Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 16. līdz 22. jūlijam

Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Keine un Čuļpajevs, Rozentāle un Žilinskis, Freibergs un Zacmane, Antoņenko un 3 Osokini
©Publicitātes foto

Grandiozākais vasaras muzikālais notikums

Ar sešiem krāšņiem koncertiem klātienē no 17. līdz 24. jūlijam norisināsies astotais «Jūrmalas festivāls» - grandiozākais vasaras muzikālais notikums Dzintaru koncertzālē, pulcējot izcilus latviešu un ārzemju mūziķus.

Koncertos uzstāsies pasaules opernamu zvaigzne Aleksandrs Antoņenko, klavieru virtuozi «3 Osokini», vijolnieks Daniils Bulajevs, «Jūrmalas festivāla» orķestris un citi. Festivāla īpašie viesi būs Brodvejas mūziklu zvaigznes no Londonas. Skanēs arī skaistākās operu ārijas, koncerts «Dzimuši Latvijā» ar lielo un uzlecošo zvaigžņu piedalīšanos.

Festivālu jau tradicionāli atklās saullēkta koncerts svētdien, 17. jūlijā, pulksten 4:45 Dzintaru pludmalē ar Elbas Filharmonijas galveno ērģelnieci, par ērģeļu karalieni dēvēto Ivetu Apkalnu. Viņas veidotās saullēkta koncertu programmas allaž izceļas ar pārdomāto saturu un dramaturģiju, kurā izvēlētie skaņdarbi organiski sabalsojas ar dabas skaņām un pakāpeniski mūs sagatavo saullēkta brīnumainajam mirklim, dāvājot neaizmirstamu klausīšanās pieredzi. Šovasar koncertam izvēlēti Baha, Mesiāna un Vidora opusi, skanēs arī Raimonda Paula miniatūra no cikla «Naktstauriņi».

Otrdien, 19. jūlijā, pulksten 20 gaidāms krāšņs «Jūrmalas festivāla» atklāšanas Galā koncerts ar skaistākajām operu ārijām, kuras dziedās pasaulē pazīstamākais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko, jaunais vācu mecosoprāns Doroteja Bīnerte, Kijivas Nacionālās operas soliste, soprāns Olha Matušenko, kā arī šī gada Starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operas solistu konkursa finālisti - beļģu soprāns Luīze Fūra un ukraiņu basbaritons Nikita Ivašenko. Pie «Jūrmalas festivāla» orķestra diriģenta pults stāsies Mārtiņš Ozoliņš.

Ceturtdien, 21. jūlijā, pulksten 20 «Jūrmalas festivāla» ietvaros gaidāma izcila simfoniskās mūzikas programma, kurā uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ar savu šī brīža galveno viesdiriģenti, Eiropas opernamos un orķestros pieprasīto igauņu diriģenti Kristīni Posku. Solists būs jaunās paaudzes spožais vijolnieks Daniils Bulajevs.

Programmā skanēs Ludviga van Bēthovena 7. simfonija - opuss, kas piesātināts ar vitalitāti un nerimstošu dzīves apliecinājumu. Būs iespēja dzirdēt arī vienu no impresionisma mūzikas firmas zīmēm - Kloda Debisī simfonisko prelūdiju «Fauna diendusa». Tās pamatā ir simbolisma dzejnieka Stefana Malarmē dzejolis, kurā sengrieķu meža dievs Fauns ir iemīlējies upes nimfās un sapņo par tikšanos ar tām. Daniils Bulajevs atskaņos virtuozo Žana Sibēliusa vijoļkoncertu, kas pēc sava dramatiskā vēriena un dziļuma ir tuvs simfonijām, un neapšaubāmi ir pieskaitāms pie šī žanra izcilākajiem un biežāk atskaņotajiem paraugiem. Vijolei šajā izvērstajā opusā uzticēti kaislīgas rečitācijas apliecinājumi, spožas solo pasāžas izaug no tumsības apcirkņiem, episkas un ilgu pilnas pastorāles ainas aizved pie ziemeļu dabas tēliem.

Piektdien, 22. jūlijā, pulksten 20 gaidāmi īsteni klaviermūzikas svētki ar Osokinu dinastijas izcilajiem pianistiem un kamerorķestri. Trīs Osokinu - divu dēlu un tēva (attēlā) - savienība kļuvusi par pianisma mākslas zīmolu gan Latvijā, gan ārzemēs. Andreja un Georgija Osokina klavierspēle izpelnījusies ievērojamu atzinību starptautiskajā arēnā, bet viņu tēvs Sergejs ir viens no cienījamākajiem mūziķiem Latvijā. Osokinu kopīgajos koncertos allaž skan skaistākais klaviermūzikas zelta repertuārs un klasiskās mūzikas šedevri oriģinālos pārlikumos gan četrrocīgi, gan divām un pat trim klavierēm. Koncertā klausītājiem tiks piedāvāta daudzveidīga klaviermūzikas programma no Johana Sebastiāna Baha līdz pat 20. gadsimta skaņdarbiem. Būs iespēja dzirdēt Ludviga van Bēthovena cīņasspara pilno kompozīciju, Variācijas un fūgu Mibemol mažorā op. 35, ģeniālā melodiķa Frederika Šopēna kompozīcijas, ritmiski liesmojošo pirmo daļu no Sergeja Rahmaņinova «Simfoniskajām dejām», kā arī Johana Sebastiāna Baha, Volfganga Amadeja Mocarta un Vitolda Lutoslavska skaņdarbus.

Sestdien, 23. jūlijā, pulksten 20 ar Brodvejas mūziklu zelta izlasi festivālā viesosies Sāra Foksa un Ērls Kārpenters - izcilas angļu skatuves teātra zvaigznes, pasaulē augstu vērtēti dziedošie aktieri, kuri uzstājušies Karaliskajā Alberta zālē, Londonas «Barbican», Glastonberijā un «West End» teātrī, kas līdz ar Ņujorkas Brodveju ir paša augstākā līmeņa mūziklu teātris pasaulē. Mūzikls pamatoti kļuvis par pasaulē iemīļotu žanru, kurā spraigi un aizkustinoši sižeti savijušies ar elpu aizraujošām dejām un emocionāli uzrunājošu mūziku. Klausītājiem tiks piedāvāta panorāmiska programma ar mūziklu šedevriem un amerikāņu muzikālā teātra komponistu skaņdarbiem, kuri latviešu publikai, iespējams, būs atklājums. Pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pults stāsies Roberts Pērviss, kurš diriģējis neskaitāmus iestudējumus slavenajā «West End» teātrī Londonā.

Svētdien, 24. jūlijā, pulksten 20 festivāla noslēgumā izskanēs koncerts Dzimuši Latvijā, kas jau kļuvis par šī festivāla tradīciju. Koncertā uz vienas skatuves satiksies dažādu paaudžu mūziķi, Latvijā dzimušie mūzikas spīdekļi - gan jaunie talanti, gan Latvijas koncertdzīves redzamākie mākslinieki, gan latviešu mūziķi ar starptautisku slavu, kuru uzstāšanās dzimtenē vienmēr ir gaidīts notikums. Mākslinieku vidū būs tenori Mihails Čuļpajevs un Aleksandrs Antoņenko, pianisti Evelīna Jēkabsone, Georgijs Osokins, viena no jaunās paaudzes spožākajām dziedātajām, soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, izcilā čelliste, šī gada Lielās mūzikas balvas laureāte Margarita Balanas, sitaminstrumentāliste un balerīna Sonja Misiņa. Jūrmalas festivāla orķestri diriģēs Berlīnes Komiskās operas galvenais diriģents Ainārs Rubiķis.

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā