Lemberga veselības stāvoklis slimnīcā Olainē smags, bet stabils

Izejamās dienās Cietumu slimnīcā Olainē aktīva Aivara Lemberga ārstēšana nav notikusi, vien uzraudzīts kopējais veselības stāvoklis – skopās ziņas Neatkarīgajai izdevās noskaidrot no tuviniekiem.
Olaines slimnīcas apkalpojošais personāls Aivaram Lembergam regulāri mērot skābekļa līmeni organismā un asinsspiedienu. Skābekļa daudzums organismā pietiekams, taču izteikti svārstīgs. A. Lembergam esot smags dziļš klepus. Kopumā A. Lembergs jūtoties slikti – trūkstot enerģijas un spēka. ©Oļesja Sokolova-Godovaņuka/F64

Kā zināms, neraugoties uz vairākkārtējiem lūgumiem izsniegt A. Lembergam balstvakcīnu, tas netika izdarīts, kā rezultātā viņš, līdzīgi kā daudzi citi Rīgas Centrālcietuma ieslodzītie, inficējās ar Covid-19. Piektdien A. Lembergs nogādāts Cietumu slimnīcā Olainē.

Kā zināja stāstīt A. Lemberga tuvinieki, sestdien un svētdien ārsti A. Lembergu neesot izmeklējuši, tomēr slimnīcas apkalpojošais personāls regulāri mērījis skābekļa līmeni organismā un asinsspiedienu. Mērījumi veikti trīs reizes dienā - no rīta, pusdienas laikā un vakarā. Skābekļa daudzums organismā bijis pietiekams, taču izteikti svārstīgs.

A. Lembergam esot smags dziļš klepus. Neraugoties uz slikto pašsajūtu, A. Lembergs mēģinot patstāvīgi veikt viņam iepriekš zināmos fizioterapeitiskos vingrinājumus plaušu atvēršanai un masāžai. Kopumā A. Lembergs jūtoties slikti - trūkstot enerģijas un spēka. Viņa satraukumu vairojot neskaidrā situācija par ārstēšanas plānu un par to, vai vispār tāds būs. Kā zināms, A. Lembergs sirgst ne tikai ar Covid-19, bet kopš 5. septembra arī ar bruku, kura līdz pat šim brīdim netiek ārstēta.

A. Lemberga aizstāvis advokāts Māris Grudulis piektdien izplatīja paziņojumu. Tajā viņš norādīja, ka “Aivars Lembergs tiek pakļauts bezatbildīgai Tieslietu ministrijas Covid-19 politikai. Neskatoties uz to, ka Aivars Lembergs ir jau vairākus mēnešus regulāri lūdzis nodrošināt viņam balstvakcīnu, kā arī viņa aizstāvji ir attiecīgu lūgumu iesnieguši Rīgas Centrālcietumam, šie iesniegumi ir tikuši vienkārši ignorēti. Neskatoties uz to, ka Aivars Lembergs sava vecuma un nopietnu saslimšanu dēļ ietilpst riska grupā, kurai balstvakcīna jānodrošina prioritāri, Tieslietu ministrijas iestādēs realizētās politikas dēļ bezatbildīgi tika radīti visi apstākļi, lai Aivars Lembergs nesaņemtu balstvakcīnu un tiktu inficēts ar Covid-19. Ir viennozīmīgi skaidrs, ka smagas Covid-19 slimības gaitas gadījumā ieslodzījuma vietā nebūs pieejama viņam nepieciešamā ārstēšana. Jau gandrīz mēnesi iepriekš par minētajiem riskiem tika informēta arī Rīgas apgabaltiesa, kura arī pilnībā ignorēja Aivara Lemberga aizstāvības argumentus un savā 15. novembra lēmumā pat nesniedza uz tiem atbildi. Jau vairāk nekā 9 mēnešus Aivars Lembergs, atrodoties apcietinājumā, nesaņem nepieciešamo ārstēšanu, kā dēļ ir pakļauts nemitīgām sāpēm un ciešanām. Tagad tam ir pievienojies arī Covid-19. Lai arī LR Satversmes 95. pants paredz, ka spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta, attiecībā uz valdošajai koalīcijai opozīcijā esošo politiķi Aivaru Lembergu šī norma nedarbojas.”

Neatkarīgā piektdien vērsās pie tieslietu ministra Jāņa Bordāna ar šādiem jautājumiem: kādus pasākumus ministrs un ministrija ir rosinājusi, lai mazinātu un izslēgtu ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienībās izmitināto ieslodzīto saslimstību ar Covid-19; kā ministrs var izskaidrot, kādēļ Rīgas Centrālcietumā ieslodzītais ministra politiskais oponents Aivars Lembergs kopš vasaras nogales līdz pat šim brīdim nesaņem balstvakcīnu, neraugoties uz vairākkārtējiem lūgumiem to saņemt; ko ministrs līdz šim ir darījis un ko plāno darīt, lai kliedētu aizdomas par to, ka ieslodzīto nenodrošināšana ar balstvakcīnām ir apzināta, lai pasliktinātu politiskā oponenta Aivara Lemberga veselības stāvokli?

No ministra ar viņa padomnieka Andra Vitenburga starpniecību saņēmām šādu atbildi: “Attiecībā uz vakcināciju tiek nodrošināta vienlīdzīga attieksme pret visiem ieslodzītajiem. Visu nepieciešamo pamatinformāciju par Centrālcietumu un ieslodzījuma vietām kopumā šodien jau ir sniegusi Ieslodzījuma vietu pārvalde (IeVP). Ar to var iepazīties tās tīmekļvietnē: https://www.ievp.gov.lv/lv/jaunums/rigas-centralcietuma-konstateti-27-jauni-inficesanas-gadijumi. Plašāku informāciju par Covid-19 ierobežojumiem un izmaiņām ieslodzījuma vietās arī var saņemt no kompetentās iestādes IeVP.”

Par tiesībām saņemt Covid-19 balstvakcīnu Neatkarīgā piektdien vērsās pie tiesībsarga Jura Jansona ar šādiem jautājumiem: “Vai visiem Tieslietu ministrijas pakļautības iestādes Ieslodzījuma vietu pārvaldes struktūrvienībās mītošajiem ieslodzītajiem ir tiesības saņemt Covid-19 balstvakcīnu; gadījumā, ja šādas tiesības netiek nodrošinātas, kam par to jānes atbildība; vai mūsu valstī ir iespējams un pieļaujams, ka, izmantojot balstvakcīnu sadali, tiek kārtoti politiskie rēķini - konkrētajā gadījumā starp tieslietu ministru un ieslodzīto Aivaru Lembergu?

Uz iepriekšminētajiem jautājumiem no tiesībsarga ar viņa biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājas Evitas Berķes starpniecību saņēmām atbildi: “Ieslodzītajiem saņemt balstvakcīnu ir tieši tādas pašas tiesības kā ikvienam cilvēkam sabiedrībā. Detalizētu informāciju par balstvakcīnas saņemšanas procedūru aicinām jautāt Ieslodzījuma vietu pārvaldei.”

Divu diennakšu laikā kopš ziņas par A. Lemberga saslimšanu Neatkarīgās žurnālisti saņēmuši daudzus vēstījumus ar lūgumiem nodot laba vēlējumus A. Lembergam. Kāda kundze no Cēsu novada Liepas pagasta, kura palīdzējusi atveseļoties vairākiem Covid-19 sirdzējiem, aicināja organizēt akciju un A. Lembergam piegādāt citronus, cidonijas, dzērvenes, kuru lietošana, pēc viņas pieredzes, ļoti palīdzot tikt vaļā no nelabās sērgas. Pēc kundzes teiktā, A. Lembergam esot ne tikai ātri jāatveseļojas, bet arī pēc iespējas drīzāk jāpārņem valdības stūre, lai apturētu valstī notiekošās nejēdzības.