Ramona Petraviča: Plāna nekāda nav. Saeima aizies brīvdienās, un nebūs kas pieņem lēmumus

Jau kopš gada sākuma Saeimas opozīcija cenšas panākt PVN samazināšanu pārtikai un piedāvā risinājumus energoresursu cenu straujās kāpšanas kompensēšanai, taču koalīcija šīs iniciatīvas neatbalsta – tiek gaidīts, kad sāksies sarunas par nākamā gada budžetu, kuru apstiprināt gan nāksies jaunajam Saeimas sasaukumam.
©Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Opozīciju māc bažas, ka jaunu krīzi valsts sagaidīs nesagatavojusies, kaut arī tā ir prognozējama un faktiski neizbēgama. Arī opozīcijā strādājošā Saeimas frakcijas “Neatkarīgie” pārstāve Ramona Petraviča uzskata, ka koalīcijas partijas briestošajai sociālajai katastrofai gatavojas pārāk lēnīgi vai šo jautājumu vispār atstājušas novārtā.

Opozīcija jau ilgstoši neveiksmīgi uzstāj, ka nepieciešama inflācijas kompensēšana, pārtikas produktiem samazinot PVN. Vai tiešām nav cita risinājuma?

Es domāju, ka PVN samazināšana pārtikai ir pats veiksmīgākais risinājums inflācijas bremzēšanai. To izmanto arī citās Eiropas Savienības valstīs. Manuprāt, PVN samazināšana palīdzētu tieši nabadzīgākajiem, jo viņi pārtikas iegādei tērē 30 procentus no saviem ienākumiem, bet kopā ar mājokļa izmaksām tas jau ir vairāk par pusi.

Samazināt varētu maizei, gaļai, piena produktiem, olām. Tas būtu mērķēts atbalsts, bet valdības definīcija ir: spītējot bagātniekiem, nesamazināsim PVN pārtikai.

Tam es nekādā veidā nevaru piekrist. Tas ir līdzīgi kā kādu laiku iepriekš izskanēja - elektrības cenu nevar samazināt, jo bagātniekiem ir baseini. Turīgākie ļaudis pērk krietni dārgāku pārtiku un pērk to vairāk, līdz ar to arī PVN ienāk budžetā. PVN sadaļa arī budžetā pildās ļoti labi. Jāņem vērā, ka 80 procenti pensionāru saņem pensiju līdz 500 eiro. PVN samazināšana viņiem patiešām būtu labs risinājums.

Valdība un Labklājības ministrija strādājot pie tā dēvētās 13. pensijas plāna izstrādes. Līdz šim piedāvāto variantu kritizējusi pensionāru savienība. Kādai, jūsuprāt, jābūt šai pensijai?

Lielākā daļa valsts vecuma pensijas saņēmēju atrodas skarbā situācijā, un tā var tikai pasliktināties. Risinājumam bija jābūt jau pirms laba laika. Nav kompensācijas instrumentu, nav plānu. Saeima drīz aizies brīvdienās, bet kāds ir plāns? Plāna nav, atnāks rudens, un joprojām nekā nebūs.

13. pensiju varētu ieviest, bet tad tā ir jāizmaksā visiem pensionāriem un pilnas pensijas apmērā. Ja grib izmaksāt tikai tiem, kam pensija nepārsniedz noteiktu robežu, tad tas ir pabalsts, to nevar saukt par 13. pensiju.

Es uzskatu, ka efektīvāks risinājums būtu bāzes pensiju, kas ietekmētu visus pensionārus. Katram kā pamata bāze un tad katram vēl kaut kas klāt, tas izbeigtu arī netaisnību par piemaksām.

Ir zināms, ka rudenī ievērojami augs siltuma cenas. Kādam, jūsuprāt, jābūt kompensāciju mehānismam, un vai tie vispār vajadzīgi?

Tas arī ir diezgan nesaprotami, ka joprojām nav nekāda plāna, bet rudens jau nav tālu, un es jau teicu - Saeima aizies brīvdienās, un nebūs kas pieņem lēmumus. Tiem, kas izmanto gāzes apkuri, rēķini būs milzīgi, nedaudz mazāki - tiem, kas izmanto šķeldu. Cenu pieaugumu par ūdens uzsildīšanu mēs jau redzēsim vasarā. Ir jāievieš kompensācijas mehānisms, kas kompensē starpību līdz kādam noteiktam tarifam.

Ne tikai pensionārus gaida sociālā katastrofa, bet arī tos cilvēkus, kam ir zemi ienākumi un kas nekvalificējas trūcīgas personas statusam. Viņiem būs jāizvēlas - pirkt pārtiku vai samaksāt komunālos maksājumus, kas novedīs pie parādu uzkrāšanās, un tālāk sekos izlikšana no mājokļa un tā pārdošana izsolē. Te arī varētu samazināt PVN. Arī atbalsts 200 eiro apmērā uz kādu brīdi varētu kompensēt komunālo maksājumu sadārdzināšanos, bet tas nav ilgstošs risinājums. Ir jāatjauno kompensācijas mehānisms.