Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 10. līdz 16. jūlijam

Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Strazda un Mellis, Rubeze un Rubezis, Balode un «Abstinence», Albuže un Kuks
10.07.2021. Santa Raita
 
©Publicitātes foto

Mākslas festivāls «Cēsis 2021»

Sestdien, 10. jūlijā, Cēsīs tiks atklāts 15. Cēsu Mākslas festivāls, kas veltīts mītiem un rituāliem.

«Mūsu šīgada festivāla vadošais temats ir «Mīti un rituāli». Mīti vienmēr bijuši klātesoši kultūras telpā. Pāri laikiem cilvēce mītos meklējusi savu eksistenciālo jautājumu skaidrojumus, vienlaikus radot sev jaunus mītus. Veidojot programmu, tieši mūsdienu laiku redzējām kā ļoti pateicīgu mītu un rituālu šķetināšanai un pārradīšanai. To darām gan ar izstādes, gan ar muzikālās programmas starpniecību. Mums liels prieks, ka skatītājiem varam piedāvāt ar vienu no mītiem sastapties Cēsu pils parka estrādē - Riharda Vāgnera operas «Valkīra» koncertiestudējumā, kas norisināsies 14. augustā, piedaloties izciliem, starptautiski atzinību guvušiem Vāgnera solistiem. Ar Andri Pogu diriģenta un Viesturu Kairišu režisora lomā tas atkal būs neaizmirstams notikums,» stāsta festivāla direktors Juris Žagars (attēlā).

Cēsu Mākslas festivāla atklāšana gaidāma sestdien, 10. jūlijā, pulksten 20, kad Cēsu Laikmetīgās mākslas centra pagalmā būs skatāma skaņas un kustības izrāde «Danse macabre» («Nāvesdeja»), skatītājus ieraujot neierasta skanējuma un vizuālo efektu pasaulē. Leļļu balets, Nāve ar elektrisko ģitāru, muzikālais zāģis, skaņas mistērija un kustības burleska - viss kā sendienās, kad nāves deja bija tvaika nolaišanas mehānisms sabiedrībā. Izrādes horeogrāfs - Rūdolfs Gediņš. Projekta idejas autori ir komponists Edgars Mākens un mākslinieks Krišs Salmanis.

*Ilggadīgais partneris, festivāla ģenerālsponsors, «Latvijas Mobilais Telefons» piedāvā šo izrādi plašākai auditorijai, ļaujot to vērot «LMT Straumē» un Viedtelevīzijā.

No 10. jūlija Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā būs skatāma izstāde «Pielidot tuvāk saulei. Mīti un rituāli», kurai jaunus darbus radījuši mākslinieki Aija Zariņa, Miķelis Fišers, Andris Eglītis, Ģirts Muižnieks, Krista un Reinis Dzudzilo, Katrīna Neiburga un Vika Eksta. Izstāde, kuras nosaukums aizgūts no mākslas vēsturnieka un kuratora Džeimsa Kahila grāmatas «Flying Too Close to the Sun», pēta mītu un mitoloģijas ietekmi uz mūsdienu kultūru. Tā iecerēta kā mākslas darbu kopums, veidojot stāstu par mītiem un parādībām, kas saistījuši mūsdienu mākslinieku uzmanību, iedvesmojot viņus nodoties to izpētei.

*Izstādes kuratore: Daiga Rudzāte. Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā izstāde būs apskatāma līdz 15. augustam.

Cēsu mākslas festivālā vienmēr tiek iekļauts grandiozs mūzikas notikums Cēsu pils parka estrādē. Šovasar tas būs Riharda Vāgnera operas «Valkīra» trešā cēliena koncertiestudējums, ko varēs skatīties 14. augustā pulksten 21. Četru operu cikla «Nībelunga gredzens» otrā daļa «Valkīra» ir viena no Riharda Vāgnera slavenākajām operām. Tas ir milzu kaislību un augstu ideju caurstrāvots stāsts par dievu un cilvēku mīlas un naida attiecībām. Operas «Valkīra» galvenos varoņus iemiesos pasaulslavenie Vāgnera operu interpreti Ketrīna Fostere (Lielbritānijas operdziedātāja kopš 2001. gada ir soliste Vācijas Nacionālajā teātrī Veimārā), Liene Kinča un Egils Siliņš, kuram «Valkīras» atskaņojums Cēsīs nebūs pirmais. 2019. gadā viņš operas galveno - Votāna - lomu izpildīja senākajā Itālijas opernamā, Neapoles Teatro di San Carlo. Valkīru lomās būs Latvijas Nacionālās operas solistes, muzicēs arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, un diriģēs Andris Poga. Koncertiestudējuma režisors - Viesturs Kairišs.

31. jūlijā pulksten 19 Cēsu Svētā Jāņa baznīcā notiks koncerts «Debespulkstenis». Tajā klausītājus priecēs saksofonists Aigars Raumanis, sitaminstrumentālists Ernests Mediņš un ērģelnieks Aigars Reinis. Brīnišķīgajā Cēsu Sv. Jāņa baznīcas akustikā izskanēs latviešu komponistu Alfrēda Kalniņa, Artura Maskata, Platona Buravicka, Andra Dzenīša, Ata Stepiņa un Selgas Mences skaņdarbi.

Sadarbībā ar koncertzāli «Cēsis» ieplānota arī Ditas Rietumas kino izlase «Mīti un rituāli». Tāpat iecerēts teātra izrāžu cikls «Grand Prix». Informācijai par kino un teātru programmas norises laikiem interesenti aicināti sekot līdzi festivāla mājaslapā: https://www.cesufestivals.com/.

Der zināt!

Mākslas festivāla «Cēsis 2021» muzikālos notikumus - 10. jūlija performanci «Danse macabre» («Nāvesdeja»), 31. jūlija koncertu «Debespulkstenis» Cēsu Svētā Jāņa baznīcā un 14. augusta Riharda Vāgnera operas «Valkīra» trešā cēliena koncertiestudējumu būs iespēja apmeklēt vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, pasākuma norises vietā uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu.

Izstādi «Pielidot tuvāk saulei. Mīti un rituāli» var apmeklēt jebkurš interesents, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā