TOP 5 lasītākie Neatkarīgās raksti

Šīs nedēļas laikā lasītākie Neatkarīgās raksti – intervijas, komentāri, izpētes raksti un lasāmgabali par visdažādākajām tēmām.
09.05.2021. NNeatkarīgā
 

2.lapa

Traģēdija Durbē satricināja jūras ērgļu ligzdas vērotājus visā pasaulē

Ekrānšāviņš

Jūras ērgļu ligzdā Durbē kopš 2017. gada uzturējās ērgļu pāris, kam ligzdas tiešraides vērotāji bija devuši vārdus Milda un Raimis. Šī ligzdošanas sezona ir bijusi dramatiska. Par dažiem notikumiem pārsteigti bija pat pieredzējuši ornitologi. Diemžēl viss beidzās traģiski. Ligzdas tiešraides vērotāji ar vājākiem nerviem pēdējos notikumus nespēja noskatīties.

Šī gada ligzdošana jūras ērgļu ģimenei Mildai un Raimim iesākās kā parasti. 12. martā Milda izdēja olu un sāka perēšanu, bet Raimis kā rūpīgs ģimenes apgādnieks nesa uz ligzdu barību, ik pa laikam nomainīja Mildu, lai viņa var izvingrināt spārnus, un braši atvairīja citus ērgļus, kas bija noskatījuši ligzdu vai iecerējuši Mildu. Otru olu uzcītīgākie ligzdas vērotāji ieraudzīja 15. martā, trešo - 18. martā. Tā kā no olas ērgļu mazuļi izšķiļas aptuveni pēc 38 līdz 40 dienām, tad jaunā ērgļu paaudze bija gaidāma aprīļa otrajā pusē. Tobrīd izskatījās, ka nekas neapdraud idilli. Milda un Raimis šajā ligzdā ligzdoja jau vairākus gadus, ik gadu izaudzinot pārīti ērglēnu, un tie, kas bija vērojuši šo ērgļu pāri jau vairākus gadus, bija pārliecināti, ka Milda un Raimis ir gādīgi vecāki.

Taču 27. marta vakarā Raimis aizlidoja un vairs neatgriezās. Kas notika ar cēlo putnu, nav zināms. Ornitologs Jānis Ķuze tobrīd pieļāva, ka, visdrīzāk, putns ir vai nu beigts, vai nopietni savainots. “Varam tikai minēt, kas ir īstais iemesls, un varianti ir daudzi. Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus un jaunā ērgļu pāra parādīšanos, ticams skaidrojums ir iekšsugas konflikts,” stāstīja J. Ķuze.

Milda pacietīgi gaidīja partneri, ik pa laikam žēli viņu saucot. Pirmais jautājums tiešsaistes tērzētavā, ko uzdeva tie, kas tiešraidi ieslēdza tikai pa laikam, bija: “Vai Raimis atgriezies?” Un vienmēr atbilde bija: “Nē, nav atgriezies.” Arī Latvijas dabas fonds atzina, ka jūras ērgļu ligzdā Durbē norisinās notikumi, kādu šī ligzda vēl nav pieredzējusi, - pazudis jūras ērgļu tēviņš Raimis, bet mātīte Milda neatstāj ligzdu un turpina sildīt olas, paliekot dienām bez barības.

Kad Milda uz olām bez ēšanas sēdēja jau piekto dienu, cilvēki tērzētavā sprieda, cik ilgi Milda varēs izturēt bez ēdiena, un domāja, kādā veidā nogādāt zivis ligzdas tuvumā. Ornitologi stingri rekomendēja to nedarīt. Visu rakstu var izlasīt šeit:

Traģēdija Durbē satricināja jūras ērgļu ligzdas vērotājus visā pasaulē

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā