Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 21. līdz 27. maijam

Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Osokins un  Gupalo, Dīcis un Groza, Mitrohins un Hermanis, «Jumprava» un «Credo»
©Publicitātes foto

Osokina Brīvības festivāls Ukrainai

No trešdienas, 25. maija, līdz 8. jūnijam Rīgā norisināsies jau trešais pianista Andreja Osokina Brīvības festivāls, kas šogad, reaģējot uz Krievijas militāro agresiju, veltīts Ukrainai.

Šobrīd izsludināti seši festivāla koncerti, kas norisināsies Melngalvju namā, Hanzas peronā, Klavieru salonā @152 un Anglikāņu baznīcā.

Festivāls pulcēs dažādus Latvijā un pasaulē atzītus mūziķus un aktierus, kuru vidū ir Dita Lūriņa, Čulpana Hamatova, Ģirts Krūmiņš, Georgijs Osokins, Ralfs Eilands, Raimonds Tiguls, Žoržs Siksna, Katrīna Dimanta, Roberto Meloni, Katrīna Gupalo un Andrejs Osokins (abi attēlā), kā arī mūziķi un aktieri no Ukrainas, kuri Latvijā raduši patvērumu no kara šausmām. Visi festivāla laikā gūtie ieņēmumi no biļešu tirdzniecības sadarbībā ar «Biļešu paradīzi» un fondu «Ziedot.lv» tiks ziedoti Ukrainas cilvēku atbalstam.

«Ir vairāk kā skaidrs, ka Krievijas militārais iebrukums un karadarbība Ukrainā mainīs pasauli - bet kā, tas ir atkarīgs no katra no mums. Šobrīd spēks ir ne tikai ieročiem, ne tikai valstu līderiem, bet arī jebkuram cilvēkam, kurš ar savu balsi - dzīvu vai virtuālu, ar savām darbībām, palīdzību, atbalstu un lēmumiem var ietekmēt notiekošo. Jau trešo mēnesi Ukraina un tās drosmīgie cilvēki nepadodas un cīnās par savas valsts un tautas eksistenci, visas Eiropas nākotni, ideāliem un brīvību, tāpēc arī mēs nedrīkstam zaudēt enerģiju savā palīdzībā un atbalstā Ukrainai,» stāsta festivāla idejas autors Andrejs Osokins.

Pirmie divi koncerti notiks Klavieru salonā @152 (Brīvības ielā 152, Rīgā), kuru klausītāji iepazina iepriekšējos Osokina festivālos.

Ļoti personiskā gaisotnē 25. maija vakarā pulksten 19 izskanēs Andreja Osokina, Katrīnas Gupalo, Žorža Siksnas, Ģirta Krūmiņa un klavierdueta Roksanas Tarvides un Kaspara Bumbiša uzstāšanās, kas krāšņi un virtuozi atklās fesivālu.

Programmā: Emīla Dārziņa, Johanesa Brāmsa, Astora Pjacollas, Raimonda Paula skaņdarbi, kā arī ukraiņu un latviešu tautas mūzika.

Savukārt 27. maijā pulksten 19 pianists Georgijs Osokins pirmo reizi viesosies sava brāļa festivālā ar solokoncertu, kurā būs dzirdama Volfganga Amadeja Mocarta, Friderika Šopēna, Toru Takemicu, Stīvena Hafa un Aleksandra Skrjabina mūzika.

28. maijā pulksten 19 Melngalvju namā izskanēs Jaunā Rīgas teātra aktrises Čulpanas Hamatovas un Andreja Osokina īpaši šim festivālam radītā poētiskā izrāde, kurā ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova, Friderika Šopēna un Volfganga Dārziņa mūzika savīsies ar Bulata Okudžavas, Aleksandra Galiča un Osipa Mandelštama dzeju. Izrādes laikā pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Aivara Kalēja Ukrainai veltītais jaundarbs klavierēm «Vairs nekad!».

Festivāla turpinājumā, 3. jūnijā pulksten 19 Klavieru salonā @152 Katrīna Gupalo, Andrejs Osokins un Roberto Meloni klausītājiem piedāvās temperamenta un siltuma caurstrāvotu koncertprogrammu ar neapolitāniešu, franču, spāņu un ukraiņu dziesmām, mūziku no kinofilmām, kā arī komponistu Džordža Geršvina un Kloda Debisī klaviermūziku.

4. jūnijā pulksten 17 «Dvēseles koncertā» pirmo reizi pēc Sv. Pestītāja Anglikāņu abaznīcas (Anglikāņu iela 2, Rīgā) atjaunošanas to pieskandinās mecosoprāns Ieva Parša, pianiste Iveta Cālīte, soprāns Marlēna Keine, mūziķe Katrīna Gupalo, festivāla idejas autors Andrejs Osokins, ukraiņu mūziķi - bajāniste Irina Serotjuk, klarnetists Nazars Hižijs un pianists Arturs Ņikuļins, kā arī īpaši šim festivālam radītais «Brīvības stīgu kvartets». Programmā: latviešu tautas mūzika, Katrīnas Gupalo oriģinālkompozīcijas, Kristapa Pētersona un Emiļa Melngaiļa solodziesmas, kā arī ukraiņu komponistu Volodimira Zubitska un Miroslava Skorika skaņdarbi.

5. jūnijā pulksten 21 Sv. Pestītāja Anglikāņu baznīcā pirmo reizi uz vienas skatuves «Nakts koncertā» satiksies Igo un Katrīna Gupalo. Koncertā izskanēs gan dziesmas no cikla «Uguns» ar Jāņa Strazda mūziku un Igo vārdiem, gan citas kompozīcijas no Igo repertuāra, kā arī latviešu un ukraiņu tautas mūzika.

Festivāla kulminācija gaidāma tā noslēgumā, 8. jūnijā, kad uz Hanzas perona skatuves (Hanzas iela 16A, Rīga) kopīgās performancēs satiksies latviešu un ukraiņu mūziķi un aktieri. Koncerta pirmajā daļā būs iespēja dzirdēt Ditu Lūriņu, Raimondu Tigulu, Katrīnu Gupalo, ukraiņu klarnetistu Nazaru Hižiju un Andreju Osokinu. Koncerta otrajā daļā uzstāsies īpaši šim festivālam radīti latviešu un ukraiņu mūziķu dueti, trio un grupas, sniedzot iespēju jaunām un mākslinieciski aizraujošām sadarbībām, kas iespējams citos apstākļos nebūtu radušās. Ukraiņu mūziķu vidū būs dziedātāji Larisa Šelest, Anastasija Vasiļenko, Jevgeņija Nasonova, Viktorija Prituļaka, Anastasija Jacenko, Constantine, džeza pianists Edgars Vilcāns un citi, kuriem pievienosies Katrīna Dimanta, Ralfs Eilands, Fiņķis, Rihards Plešanovs, Gints Smukais, Rihards Lībietis, Miķelis Dobičins, vīru kopa «Vilki», grupa «Sub Scriptum» un citi latviešu mākslinieki. Noslēgumā uzstāsies apvienība «Latvia for Ukraine» ar dziesmu «Resistance».

«Manu dzimto pilsētu Berdjansku februāra beigās pilnībā okupēja Krievijas armija. Jau gandrīz divus mēnešus tur nav gāzes un apkures, trūkst medikamentu, pārtikas preces ir neaptverami dārgas un ir ārkārtīgi grūti dabūt degvielu,» stāsta festivāla dalībniece ukraiņu dziedātāja Larisa Šelest. Viņa turpina: «No turienes ir gandrīz neiespējami izkļūt aktīvās karadarbības dēļ, kas notiek pie pilsētas robežām, daudzi ceļi ir mīnēti vai izpostīti. Jaundzimušajiem ar varu tiek izsniegta Krievijas pilsonība. Nesen Berdjanskā atslēdza visus mobilos sakarus un internetu, un man vairs nav iespējas sazināties ar maniem vecākiem tur. Es nezinu, kad un vai vispār kādreiz atkal ieraudzīšu savus tuviniekus. Ikviena cilvēka atbalsts Latvijā un citviet pasaulē palīdz mums ātrāk izcīnīt brīvību, atgriezties mājās un atjaunot savu valsti!»

Festivāla koncertus bez maksas būs iespēja apmeklēt arī šobrīd Latvijā dzīvojošajiem Ukrainas kara bēgļiem. Festivāla radošā komanda aicina pieteikties ielūgumiem, rakstot ukraiņu vai krievu valodā uz e-pastu edgars_vilc@ukr.net.

Festivāla radošā komanda ir pateicīga visiem māksliniekiem un sadarbības partneriem, kuru sniegtās palīdzības dēļ ir iespēja visus festivāla laikā gūtos ieņēmumus no biļešu tirdzniecības ziedot Ukrainas atbalstam.

Plašāka informācija par festivālu pieejama www.alartists.com.

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā