Lai sirds gatava pavasarim

Pavasaris sirdī – šos vārdus parasti saprot pārnestā, romantiskā nozīmē. Pēc kovida ēnā aizvadītas ziemas daudzi ilgojas pēc priecīgām un aktīvām nodarbēm. Bet vispirms organismam un tā “motoriņam” – sirdij – jātiek galā ar gadalaiku maiņu.
©Depositphotos.com

Mēs esam ļoti dažādi: viens nepazīst pavasara nogurumu, kamēr cits jūtas gluži kā salauzts. Hronobioloģija pavasara nogurumu skaidro ar to, ka šajā gadalaikā cilvēka organismā strauji paplašinās daudzu orgānu un orgānu sistēmu bioritmu amplitūda - tā mūsu iekšējais bioloģiskais pulkstenis reaģē uz dienas pagarināšanos, pastiprināto Saules aktivitāti un norisēm Zemes magnētiskajā laukā. Ceļā no ziemas uz vasaru organismam jāpārkārto un jāsaskaņo visu savu sistēmu darbs, un nereti kļūstam jutīgāki pret dažādu nelabvēlīgu ārēju faktoru ietekmi.

Zināma loma ir arī mainīgajiem laika apstākļiem. Paši par sevi tie gan neizraisa slimības, tomēr darbojas kā provocējošs faktors. Par veselības problēmu saasināšanos, kas saistīta ar laika apstākļu maiņu, visbiežāk sūdzas tie, kuri cieš no sirds un asinsvadu slimībām, paaugstināta asinsspiediena, locītavu problēmām un nervu slimībām.

Daži kontroljautājumi sev:

* vai man pietiek kustību? Lai nepieļautu sirds un asinsvadu, kā arī citu problēmu attīstību, ir vajadzīga pietiekama fiziska slodze - vingrošana, nūjošana, peldēšana, lēnā skriešana.

* vai mans uzturs ir pilnvērtīgs? Sirds veselībai par sliktu nāk liels piesātināto tauku, transtauku, cukura un sāls patēriņš, kā arī šķiedrvielu, nepiesātināto taukskābju un vitamīnu trūkums, magnija, kālija un citu būtisku uzturvielu nepietiekamība, tāpat arī tendence uzņemt par maz šķidruma. Ir vērts mērķtiecīgi plānot savu ēdienkarti, izvairīties no ātrās ēdināšanas uzņēmumu produkcijas un biežāk gatavot maltītes mājās, ēst vairāk dārzeņu un augļu, pilngraudu produktu, pākšaugu un zivju, kā arī censties katru dienu vismaz vienā ēdienreizē iztikt bez gaļas.

* kāds ir mans holesterīna līmenis asinīs? To nosaka gan uztura ieradumi, gan ģenētiski faktori. Vispirms holesterīna līmeni cenšas normalizēt ar uztura korekcijas palīdzību, bet, ja tas nelīdz, nozīmē recepšu medikamentus.

* kāds man ir cukura līmenis asinīs? Ja tas paaugstināts, sekas var būt asinsvadu bojājumi. Cukura līmeni var koriģēt, ievērojot noteiktus uztura principus vai, ja tas nelīdz - lietojot ārsta nozīmētus medikamentus.

* kāds ir mans asinsspiediens? Paaugstināts asinsspiediens apdraud sirds un asinsvadu veselību, sevišķi tad, ja asinsvados ir aterosklerozes radītas izmaiņas. Asinsspiediens laiku pa laikam jāmēra, lai vajadzības gadījumā kopā ar ārstu noskaidrotu tā cēloņus un situāciju normalizētu.

* kāds ir mans stresa līmenis? Stresa mehānisms ir vajadzīgs, lai organisms spētu mobilizēties ārkārtas situācijās, bet ilgstošs stress nāk par ļaunu visām orgānu sistēmām, tajā skaitā var paātrināties sirdsdarbība, veidojas asinsspiediena svārstības, pastiprinās nosliece uz paaugstinātu asinsspiedienu. Ir aprakstīts daudz paņēmienu, kā mazināt stresu. Ja tas neizdodas, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai psihoterapeitu.

Labs palīgs - koenzīms Q10

Koenzīms Q10 ir vitamīniem līdzīga viela, kas sastopama visās organisma šūnās un ir vajadzīga, lai pārvērstu enerģijā ar ēdienu uzņemtās uzturvielas - taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus, kā arī nodrošinātu antioksidatīvo aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem, kas veicina šūnu novecošanu un bojāeju. Koenzīms Q10 daļēji tiek sintezēts organismā, daļēji uzņemts ar uzturu. Dabiskā ceļā koenzīms Q10 veidojas no aminoskābēm un mūsu organismā piedalās adenozīntrifosforskābes (ATF) sintēzē, kas savukārt ir galvenais visu šūnu enerģijas avots. Tas ir neaizstājams elements organisma enerģijas ieguves procesos.

Visaugstākā Q10 koncentrācija ir tajos orgānos, kuriem nepieciešams daudz enerģijas - sirds muskulī, smadzenēs, aknās, nierēs. Tā ir maksimāla 20 gadu vecumā; 40 gados - aptuveni par 30% zemāka, bet 60 gados - jau par 40-60% zemāka.

Analizējot koenzīma Q10 lomu cilvēku veselības uzlabošanā, eksperti secinājuši, ka tas var kalpot par efektīvu papildlīdzekli cilvēkiem ar sirds mazspēju. Starptautiskos pētījumos pierādīts, ka, lietojot koenzīmu Q10 papildus bāzes terapijai, var mazināt hroniskas sirds mazspējas simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti. Ir arī pētījumi par paaugstināta asinsspiediena normalizēšanu un liekā svara mazināšanu, lietojot koenzīmu Q10. Devu vislabāk noteiks ārsts, tā var svārstīties 100-300 mg robežās. Protams, tā nav brīnumzālīte, kas izārstēs hronisku sirds mazspēju, tomēr vērā ņemams papildlīdzeklis. Jau vairākas desmitgades koenzīmu Q10 lieto arī cilvēki, kuriem vajadzīga papildu enerģija, piemēram, sportisti un uzņēmēji.

Kā uzņemt Q10

Koenzīms Q10 ir liellopu gaļā, cūkgaļā, pākšaugos, siļķēs, sojas eļļā, vīnogu kauliņu eļļā vai zemesriekstos, tomēr lielāko daļu šīs vielas organisms sintezē pats. Kad iekšējā sintēze ar gadiem samazinās, talkā var nākt Q10 preparāti. Ieteicams izvēlēties kapsulas ar eļļas pildījumu, jo koenzīms Q10 ir taukos šķīstoša viela. Kapsulas nedrīkst būt caurspīdīgas, jo gaisma iznīcinoši iedarbojas uz produkta sastāvu. Izvēlēties labāko variantu aptiekā palīdzēs farmaceits.

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā