Vadoties no Dobeles precedenta, pret valdošo koalīciju ir nekavējoties jāiesāk desmitiem kriminālprocesu!

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu par kukuļošanu pret diviem Saeimas deputātiem saistībā ar “politisko tirgošanos” par amatu sadali Dobeles pašvaldībā, kur nupat nomainījusies domes vadība.
11.10.2021. MKMāris Krautmanis
 
©F64

Kriminālprocess sākts pret Saeimas deputātu, bijušo ekonomikas ministru Ralfu Nemiro (frakcija “Neatkarīgie”) un kādu no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātiem, kura vārds pašlaik vēl oficiāli netiek atklāts.

Lai panāktu varas maiņu Dobelē, ZZS Saeimas frakcijas telpās uz tikšanos ar deputātiem Viktoru Valaini un Uldi Auguli ieradies Nemiro ar savu palīgu un Dobeles domnieku Māri Feldmani. Tieši viņam piederēja izšķirošā balss varas nomaiņai. Pēc sarunām par mēru Dobelē tika ievēlēts ZZS pārstāvis Ivars Gorskis, bet Feldmanis kļuva par vicemēru.

Neatkarīgā vaicā viedokli Ralfam Nemiro.

Par ko jūs apsūdz?

Ralfs Nemiro:

Nevaru komentēt kādus konkrētus notikumus, jo KNAB mums visiem ir “aizlīmējis mutes” šā kriminālprocesa ietvaros. Bet varu izteikties ļoti vienkāršoti - visi politiskie procesi, kas mūsu valstī notiek, gan augstākajā, gan lokālajā līmenī, notiek pie sarunu galda, pusēm par to iepriekš runājot. To zina pilnīgi visi, par to sabiedrība ir informēta. Ja mēs runājam par amatpersonu ievēlēšanu, tad sarunas ir notikušas gan par Valsts prezidenta ievēlēšanu, gan par koalīcijas izveidi un Ministru prezidenta amatu, gan arī pat KNAB priekšnieka iecelšanu, par ģenerālprokurora iecelšanu. Kur te ir kāds kukulis, tirgošanās vai kas tamlīdzīgs? Manuprāt, šī lieta ir absolūti safabricēta, absurda, varbūt arī lai novērstu uzmanību no kādām citām problēmām. Ar ko vispār nodarbojas KNAB? Redzam, ka uzliek sodu kādam kapracim 100 eiro apmērā, bet, kad vajag izmeklēt, par kādām neadekvātām cenām ir iepirktas maskas, tad izrādās, ka tur viss ir kārtībā.

Te grūti vispār ko piebilst. Vai tad politiskais process noris kā citādi? Gadu gadiem par amatiem un varu ir bijušas diskusijas, bet te piepeši sarunas par koalīcijas izveidi Dobelē KNAB uzskata par kukuļošanu. Vēlētājiem dotie solījumi ir izpildāmi tikai caur ieņemamu amatu - vai tā ir Saeima, vai pašvaldība. To var izdarīt tikai cilvēks, turklāt cilvēks, kuram ir dots tautas mandāts.

Vai sarunās ir bijusi runa par naudu - amatu pirkšanu, pārdošanu?

Absolūti nē - nekā tamlīdzīga. Sarunas par amatiem notiek starp dažādām partijām, frakcijām, starp dažādiem cilvēkiem, kas ir ar partijām saistīti - nesaprotu, kur tur kas krimināls? Turklāt sarunas ir notikušas Saeimas ēkā, bet ne kādā mežā, pirtī vai kafejnīcā. Kurā vietā vēl atklātāk iespējams tikties uz sarunām? Tas ir apbrīnojams absurds.

Lietā ir iesaistīta arī ZZS un Latvijas Zemnieku savienība (LZS). Tāpēc Neatkarīgā vaicāja LZS priekšsēdētājam Armandam Krauzem.

Vai jums partijā viss kārtībā?

Armands Krauze:

Mums partijā viss ir kārtībā - gatavojamies vēlēšanām. Cītīgi strādājam pašvaldībās, kur esam guvuši lielu vēlētāju atbalstu, tajā skaitā Dobelē, kur esam ieguvuši mēra amatu. Esam pozitīvi noskaņoti.

Ir gan arī nesaprotama jezga, kuru KNAB nupat ieviesa, ļoti īpatnēji traktējot likumus - tas no KNAB puses ir milzīgs farss. Tas var būt arī valdošās koalīcijas politisks pasūtījums Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Ir uzsākts kriminālprocess pret Ralfu Nemiro un vienu no ZZS Saeimas deputātiem. Ja tas ir par to, ka ir bijušas sarunas par koalīcijas veidošanu Dobeles pašvaldībā un potenciāliem amatu kandidātiem, tad visa Krišjāņa Kariņa (JV) valdība ir kukuļdevēju perēklis. Tur taču arī runāja par amatiem kaut kur mistiski Siguldā un vēl kaut kur, ko nevarēja saprast, vai pie Raivja Dzintara mājās, vai pie Latkovska.

Tāpēc es pašlaik gatavoju iesniegumu KNAB, lai birojs izvērtē iespējamo kukuļošanu Kariņa valdības izveidē.

Tāpat KNAB jāpievērš uzmanība vēl vienai lietai. Kā var traktēt Egila Levita sarunas ar “Attīstībai/Par!” (AP) politiķēm par to, ka gadījumā, ja AP neatbalstīs Satversmes tiesas amatā Kucinu, viņš slikti izteiksies par AP? Iespējams, te ir kukuļošana vai vēl kādas citas darbības, kurām atbilst attiecīgi Krimināllikuma panti. Šie divi gadījumi KNAB noteikti ir jāizvērtē.

KNAB ir novedis savu darbību attiecībā pret Latvijas politisko procesu līdz pilnīgam absurdam. Sarunas par koalīcijas veidošanu notiek Vācijā, Austrijā un Francijā, tās vienmēr ir notikušas visur, kur kāds viens politisks spēks nav absolūti dominējošais. Bet par amatiem sarunas notiek pilnīgi visur pasaulē kopš civilizācijas rītausmas. Bet KNAB koalīcijas veidošanas sarunas Dobelē interpretē šādā veidā.

Kā tad vispār izveidot koalīciju? Neviens vairs nevarēs izveidot koalīciju. Un, ja Dobeles pašvaldība ir kukuļotāji, tad mums ir kukuļotāju valdība un arī Valsts prezidents ir kukuļotājs!