Ārkārtējā situācija skolotājus dzen izmisumā

Skolotājiem šis mācību gads iesākās ar papildu pienākumiem – jāpalīdz veikt skolēnu testēšana pret Covid-19; jāspēj vadīt stundas vienlaikus gan klātienē, gan attālināti. Tagad pamatīgu robu pedagogu ģimenes budžetā iecērt vēl prasība par obligātu masku valkāšanu (arī vakcinētajiem), vadot mācību stundas klātienē.
©Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Skolēnu testēšana, lai noteiktu viņu iespējamo inficēšanos ar Covid-19, tika uzsākta jau pirms mācību gada sākuma, uzkraujot šo pienākumu pedagogiem un izglītības iestāžu darbiniekiem.

Skolotāji bija nemierā, ka viņiem šis darbs ir jāveic papildus esošajiem pienākumiem, turklāt jau tā sarežģītajā situācijā, kad nereti stundas nākas vadīt vienlaikus klātienē un attālināti.

“Nesaprotu, kādā sakarā pedagogiem jāpiedalās skolēnu testēšanā? Lai to dara laboratorijas ar miljonu peļņu! Skolotājiem netiek nodrošināts nekas - ne apmaksa, ne skafandri, ne kādi citi individuālie aizsardzības līdzekli,” šādus un līdzīgus tvītus septembra sākumā mikroblogošanas vietnē ‘Twitter” varēja lasīt bieži.

Uz nepieciešamību valstij piemaksāt skolotājiem par iesaistīšanos skolēnu Covid-19 testēšanā, jo siekalu noņemšana laboratoriskajiem izmeklējumiem nav iekļauta skolotāju pienākumu un uzdevumu klāstā, attiecīgi ir vērtējama kā papildu darbs, septembra sākumā norādīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). Tāpat arodbiedrība rosināja piemaksu skolotājiem noteikt arī gadījumos, ja izglītības iestādē klasē tiek organizēts kombinētais (klātienes un attālinātais) mācību process.

Mācību gada sākumā izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece uz šiem pārmetumiem un rosinājumiem atbildēja, ka “reizēm dzīvē ir lietas, kas ir jādara tāpēc, ka ir jādara”, neuzskatot, ka pedagogiem par paraugu vākšanu Covid-19 testiem un kombinēto darbu būtu jāpiemaksā, bet šobrīd Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tomēr apsver iespēju veikt piemaksas pedagogiem.

“Ievērojot papildu organizatorisko un pedagoģisko darbu apjomu, kas jāīsteno izglītības iestādē, ministrija izskata iespējas nodrošināt finansiālu atbalstu šo papildu pienākumu kompensācijai šajā semestrī, tas ir, periodā līdz šā gada beigām,” Neatkarīgajai skaidroja IZM.

Skolotājiem masku iegāde pamatīgi sit pa kabatu

Kopš 11. oktobra sejas maskas izglītības iestādēs ir obligātas visiem - gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem, gan testētajiem, gan netestētajiem, izņemot pirmsskolas iestāžu audzēkņus.

Pedagogi, uzzinot par nepieciešamību vadīt stundas klātienē ar masku uz sejas, uzdeva pamatotu jautājumu, proti, kas apmaksās masku iegādi?

“Praktiski jautājums - kurš nodrošinās jaunas maskas ik pēc mācību stundas, jo manējā kļūst slapja 10 līdz 15 minūšu laikā. Dienā vajag apmēram 6 līdz 8 maskas,” mikroblogošanas vietnē “Twitter” jautāja kāda skolotāja. Dažam, kuram dienā jāvada vairākas mācību stundas, nākas nomainīt pat 10 maskas. Skolotāji norāda, ka viņi nevar to atļauties.

IZM gan uzsver, ka sejas maskas skolēniem un pedagogiem tiek sagādātas un segtas no valsts budžeta. Vismaz tā paredz šā gada 31. augusta valdības sēdē nolemtais. Tajā Aizsardzības ministrijai uzdots veikt daudzreiz lietojamo mutes un deguna aizsegu, kas paredzēti izglītojamajiem, kuri apgūst formālo izglītību, iegādi un nodrošināt to izdali apgādes koordinatoriem.

Realitātē Neatkarīgās aptaujātie pedagogi par iespēju saņemt bezmaksas maskas neko nebija dzirdējuši. Viņi šobrīd tās pērk par saviem līdzekļiem, dienā iztērējot vairākas sejas maskas.

Saskaņā ar IZM sniegto informāciju valdības 31. augusta sēdē, ar pašvaldību un Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centrā rīcībā esošajām mutes un deguna aizsegu rezervēm skolēniem un pieaugušajiem būtu jāpietiek līdz 18. oktobrim. Tāpēc nepieciešams papildus vēl iegādāties 946 384 mutes un deguna aizsegus, tas ir, katram izglītojamajam četrus šim gadam un vēl 2 365 960 mutes un deguna aizsegu, katram izglītojamajam 10, laikam no 2022. gada janvāra līdz jūnijam. Tātad kopumā jāiepērk 3 312 344 mutes un deguna aizsegi.

Ierēdņiem no 15% līdz 30% piemaksas

Pretstatā piemaksām pedagogiem šajā mācību gadā par papildus veikto darbu, par kurām vēl tiek diskutēts, ierēdņi Covid-19 piemaksas jau ir saņēmuši. Veselības ministra rīkojums Nr. 157 paredz, ka no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 30. septembrim piemaksas 15% apmērā pienākas Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Valsts asinsdonoru centra un Veselības inspekcijas darbiniekiem un ierēdņiem, kuri bija iesaistīti Covid-19 jautājumu risināšanā un seku novēršanā. Ministru kabinetā izskatīšanai ir iesniegts rīkojuma projekts, kas paredz noteiktiem Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Veselības inspekcijas un Valsts asinsdonoru centra ierēdņiem un darbiniekiem atļauto piemaksu apjomu no oktobra līdz decembrim palielināt līdz 30% no mēnešalgas.