzeju, bet dzīvei un filmai cauri vijas dzejnieka sapņi.

*«Keep smiling!» ir viena no emocionāli spēcīgākajām režisora Askolda Saulīša filmām - stāsts par četriem draugiem, kas brīvajā laikā Latvijas mežos un pļavās meklē Otrajā pasaules karā kritušos un bez vēsts pazudušos karavīrus. Kas liek trīsdesmit gadus veciem vīriešiem doties uz aizmirstiem kaujas laukiem un pavadīt nezināmu kareivi mājupceļā uz dzimteni, kur viņu jau vairāk nekā pusgadsimtu gaidījusi ģimene? Filma saņēmusi piecas nominācijas Nacionālajai kino balvai «Lielais Kristaps», Skatītāju balvu un atzinību par labāko scenāriju, vēlāk nominēta Krievijas Kinoakadēmijas balvai «Nika».

Vakara noslēgumā (pulksten 22) plānotas divas pilnmetrāžas spēlfilmas - Latvijas un Lietuvas kopražojums «Dzimtene» (režisors Tomass Vengris) un Latvijas kino klasika - režisora Aivara Freimaņa divsēriju spēlfilma «Dzīvīte» (1989), kuru nupat digitāli atjaunojis filmas operators Valdis Eglītis. Lai šo ievērojamo darbu, kas pārsteidzoši novatoriski stāsta par Dainu tēva Krišjāņa Barona dzīvi, varētu noskatīties pēc iespējas plašāka auditorija, filma «Dzīvīte» visā pasaulē būs pieejama arī 5. maijā visu diennakti, ar angļu subtitriem.

Latvijas filmu maratona rīkotāji ir parūpējušies arī par to, lai kinoskatītāji šajā svētku dienā nenogurtu no sēdēšanas pie ekrāniem un pauzēs starp seansiem varētu izkustēties, tāpēc visu dienu portālā būs pieejama «Dienaszagļu rītarosme ar dzeguzes balsi», kas veidota sadarbībā ar fon Stricka villu un Latvijas aktieriem dažādu gadu kinofilmu tēlos - uz kinoteātra «Splendid Palace» skatuves Unas Rozenbaumas režijā un Elīnas Gediņas horeogrāfijā izvingroties iedvesmo Anta Aizupe, Dzintars Dreibergs, Adriāna Roze, Regīna Razuma, Artūrs Skrastiņš, Andris Keišs un Mārtiņš Mielavs.

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā