Konservatīvie partneru attiecībās ar Rīgas aktīvistiem ķīli iedzīt nespēj

Cīņā par Valsts drošības dienesta jaunās ēkas būvniecības pārtraukšanu Brīvības gatvē Jaunajai konservatīvajai partijai lemta dubulta sakāve. Lielākā Saeimas deputātu daļa šo ieceri neatbalstīs. Arī Rīgas pilsoniskie aktīvisti, kas cīnījušies par “Marsa” parka saglabāšanu, bet galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās startēs ar koalīcijas partijām, kas atbalsta specdienesta ēkas būvniecību parka teritorijā, no saviem partneriem nenovēršas.
18.05.2020. Jānis Lasmanis
 
©Logo

Apgalvojot, ka, Valsts drošības dienesta (VDD) jauno ēku būvējot Brīvības gatvē 207 esošajā bijušā velotreka “Marss” teritorijā, tiks “nelietderīgi izmantoti valsts finanšu līdzekļi”, konservatīvie lēmumprojektu atcelt ēkas būvniecību Saeimas prezidijā iesniedza trīs dienas pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī - 10. martā.

Ņemot vērā, ka Saeima ārkārtējās situācijas pirmajās nedēļās pievērsās tikai jautājumiem, kas skar krīzes seku mīkstināšanu, konservatīvo lēmumprojekts nogūla parlamenta atvilktnēs. Līdz 14. maijā dokuments neviena negaidīts atkal nogūla uz Saeimas prezidija galda. Konservatīvie vēlējās par to balsot Saeimas ārkārtējā sēdē, kas bija ievilkusies jau teju līdz pusnaktij. Līdz balsošanai priekšlikums gan netika, jo Saeimas sēdē tika izsludināts pārtraukums līdz 19. maijam.

Zināms, ka koalīcijā tikai konservatīvie un viens “Attīstībai/Par!” pārstāvis atbalstīs šo priekšlikumu.

Atbalsta nav

“Neatbalstīsim. Tāds ir frakcijas lēmums. Tas būtu nesaimnieciski, jo ir ieguldīti līdzekļi un liels darbs vairāku gadu garumā. Mums ir aizdomas - ja ēkas būvniecību atceltu, tad VDD tuvākajā nākotnē, iespējams, vispār netiktu pie mūsdienīgas ēkas. Tas ir gan nacionālās drošības jautājums, gan ekonomikas sildīšanas pasākums,” saka Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

Arī “Jaunā Vienotība” jau sen vienojusies, ka neatbalstīs konservatīvo priekšlikumu - apliecina Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja vietniece Inese Lībiņa-Egnere. Savukārt no “Attīstībai/Par!” tikai organizācijas kandidāts Rīgas domes mēra amatam Mārtiņš Staķis atbalstīs priekšlikumu.

“Es balsošu par nodošanu komisijām. Mums iekšējā kārtība ir tāda, ka vienmēr cenšamies balsot vienoti, bet ir arī izņēmumi. Esmu informējis frakciju, ka šādi rīkošos, un šī nav pirmā reize, kad es vai kāds cits balso savādāk, ja spēj to pamatot,” saka M. Staķis, kurš uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām savam sarakstam piesaistījis arī pilsoniskos aktīvistus, kas centušies nepieļaut “Marsa” parka apbūvi.

Arī opozīcijas frakciju vidū konservatīvo iecerei atbalsta praktiski nav.

“Mēs frakcijā par to vēl runāsim, bet neizslēdzu brīvu balsojumu, jo ir argumenti gan par, gan pret. Vienlaikus man rodas iespaids, ka konservatīvie grib ieraut Saeimu netīrās politiskās spēlēs un grib kaulēties ar valdošo koalīciju par kaut kādiem pašlaik neaizsniedzamiem labumiem,” viedokli, kas saskan ar daudzu opozicionāru redzējumu, pauž Nacionālās drošības komisijā strādājošais “Saskaņas” frakcijas pārstāvis Valērijs Agešins.

Līdzīgs situācijas vērtējums saklausāms arī to Rīgas pilsoniskās sabiedrības “Marsa” parku aizstāvošo pārstāvju teiktajā, kas uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām startēs no konservatīvo priekšlikumu neatbalstošo koalīcijas partiju sarakstiem. Turklāt nevienam “Neatkarīgās” uzrunātajam sarakstu dalībniekam atšķirīgās nostājas nešķita pietiekami nozīmīgas, lai lauztu sadarbības līgumus.

Aktīvisti konservatīvajiem neuzticas

“Ir svarīgi, ka kāds cīnās [par “Marsa” parku], bet ir arī svarīgi nošķirt patiesos iemeslus. Es neesmu pilnīgi pārliecināta, ka JKP iestājas par “Marsa” parku. Drīzāk tās ir drošībnieku savstarpējās cīņas. Man ir svarīgi šo nošķirt, lai es nekļūtu par JKP marioneti,” saka Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne, kas vēlēšanās kandidēs no apvienotā “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” saraksta.

Viņa arī uzsver, ka saraksta līderis M. Staķis pilnībā atbalsta “Marsa” parka ideju, bet tas, vai viņam izdosies par to pārliecināt partijas Saeimas frakciju, jau esot partijas iekšējais jautājums. S. Vancāne un viņas pārstāvētā organizācija arī nav kategoriski pret būvniecību “Marsa” parkā, taču VDD ēkas vietā labprātāk redzētu būvi, kuras īpatnības neprasa slēgtu teritoriju un daudzu koku izzāģēšanu.

Arī Čiekurkalna attīstības biedrības valdes loceklis Kaspars Spunde, kas kandidēs no “Jaunās Vienotības” saraksta atšķirīgo pozīciju dēļ negrasās šķirt savienību. “Man ir sava pārliecība. Palikšu pie sava neatkarīgā viedokļa,” apstiprinot, ka sadarbība netiks lauzta, saka K. Spunde.

Plašāku ieskatu sadarbības argumentācijā ar “Jauno Vienotību” sniedz Teikas apkaimes biedrības valdes loceklis Armands Būmanis. Viņš vēl februārī saistīja savu politisko karjeru ar “Jauno Vienotību”, taču personīgu apsvērumu dēļ vēlēšanās tomēr nepiedalīsies.

“Mana paša sajūta, ka “Vienotība” nostājusies diezgan neitrālā stāvoklī un notiek iekšējās iekšlietu sistēmas nesaskaņas, bet “Vienotībai” pašai nav iespēju iesaistīties, jo nevēlas pazaudēt paplašināto koalīciju [..] “Vienotība” ne pirmo reizi pierāda, ka tā krīzes situācijā spēj rast risinājumus un kompromisus. Ja paskatās, cik daudzas partijas nespēj to izdarīt [..] Uzskatu, ka šis ir kompromiss, ka viņi aktīvi neiesaistās, bet JKP ļoti grib tos drošības dienestus pamurcīt savās ķetnās,” saka A. Būmanis.

Nacionālās apvienības rindās neesot Rīgas pilsoniskās sabiedrības aktīvistu, kuru dienaskārtībā būtu aktīva cīņa par “Marsa” parka saglabāšanu. To “Neatkarīgajai” apliecināja gan apvienības saraksta līderis Einārs Cilinskis, gan viņa vietnieks ievēlēšanas gadījumā - Edvards Smiltēns.

Savukārt KPV LV joprojām nav atklājusi, vai tā piedalīsies Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas paredzētas 29. augustā.