Covid-19 pasākumus valsts joprojām apmaksās

Lai arī pacientu skaits ar Covid-19 infekciju samazinās visā Latvijā un pagaidām netiek prognozēts jauns koronavīrusa epidēmijas vilnis, valdība turpinās īpaši apmaksāt tieši Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus, tam atvēlot papildu finansējumu. Pagaidām šā gada trīs mēnešos vien Covid-19 uzraudzībai plānoti vairāk nekā seši miljoni eiro.
©Neatkarīgā

Ar domu, lai kovids paliek ierobežots

Valdība apstiprinājusi izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā, kas paredz šā gada pirmajā ceturksnī turpināt Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanu un seku mazināšanu. Līdz šā gada 31. martam Veselības ministrija turpinās nodrošinās pasākumus, kas saistīti ar Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanu un seku mazināšanu, par kuriem valdība lēma 2022. gada nogalē, un tie ir laboratoriskie izmeklējumi atbilstoši Covid-19 testēšanas algoritmam, akūtā rehabilitācija un ilgtermiņa rehabilitācija pacientiem pēc Covid-19 infekcijas pārslimošanas, veselības stāvokļa dinamiskā novērošana pacientiem pēc Covid-19 infekcijas pārslimošanas, kā arī individuālo aizsardzības līdzekļu apmaksa ārstniecības iestādēm.  

Noteikumos arī precizēta kārtība, nosakot, ka tiek turpināta valsts apmaksāta pacientu pārvešanas prakse starp stacionārajām ārstniecības iestādēm, kā arī Covid-19 pacientu transportēšana no slimnīcas uz mājām pēc stacionārās ārstēšanās pabeigšanas, neapdraudot epidemioloģisko drošību.  

Kāpēc šādi pasākumi īpaši jāapmaksā, ja jau Covid-19 infekcijas izplatība mazinās un daudz būtiskāk pašlaik sabiedrības veselību ietekmē citas vīrusu infekcijas, piemēram, gripa? Veselības ministrija skaidro, ka joprojām ir nepieciešams ierobežot Covid-19 izplatību, lai Covid-19 infekcijas atkārtota uzliesmojuma gadījumā ierobežotu infekcijas izplatīšanos vēl straujāk, kā arī lai mazinātu Covid-19 izraisītās sekas Covid-19 pārslimojušajiem iedzīvotājiem. Tas mazinās invaliditātes iestāšanās riskus un veicinās sabiedrības veselības atjaunošanos kopumā.

“Joprojām pastāv nenoteiktība attiecībā uz Covid-19 uzliesmojuma varbūtību nākotnē, un Covid-19 izplatības prognožu stabilizācijai visdrīzāk būs nepieciešami vēl vairāki gadi, līdz izveidosies stabils infekcijas izplatības cikliskums, piemēram, ar regulāriem paredzamiem sezonāliem infekcijas uzliesmojuma viļņiem,” “Neatkarīgajai” norāda Veselības ministrijas speciālists Oskars Šneiders. Tādēļ ir jārēķinās ar vairākiem iespējamiem scenārijiem Covid-19 izplatībai un atbilstoši tiem jāplāno epidemioloģiskās drošības pasākumi.

Atkal ripos miljoni

Lai gan kopumā epidemioloģiskā situācija stabilizējas, tomēr Covid-19 turpina apdraudēt sabiedrību, secina Veselības ministrija. Tāpēc nepieciešams nodrošināt iedzīvotājiem valsts apmaksātu testēšanu Covid-19 noteikšanai. Aprēķināts, ka 2023. gadā tam būtu nepieciešami 12,7 miljoni eiro. Pamatā šie izdevumi paredzēti pacientu testēšanai veselības aprūpes iestādēs. “Tas ir īpaši būtiski, lai mazinātu infekcijas slimības izplatības riskus ārstniecības iestādēs, kur koncentrējas cilvēki ar novājinātu imunitāti, pacienti ar hroniskām slimībām,” norāda ministrijas speciālisti.

Veselības ministrijā stāsta, ka šo pasākumu īstenošanai šā gada pirmajā ceturksnī nepieciešamie 6,4 miljoni eiro tiks segti no speciālā programmā rezervētā finansējuma par veselības jomas pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, kur finansējums tiks piešķirts atbilstoši faktiskajai nepieciešamībai.

Piemēram, vairāk nekā pieci miljoni eiro nepieciešami ambulatorās un stacionārās rehabilitācijas nodrošināšanai pacientiem pēc Covid-19 pārslimošanas. Bet 3,8 miljoni eiro tiks novirzīti dinamiskās novērošanas īstenošanai, ņemot vērā nepieciešamību pēc ilgstošas personas veselības stāvokļa novērošanas. Šogad tiks turpināts atbalsts epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai ambulatorajās ārstniecības iestādēs, nodrošinot individuālās aizsardzības līdzekļu apmaksu caur tarifu. Šim mērķim nepieciešami četri miljoni eiro.

Budžetā kā prioritāte?

Par papildu finansējumu no 2023. gada 1. aprīļa līdz 2023. gada 31. decembrim tiks lemts valsts budžeta likumprojekta “Par valsts budžetu 2023. gadam” sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas. Visticamāk, papildu finansējumu Covid-19 infekcijas risku mazināšanai piešķirs, lai mazinātu riskus vēl vienas epidēmijas uzliesmojumam.