Gunārs Kūtris netaisās kāda priekšā staigāt četrrāpus

Ja šādas jautrības tiks apsolītas katru dienu, cilvēku interese par jaunās valdības aktivitātēm tikai pieaugs. Vakar pēcpusdienā premjere Siliņa (JV) pieprasīja, lai Saeimas deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) atvainojas sabiedrībai par savām izteikām Latvijas radiofonā. Nepienāca pat pievakare, mēs nepaspējām nopirkt popkornu un iekārtoties pie sabiedriskā medija skandām un ekrāniem, kad aģentūra LETA paziņoja, ka Gunārs Kūtris esot jau atvainojies…
©Ekrānšāviņš

Kūtris šonedēļ Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” izteicās: ja viņam būtu jāattīsta Latvijas ekonomika, viņš “noteikti uz kādu apspriedi saaicinātu Latvijas miljonārus, vienalga, apsūdzēti vai notiesāti, un ar viņiem aprunātos”.

Tajā pašā intervijā Kūtrim bija viedoklis arī par bijušo Ventspils mēru un esošo Ventspils domes deputātu Aivaru Lembergu (“Latvijai un Ventspilij”): “Es uzskatu, ka Lembergs ir labs saimnieks. (..) Viņš ir no retajiem Latvijas politiķiem, kas saimniecību prastu sakārtot. Savukārt kā jurists es varu norādīt uz to pašu nevainīguma prezumpciju - kamēr nav stājies spēkā tiesas spriedums, tikmēr nevar cilvēku saukt par vainīgu un līdz ar to nedrīkst radīt sliktāku attieksmi no valsts puses tāpēc, ka viņš vēl nav vainīgs.”

Šie Gunāra Kūtra teksti saviļņoja mūsu jauno establišmentu tik spēcīgi, ka premjere Evika Siliņa pieprasīja no Kūtra “līdz rītdienai” atvainošanos sabiedrībai saistībā ar viņa izteikumiem. “Viņam vēl ir laiks līdz rītdienas Saeimas balsojumam atvainoties sabiedrībai par to, ko viņš ir pateicis. Es neredzu, kā citādāk šo jautājumu var atrisināt,” sacīja Siliņa.

Šo jautājumu “citādi” varēja atrisināt, koalīcijai nebalsojot par Kūtra kandidatūru Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanās. Bet tik tālu gan neviens netika, jo ZZS vadība - kā nojaušams - iespēra knipi Kūtrim pa pakausi par “izrunāšanos”, Evika izpūta gaisu un piedeva, bet sabiedrības lielākajai daļai joprojām bija diezgan vienalga - Saeimas galvenajā krēslā sēž Kūtris, Smiltēns vai Pēteris Pļundraks.

Vieni gan mēģināja pareģot, ka trešdien Saeimā taps jauna koalīcija, otri sprieda, ka Kūtris būs drosmīgs un ar zvērestu apliecinās savus vārdus par ļauno, toties saimnieciski talantīgo trolli Lembergu. Tikai retajam ienāca prātā jautājums: kas tā Siliņa tāda ir, ja pieprasa atvainošanos no Saeimas deputāta? Ak, tā taču izpildvaras priekšniece. Izpildvaras! Bet tagad jau bieži notiek tā, ka izpildvara pavēl likumdevējvarai. Tāpēc var skaidri redzēt, kurš uz kura pleciem patiesībā uzsēdies.

Turklāt izskatās, ka ZZS - pateicībā par paņemšanu “koalīcijā” - patlaban ir gatava apēst lērumu krupju, izdzert cisternas ar mēsliem un atzīties Kartāgas nodedzināšanā, jo Saeimas priekšsēdētāja krēslā katrā ziņā jāsēž Gunāram Kūtrim.

Bet varbūt tā nemaz nav, Gunārs Kūtris nav atvainojies un jezga sacelta velti? Vai arī - premjere Siliņa pieprasa atvainošanos par domām un pārliecību? Tāpēc - vakara zvans Gunāram Kūtrim.

Par ko tad īsti atvainojāties, Kūtra kungs?

Es atvainojos tiem, kuri mani ir nepareizi sapratuši.

Jūs atvainojāties par to, ka jūs domājāt tā, kā domājat joprojām?

Tā, kā to pasniedza, es nedomāju. Tā manā tekstā nav runāts. Ja man vajadzētu attīstīt ekonomiku, tad es uzaicinātu miljonārus un aprunātos ar viņiem. Loģiski! Ja es būtu makšķernieks, tad uzaicinātu vecos makšķerniekus, lai viņi man dod padomus - kā vairāk nomakšķerēt. Es varu pieņemt un varu nepieņemt viņu padomus, bet kaut kā uz priekšu jātiek. Taču tika sapīts viss kopā, ka es kā amatpersona aicināšu Lembergu un ar viņu konsultēšos. Es atvainošos tiem, kuri tieši tā saprata šo interpretāciju.

Pie tā, ka Lembergs ir labs saimnieks, jūs paliekat?

Protams. Lai kāds pasaka, ka viņš ir slikts saimnieks. Es saprotu, Siliņai politiski bija kaut kādā veidā jāreaģē uz tiem, kuri mēģina radīt berzēšanos starp koalīcijas partijām. Zinu, ka politikā vajadzētu nospļauties par itin visu, ko lej virsū, bet mīļā miera labad esmu gatavs atkāpties tur, kur tas man nav principiāli. Tikai tāpēc, lai saprastu, ko es gribēju teikt.

Tāpēc lūgšu norobežot divas lietas. Vienu - manu attieksmi pret Lembergu, otru - ka ir jāuzklausa bagātu cilvēku idejas par to, kā ir jāattīsta valsts.

Kādu paredzat trešdienas balsojumu par jums kā par Saeimas priekšsēdētāju?

Grūti spriest, vai trīs koalīcijas partijas būs nobijušās un mēģinās nokratīties nost. Bet es kā cilvēks taču neesmu mainījies. Tomēr ne uz kādiem amata krēsliem es neraujos. Varbūt kāds teiks: kā, tu negribi darīt šo darbu? Nē, es to darīšu, ja man to uzticēs. Bet staigāt kāda priekšā četrrāpus - nē, to es nedarīšu.

Uzzini pirmais, kas interesants noticis Latvijā un pasaulē, pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā