Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 24. līdz 30. decembrim

Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Atvars un Mariss Lakstīgalas, Aniņa un Spulenieks, Egliņa un Vilsons, Neiburga un Eglītis
©Publicitātes foto

Franču šarms LNSO Vecgada koncertos

Svinot gada nogali, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) trešdien un ceturtdien, 29. un 30. decembrī, pulksten 19 Lielajā ģildē sniegs jau par tradīciju kļuvušos Vecgada koncertus.

Solo spēlēs virtuozais konkursu laureāts, pianists Daumants Liepiņš (attēlā), kā arī «Equanimity Trio» mūziķi - pianists Edgars Cīrulis, basists Jānis Rubiks un sitaminstrumentālists Rūdolfs Dankfelds. Viņiem pievienosies franču maestro Žiljens Masmondē. Kopā viņi atskaņos Kloda Debisī, Kamila Sensānsa, Žorža Bizē, Morisa Ravela, Erika Satī populāras melodijas Edgara Cīruļa un Jāņa Rubika pārlikumā džeza trio un orķestrim.

LNSO Vecgada koncerti ik gadu pulcē klasiskās mūzikas gardēžus no dažādām pasaules vietām. Šogad orķestrim pievienosies franču diriģents Žiljens Masmondē. Viņš tika pamanīts, strādājot par diriģenta asistentu Pāvo Jervi vadītajā «Orchestre de Paris», un no tā laika ir saņēmis uzaicinājumus uzstāties Francijā, Krievijā, Čehijā, Itālijā. Īpašu atzinību saņēmusi Žiljena Masmondē instinktīvā muzikalitāte, izcilā inteliģence, enerģija un sniegtais ieguldījums.

2018. gadā viņš saņēma Profesionālās kritiķu asociācijas balvu «Gada atklājums mūzikā».

Kopā ar viņu uz skatuves kāps Latvijas klaviermūzikas spožais talants Daumants Liepiņš. Mūziķis apžilbina prestižu konkursu žūrijas un vienaldzīgu neatstāj nevienu, kam palaimējies dzirdēt viņa muzicēšanu. Daumants sāka apgūt klavierspēli jau piecu gadu vecumā un ir daudzu starptautisku pianistu konkursu laureāts. Viņš saņēmis Lielo mūzikas balvu 2017 kategorijā «Gada jaunais mākslinieks». Daumants Liepiņš spēlēs solo Kamila Sensānsa Piektajā klavierkoncertā, kas komponēts Ēģiptes vēsturiskajā pilsētā Luksorā un virtuozi piesātināts ar Javas, Spānijas un it sevišķi Tuvo Austrumu intonācijām.

«Equanimity Trio» jeb EQ3 ir ansamblis, ko izveidojuši trīs līdzīgi domājoši mūziķi un draugi - pianists Edgars Cīrulis, basists Jānis Rubiks un bundzinieks Rūdolfs Dankfelds. Trio izpilda pašu komponētu mūziku, kurā savienojas ietekmes no džeza, akadēmiskās un rokmūzikas. Viņu izpildīto mūziku raksturo plašas, meditatīvas muzikālās ainavas, spēcīgi un ilgstoši ritmi, kā arī enerģiska un aizraujoša saspēle. Trio koncepcijas pamatā ir rakstīt un spēlēt mūziku, kas dod iespēju klausītājiem piedzīvot muzikālu plūsmu, kurā viss notiek organiski un mūzikas gars brīvi izpaužas telpā.

Trio lielisko mūziķu saspēlē ar LNSO varēsim baudīt franču komponistu skaņdarbus: skanēs populāri motīvi no Bizē operas «Karmena», klausītāju iemīļotā Satī «Ģimnopēdija», Sensānsa iespaidīgā «Bakhanāle» no operas «Samsons un Dalila», Debisī graciozā «Meitene ar linukrāsas matiem» un Morisa Ravela enerģiskā «Tokāta». Pārlikumus speciāli šai koncertprogrammai veidojuši Edgars Cīrulis un Jānis Rubiks.

 
Turpinājumu lasi nākamajā lapā